Jak dlouho roste lilek?

Jak dlouho se má potit lilek

Před samotným vařením mu dejte chvilku na to se "vypotit" – plátky z obou stran posypte solí (sůl je další a poslední zbraň proti nežádoucí hořkosti) a nechte ležet třeba na prkýnku. Lilek se během pár minut "orosí" a vy pak přebytečnou tekutinu osušíte papírovou utěrkou.

Jak roste lilek

Lilky se dají úspěšně vypěstovat všude, kde se dobře daří paprikám a rajčatům. Ideální jsou slunná stanoviště s denními teplotami v rozmezí od 20 do 28 °C. Noční teploty by se pak měly pohybovat kolem 15 až 18 °C. Co se týče půdy, nejlepší je lehká, vzdušná a výhřevná zemina s vysokým obsahem humusu a neutrálním pH.
Archiv

Jak vypadá lilek když roste

Plody lilku jsou podlouhlé lesklé bobule různých barev od bílé přes žlutou, oranžovou, purpurovou až po nejčastější temně fialovou. Pokud baklažán roste v příznivých podmínkách, může plod dorůst hmotnosti až 1 kg a délky kolem 30 cm. Abychom však takové plody vypěstovali, je nutné, aby přišlo skutečně horké léto.

Jak dlouho nechat vyplakat lilek

Jak vypotit lilekNakrájejte lilek na kostky nebo cca 1 cm silná kolečka.Každou vrstvu prosolte, nasypte do cedníku a ten nechte třeba ve dřezu.Položte na lilek talíř (zatěžkaný např. sklenicí s vodou), aby se snadno vylisovala hořká šťáva.Zhruba po půl hodině lilek osvoboďte, opláchněte sůl a osušte.

Kdy je lilek jedovatý

Upozornění: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhly zneškodnění solaninu.

Jak se pozná zkažený lilek

Lilek zkontroluj promačkáním, jestli už není měkký a jestli se nepokryl tmavými skvrnami. Ty ukazují na to, že by už mohl být zkažený. – Lilek se dá skvěle kombinovat s ostatní zeleninou a jinými dobrotami – s paprikami, rajčátky, houbami, česnekem…

Co sázet vedle lilku

Lilek vejcoplodý bude skvěle prosperovat v sousedství fazolí, které ho perfektně ochrání proti mandelince, která ho napadá podobně často jako nať brambor. Stejně tak lilek ochrání merlík bílý, díky kterému tato zelenina získá rezistenci vůči škůdcům.

Proč lilek pálí

Tato pověra zřejmě souvisí s faktem, že bez tepelné úpravy je lilek hořký a obsahuje jedovatý solanin. Teplem však hořkost dužniny mizí a solanin se rozkládá, takže o své duševní zdraví nemusíte mít obavy. Lilek se však dá jíst i syrový, pokud ho předtím marinujete s vhodným kořením.

Jak hluboko sázet lilek

I semena lilku jsou podobná semenům příbuzných paprik, ovšem udrží si klíčivost 4 až 5 let. Tato semena vyséváme od poloviny února právě do půlky března a zásadně do kvalitního, humózního substrátu – 1 cm pod jeho povrch.