Jak dlouho roste pórek?

Jak roste pórek

Letní pór roste rychleji a dorůstá až do jednoho metru, delší je i vybělená část, je však tenčí, v průměru kolem čtyř centimetrů. Má vegetační dobu okolo 150 dnů, sklízí se už v létě, spotřebovat ho musíme do prvních mrazů. Zimní pór je kratší, silnější, průměr vyběleného stvolu přesahuje šest centimetrů.
Archiv

Kdy se sklízí pórek

Sklizeň podzimních odrůd póru probíhá v říjnu a v listopadu. Nejpozději se vysévají zimní odrůdy pórku, stačí je vysít až v dubnu. Dostatečné velikosti pro výsadbu na záhon dosáhnou rostliny v červnu. Tyto pórky bude možno sklidit od března cca do května následujícího roku.

Jak daleko od sebe sázet pórek

Pěstujeme pórek

Nejlépe mu vyhovuje neutrální pH. Pokud chceme pórek sklízet v červenci, musíme již v lednu doma zasít semínka a předpěstovat si sazenice. V dubnu je pak přesadíme na záhon a od července do září můžeme sklízet úrodu. Sazenice vysazujeme do hloubky alespoň 10 cm, do rýh vzdálených od sebe 30 až 40 cm.
Archiv

Jak dlouho se vaří pórek

V hrnci přivedeme k varu osolenou vodu a vložíme do ní omyté a ořezané pórky (dva na porci), vody dáme jen tolik, aby byla zelenina ponořená, a vaříme ji 8—10 minut. Jsou-li pórky po propíchnutí vidličkou měkké, vyjmeme je a necháme okapat.

Kam zasadit pórek

Nejlépe se mu daří v hlinitopísčité půdě plné živin, do níž se před zasazením dalo výrazné množství hnoje či kompostu. Potřebuje také dostatek vláhy. Ke vzrostlým rostlinám přihrneme zeminu a dobře je zavlažujeme. Vegetační doba pórku se pohybuje mezi 150 a 200 dny.

Kdy vysévat pórek

Ozimé odrůdy vyséváme jej obvykle začátkem května. Za 5-6 týdnů ztlustlé sazenice přesadíme na definitivní pěstební záhon do připravených rýh. Postupně pak zeminu přihrnujeme ke krčkům, na začátku zimy jsou už silné sazenice v nakopčených brázdách. Vegetační dobu mají přes 200 dnů.

Jak sklízet pórek

Otužilý, ale křehký kadeřávek. Kadeřávek můžeme sklízet i v době silných mrazů (nejlépe chutná až po přejití mrazem), s uříznutými kousky však musíme zacházet opatrně. Ve zmrzlém stavu má listy křehké, proto dáváme pozor, aby se nemačkaly. Je dobré je přenést ze zahrady například v košíku a nechat pomalu roztát.

Co zasadit vedle pórku

Pórek – za souseda ho ráda přijme mrkev, protože ji pórek dokáže ochránit před pochmurnatkou mrkvovou. Kopr – na zahradách roste báječně a určitě bude žít v symbióze s červenou řepou, okurkou a košťálovinami. Urychluje totiž jejich klíčení.

Kam vysadit pórek

Uvedeme si několik zásad, na které bychom měli pamatovat v okamžiku, kdy se rozhodneme pórek sami vypěstovat: Pór je náročný na půdu. Tu musíme před výsadbou dobře připravit, především hluboko zkypřit. Vyžaduje vlhčí, středně těžké a hluboké půdy s dostatečnou zásobou vláhy a živin.

Co se jí z pórku

Pórek můžete konzumovat celý a překvapivě zelená část obsahuje až dvojnásobek vitaminů oproti bílé části stonku.

Kdy se dává pórek do polévky

Abyste i po 15-20minutovém vaření polévky našli na talíři kousky zeleného pórku, je třeba zelenou část přidat do hrnce až těsně před koncem vaření. Zhruba tři minuty by měly stačit, aby pórek změknul, ale nezačal ještě ztrácet na kráse.

Kdy Jednotit pórek

Vegetační doba letního pórku je okolo sto padesáti dnů, zimní pór roste do konzumní zralosti o něco déle, potřebuje zhruba dvě stě dnů. Letní pór tedy můžete sklízet už v červenci, spotřebovat ho musíte do prvních mrazů. Zimní pór se dá postupně vyrývat od září.

