Jak dlouho roste kiwi?

Kdy začne plodit kiwi

Actinidia deliciosa 'Solo'

Plodem je klasické kiwi s plstnatou, hnědou slupkou. Dužnina je sladká a šťavnatá. Plody dozrávají na přelomu října a listopadu. Plodí již 3 rokem po výsadbě.

Jak se starat o rostlinu kiwi

Rostliny se vysazují do propustné, mírně kyselé půdy (pH 5,5 – 6) na slunečné stanoviště. Liány je vhodné během vegetace pravidelně přihnojovat. Některé druhy jsou sice mrazuvzdorné, ale mladé jednoleté sazenice je však vhodné první rok po výsadbě na zimu přikrýt chvojím, slámou, listím apod.

Jak dlouho zraje kiwi

K prvním plodům vede od mladé rostlinky poměrně dlouhá cesta. Můžete je čekat, až když je plně vyvinutá, tedy ve 3-4 letech. Podle pěstované odrůdy se plodů kiwi dočkáte na podzim, a to v říjnu nebo v listopadu. Velkoplodá kiwi můžete sklidit už před mrazy, dozrají vždy při pokojové teplotě.
Archiv

Jak pěstovat kiwi na balkoně

Kiwi můžeme při dostatečné péči pěstovat dokonce i v květináči na balkonu nebo terase. Důležitá je dostatečně velká pěstební nádoba (objem nejméně 30 l), záhřevná a dobře propustná půda, hnojení a každodenní zálivka. Dalším z pěstovaných druhů je aktinidie černoprašná (Actinidia melanandra).

Jakou hlínu potřebuje kiwi

Vysazujeme je do hlubokých, dobře propustných, lehce kyselých půd s dostatkem živin. Ty je vhodné zapravit do půdy již s předstihem, kdy do hloubky alespoň 60cm přidáme dobře vyzrálý kompost, či hnůj. Rostliny vysazujeme na vzdálenost minimálně 3m.

Jak daleko od sebe kiwi

Při výsadbě rostlin kiwi se doporučuje umístit jednu samčí rostlinu na 6 – 8 rostlin samičích, vzdálenost rostlin při výsadbě se doporučuje 1,5 – 2 m. 3. Někteří prodejci nabízejí rostliny samosprašné.

Na čem roste kiwi

Kiwi roste na keři aktinidie lahodné nebo aktinidie čínské. Jedná se o popínavou rostlinu, jejíž šlahouny mohou dorůstat až několika metrů. Aktinidie vyžaduje slunné stanoviště a kyselou půdu. Kiwi lze vypěstovat i v České republice, ale je nutné rostlinu chránit před mrazem.

Jaké hnojivo na kiwi

V průběhu vegetace ji hnojíme běžně dostupnými typy hnojiv. V předjaří a na jaře je to Cererit, NPK nebo dusíkatá hnojiva, jako je ledek amonný s vápencem. Můžeme použít i dražší pomalu rozpustná (tzv. zásobní) hnojiva.

Jak poznat že je kiwi zralé

Zralé kiwi lze lehce zmáčknout. Nezralé je tvrdé, houbovité naopak přezrálé. Mačkáním zrání neuspíšíte. I tvrdé kiwi lze sníst nebo nechat dozrát.

Co dělat aby Zmeklo kiwi

Pokud si koupíte tvrdší plody (ještě nejsou dozrálé), můžete je v pohodě jíst, ale budou kyselejší, resp. málo sladké. Pokud je necháte pár dní v klidu, tak postupně dozrají – změknou a zesládnou. Chcete-li urychlit jejich dozrávání, vložte je do papírového sáčku spolu s banánem.

Jak dlouho vydrží kiwi

Také kiwi prý při teplotě okolo +1°C vydrží až 5 týdnů. V lednici pak uchovávejte také ovoce již nakrojené, oloupané či ovocný salát. Doporučené skladování: do +4 °C, spotřebujte max. do 24 hodin.

Kdy se stříhá kiwi

Termín zkrácení je nejvhodnější koncem června až začátkem července. Nový obrost, který po tomto zakrácení naroste, bývá v příštím roce plodný. Slabý obrost, který je hodně rozvětven a neplodí, můžeme během vegetace odstranit. Kiwi se nedoporučuje řezat v předjaří a na jaře před rašením, kdy hodně roní mízu.

Jak daleko od sebe sázet kiwi

Rostliny sázíme 2 až 4 metry od sebe – samečka doprostřed. Nejčastěji se u nás setkáme s plody aktinidie čínské (Actinidia chinensis), s poměrně velkými plody hnědé barvy, zelenou dužninou a drobnými černými semínky.

Jakou oporu na kiwi

Při pěstování venku vyžadují oporu u jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní stěny. Lze je pěstovat i na zahradě ve špalírech na plně osluněných místech, podobně jako révu vinnou.

Jakou zeminu potrebuje kiwi

Půda by měla být záhřevná s dostatkem humusu. Vhodné jsou půdy dobře propustné s příměsí písku. Kiwi vyžaduje kyselou půdu stejně jako zahradní borůvky. Na zahradě volíme takové stanoviště, které je chráněné například domem a nefouká zde.

Kdy a jak stříhat kiwi

Při zimním řezu v únoru až březnu odstraňte po ukončeném zapěstování hlavních větví všechny silné a hustě rostoucí mladé výhony, které na nich vyrůstají. Odstraňte také odplozené plodící větve. Zbylé mladé výhony, které je nutno zkrátit asi o třetinu až polovinu, budou sloužit k obnově plodonosného obrostu.