Jak dlouho se lezi po lumbální punkci?

Jak ležet po lumbální punkci

Po provedení lumbální punkce pacient zaujímá polohu vleže na lůžku po dobu 4 hodin (v případě použití klasické jehly 24 hodin). V prvních 30 minutách se doporučuje poloha vleže na břiše, po zbylou dobu libovolná poloha vleže.
Archiv

Jak dlouho se čeká na výsledky lumbální punkce

-výsledky vyšetření jsou známy podle druhu požadovaného vyšetření od několika minut či hodin (statim vyšetření při podezření na zánět, krvácení pod pleny mozkové) do několika týdnů (oligoklonální IgG pásy u demyelinizace) atd.
Archiv

Co jíst po lumbální punkci

Po výkonu klid. režim na lůžku 24 hodin, z toho 2 hod. po zákroku na břiše, optimálně bez polštáře dle individuální snášenlivosti. Nutný je dostatečný příjem tekutin (neslazené čaje, běžné stolní vody, ne minerálky či džusy).

Jak dlouho bolí záda po lumbální punkci

Bolesti se vyskytují zpravidla po zaujmutí vertikální polohy, po uložení páteře do horizontální polohy (lehnutí si) zpravidla mizí. Při vztyčené poloze je totiž v páteřním kanálu několikanásobně vyšší tlak než při poloze horizontální. Potíže trvají typicky dny (nejčastěji 4 dny), mohou ale přetrvávat i měsíce.

Co s sebou na lumbální punkci

S sebou do nemocnice přineste zprávu z neurologického vyšetření a výsledky ostatních provedených vyšetření (CT nebo MR vyšetření mozku, vyšetření očního pozadí, odběry – koagulace) + vyplněné žádanky k vyšetření mozkomíšního moku, pokud Vám byly lékařem vydány.

Co delat před lumbální punkci

písemný výsledek posledního zobrazovacího vyšetření mozku (CT nebo MR – nejlépe i s obrazovým záznamem na CD či v elektronické podobě zaslaným pro VFN do systému ePACS). Je-li toto vyšetření starší jednoho měsíce, je nutné před lumbální punkcí ještě absolvovat vyšetření očního pozadí.

Jak se zbavit bolesti hlavy po lumbální punkci

Miroslava Muchová: „dobrý den, na postpunknčí bolesti hlavy zabírá nejlépe kofein, dejte si tedy kávu nebo kokakolu, má daleko lepší efekt než léky do bolesti. Po lumbální punkci boletsi hlavy přetrvájí i několik dní a mohou být silné. Při přetrvávání potíží delší dobu je možnost řešení případně i krevní záplatou. “

Co se zjistí z lumbální punkce

Lumbální punkce slouží k průkazu nebo vyloučení zánětlivých nebo degenerativních onemocnění mozku, mozkomíšních obalů, míchy a nervových kořenů, k průkazu krvácení do páteřního kanálu a k průkazu nádorových nebo metastatických buněk v mozkomíšním moku.

Co sebou na lumbální punkci

S sebou do nemocnice přineste zprávu z neurologického vyšetření a výsledky ostatních provedených vyšetření (CT nebo MR vyšetření mozku, vyšetření očního pozadí, odběry – koagulace) + vyplněné žádanky k vyšetření mozkomíšního moku, pokud Vám byly lékařem vydány.

Co se dá zjistit z mozkomíšního moku

Informace získané z lumbální punkce pomáhají odhalit:vážné bakteriální, plísňové a virové infekce, například klíšťovou encefalitidu, meningitidu (zánět mozkových blan) nebo syfilidu,krvácení do mozku,některá nádorová onemocnění mozku nebo míchy,jiné nemoci nervového systému, např.

Kdy se dělá punkce

K punkci se většinou přistupuje u akutně se rozvíjejících potíží, kdy dutiny a jejich okolí citelně bolí, pacient mívá horečku, rýmu a celkově mu není dobře a kdy rentgen potvrdí rozsáhlý zánět zejména v největší čelistní dutině.

Co obsahuje Likvor

Mozkomíšní mok (latinsky liquor cerebrospinalis, CSF) či také likvor je čirá a bezbarvá tělní tekutina, která obklopuje, chrání proti infekci a vyživuje a zabezpečuje mozek a míchu. Je přibližně izotonický, obsahuje na rozdíl od krve jen málo proteinů a téměř žádné buňky (téměř žádné červené krvinky).

Kde cirkuluje likvor

Likvor se nachází intracerebrálně (20 %) v oblasti dvou postranních komor, třetí a čtvrté komory a spojů mezi komorami, a extracerebrálně (subarachnoidálně) (80 %) v prostoru mezi pia mater a arachnoideou na povrchu mozku a míchy.