Jak dlouho kvasí slivovice
Délka kvašení je závislá na teplotě prostředí, nejvhodnější teplota je do 18 C. Teplota však nesmí klesnout pod 5 C. Letní ovoce (třešně, višně a meruňky) kvasí 3 až 6 týdnů. Pozdní ovoce (švestky, hrušky a jablka) kvasí 8 až 12 týdnů.
Archiv
Jak dlouho se odvětrává slivovice
Větrání Průměrná doba větrání je 14 dní. Po tuto dobu by měla být pálenka umístěna v tmavé místnosti (světlo má vliv na éterické části) ideálně s teplotou kolem 15 stupňů. Po dobu větrání by měla být pálenka chráněna proti vnějším vlivům, látkou.
Kdy sbírat švestky na slivovici
U švestek je ideální stav přezrálost, tedy doba, kdy už se švestky začínají scvrkávat a sami ze stromu spadnou. Pro usnadnění kvašení je dobré ovoce rozmělnit. Jablka je dobré rozemlít, případně vylisovat mošt a nechat zkvasit pouze mošt.
Archiv
Jak dlouho nechat kvasit jablka
Jablka a hrušky
Kvašení trvá 6 – 10 týdnů, v závislosti na teplotě kvasného prostoru (kvas v teplé místnosti bude podstatně rychleji hotový). Výtěžnost ze 100kg kvasu je asi 7 litrů 50% destilátu.
Archiv
Jak zjistit jestli je kvas hotový
Kvalitu kvasu hlídejte po celou dobu čichem, měl by mít ovocnou vůni. Nesmí mít ani náznak po kyselině octové anebo hnilobném pachu. Po vykvašení je vhodné nádoby uzavřít, aby se kvas nenakazil hmyzem a nenastalo octové kvašení.
Jak často míchat kvas
Nikdy se však oschlý nebo nahnilý koláč nesmí do kvasu po ukončení kvašení propadnout. Jakmile začne kvas vřít, je třeba ho pravidelně, alespoň každý druhý den, míchat.
Jak dlouho nechat vydýchat slivovici
První, co je třeba před samotnou archivací slivovice a dalších vysokoprocentních pálenek udělat, je, nechat je takzvaně vydýchat. Tahle fáze trvá zhruba čtrnáct dní, kdy byste alkohol měli uložit v otevřených nádobách naplněných zhruba do tří čtvrtin objemu.
Jak poznat pravou slivovici
Dobrá slivovice voní po kvase a nedrhne v krku. Zda slivovice voní krásně po kvase, to většina z nás lehce pozná. Pokročilejší degustátoři mohou vyzkoušet i další test kvality. Stačí si kapku slivovice promnout mezi prsty a dle odporu tekutiny zjistíte, že pijete kvalitní destilát.
Jak vyčistit slivovici
Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Jde-li o klkaté zákaly nebo sedliny, postačí filtrace pouhým filtračním papírem. V podobných případech se může k filtraci použít též plátěných pytlíků, umístěných v kovovém válci (tzv.
Jak se dělá kvas na slivovici
Ideální teplota kvašení je kolem 20 °C. Speciální kvasinky mohou kvasit i při 13 °C. Je to lepší, studené kvašení zanechává v destilátu více aromatických látek. Kvašení má dvě fáze – bouřlivé kvašení a dokvášení.
Kdy přidat kvasinky do kvasu
Kvasinky připravíme tak, že patřičné množství (10g kvasinek/100l kvasu) rozpustíme v 1 – 2l vlažné vody (max. 30°C). Po 15 min. odstátí můžeme kvasinky zamíchat do kvasu.
Jak vyčistit zakalenou slivovici
Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Jde-li o klkaté zákaly nebo sedliny, postačí filtrace pouhým filtračním papírem.
Co se dá naložit do slivovice
Pálit můžete nejen slivovici, tedy destilát ze švestek, ale třeba i jablkovici, třešňovci, hruškovici nebo meruňkovici. Ve všech případech platí jedno zásadní pravidlo – ovoce, které přidáváte do kvasu, musí být zralé. Ještě lepší je lehce přezrálé. Nikdy do kvasu nedávejte ovoce nezralé, nebo dokonce plesnivé.
Jak poznat špatnou slivovici
Co by mělo být ve Slivovici cítit (chuť, aroma)
Musí vonět a chutnat po švestce a nesmí v ní být cítit nežádoucí dochuti a vady. Ideální je, když v chuti nalezneme i chuť a vůni pecek, ale ta by neměla přebít chuť švestek.
Čím zapíjet slivovici
Slivovice obsah alkoholu
Čistá slivovice má obvykle okolo 60-65 %, ale takto silná se už málokde pije. Proto se ředí destilovanou nebo kojeneckou vodou s minimálním množstvím minerálních látek.
Jaký soudek na slivovici
Dubové soudky a sudy jsou skvělé také pro zrání slivovice, kalvádosu a jiných ovocných pálenek.
Co se zakalenou slivovici
Nejčastější příčinou je použitá tvrdá voda na ředění pálenky. Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Ani jedna cesta není zpravidla pro drobné palitele jednoduchá, najít vhodný filtr nebo prostředek tak, aby neměl vliv na chuť není jednoduché.
Jak poznám že kvas Zoctovatělý
Zoctovatění vznikne tehdy, když to chytne druhé kvašení. Zákvas z ovoce má samozřejmě nejnižší obsah cukru ,když je všechen přeměněn na alkohol. Ovšem nesmí přejít na kvašení octové.To se děje při znečištění kvasu octovými kvasinkami. Většinou se tak děje,když je nádoba s kvasem nedostatečně uzavřená,.
Jakou vodou ředit slivovici
Využijte měkkou vodu
Voda musí být při ředění pálenky měkká nebo měkčená.
Co znamená že slivovice Řetízkuje
Důvodem vysokého obsahu alkoholu je skutečnost, že pokud se čistý ovocný destilát naředí na méně než 45 %, může v něm být cítit kyselost. Kvalitní slivovice při nalití do sklenice tzv. řetízkuje (vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenice).
Jak dlouho zraje slivovice v sudu
Po řádném uležení pálenek může následovat lahvování. Je třeba si uvědomit, že v láhvi bude destilát stárnou již velmi pomalu (malá vzduchová bublina) a to co v sudu trvalo rok, bude v lahvi trvat 10 let. Doporučená doba ležení je závislá na druhu destilátu.
Jak zjemnit slivovici
Pokud má pálenka jen nevhodnou příchuť,tak doporučuji přefiltrovat přes aktivní uhlí. Pachuť by měla zmizet,ale také chuť po švestkách. Zbude chuť jako vodka. Pokud přebývají kyseliny,bylo by dobré nejdříve před uhlím zneutralizovat hydrouhličitanem sodným(jedlou sodou)Přidávat pomalu,pokud bude pěnit.
Co se dává do slivovice
Například se dávají do čerstvě vypálené tekutiny sušené švestky, které ji obohatí o silnější vůni i nažloutlý nádech. V několika vesnicích na Valašsku se zase do kvasu přidávají švestky včetně pecek. Prý to dodá slivovici specifickou vůni.