Proč kvete pórek

Otázka: Co mám dělat, když začíná pórek kvést Odpověď: Pór (pórek) je dvouletá rostlina. Jakmile začne na jaře znovu růst, začíná se vytvářet květní stvol a snižuje se jeho kvalita.

Jak se sází pórek

Pórové sazenice vysazujeme do hlubší rýhy. Přesazujeme je v době, kdy jsou silné jako tužka, jemné kořeny jim zkrátíme na polovinu a nadzemní listy asi o dvě třetiny. Půda na záhonu pro pěstování póru musí být dobře zpracovaná, prokypřená do větší hloubky než třeba pro cibuli nebo salát.

Kdy se sází pórek

Semena vyséváme od poloviny února do truhlíků nebo od dubna přímo do řádků a později sazenice vyjednotíme na vzdálenost asi 15 centimetrů. Předpěstované sazenice vysazujeme do hlubší rýhy. Přesadíme je v době, kdy jsou silné jako tužka, jemné kořeny jim zkrátíme na polovinu a nadzemní listy asi o dvě třetiny.

Co nesnáší okurky

Okurky se kromě rajčat nesnáší s bramborami, ředkvičkami, jahodami, kedlubny, kapustou, česnekem, cibulí a zelím. Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.

Jak je zdravý pórek

Proč je pórek zdravý Pórek obsahuje biologicky vysoce hodnotné bílkoviny, vzácný vitamin B1 a zejména velice mnoho vitaminu C. Vedle hořčičných olejů poskytuje železo, hořčík, draslík a fosfor – vše, co potřebuje dítě k růstu a starší lidé ke stabilizaci kostí.

Jak poznat dobrý pórek

Nejmenší průměr stonku póru uváděného na trh musí být 1 cm. III. jakost bílá část tvoří alespoň čtvrtinu celkové délky, ale pórek může mít i založené květenství a listy se stopami rzivosti. Nevadí ani vady zabarvení.

Jak rychle udělat vývar

Mrkev, cibuli, petržel a celer nastrouháme na struhadle. Všechnu zeleninu a koření dáme do hrnce a zalijeme 3 litry vody, kterou přivedeme co nejrychleji k varu. Poté var ztlumíme a jen mírně probubláváme 20 minut. Na konci vývar přecedíme přes síto, zchladíme a uchováme pro další použití.

Čím dochutit pórkovou polévku

Pórkovou polévku můžeme dochutit solí a pepřem. Tip na závěr : Pórek je zdravá zelenina, kterou byste určitě měli čas od času jíst. Obsahuje vitamín A, B, C a E a spoustu minerálů. Například vápník, fosfor, mangan, železo a draslík.

Jak dlouho vydrží pórek

Při skladování dělá pórku dobře chladno. Při teplotě 0°C by měl vydržet i 2 měsíce a dělá mu dobře i relativně vlhké prostředí 90 až 95%.

Co sázet vedle řepy

Prospěje jim také sousedství bazalky a hrášku. Řepy prospívají vedle fazolí, okurek, cuket, cibule, salátů i košťálové zeleniny. Pokud vedle řep zasadíme saturejku, podpoří to jejich růst. Kopr jim prospěje v počátcích, kdy semínka klíčí a raší na svět, zároveň později bude odpuzovat škůdce.

Co sázet po okurkách

Okurka je primadona

Jako sousedy by si okurky určitě vybraly hrášek a fazoli, cibuli, česnek (pórek), pažitku a kopr. Dobře porostou i ve společnosti košťálovin či červené řepy. Jako předplodina nejsou vhodná zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.

Proč jíst pórek

Pórek (pór) je v zimním období významným zdrojem řady vitamínů a minerálů. Obsahuje vitamín A, B, C a E, z minerálů převážně vápník, fosfor, mangan, železo a draslík. Má diuretické vlastnosti a podporuje tak vylučování kyseliny močové z krve, což působí preventivně proti dně a ledvinovým potížím.

Jak zchladit vývar

Doporučujeme ho zprudka zchladit – položte hrnec do studené vody. Vodu můžete několikrát vyměnit. Po zchlazení vydrží vývar v ledničce až pět dní. Můžete ho také zamrazit, zmražený vývar vydrží přibližně tři měsíce.