Jak dlouho se může skladovat slivovice?

Jak dlouho lze skladovat slivovici

Ostrost se časem zaoblí. Z meruněk se ztrácí aroma. Klasická slivovice ze švestek vydrží mnohem déle. I patnáct až dvacet let,” uzavřel Jelínek.

Jak správně skladovat slivovici

Ideální místo je ve sklepě nebo na jiném tmavém místě, kde je teplota kolem 15 stupň​ů bez výraznějších výkyvů. Při vyšších teplotách se zvyšuje odpar alkoholu. Nádoby překryjte plátýnkem nebo gázou, aby se do nich nedostaly nečistoty ani hmyz. Během větrání se chuť pálenky lehce zakulatí a příjemně harmonizuje.
Archiv

Jak dlouho se odvětrává slivovice

Větrání Průměrná doba větrání je 14 dní. Po tuto dobu by měla být pálenka umístěna v tmavé místnosti (světlo má vliv na éterické části) ideálně s teplotou kolem 15 stupňů. Po dobu větrání by měla být pálenka chráněna proti vnějším vlivům, látkou.
Archiv

Jak naložit švestky na slivovici

U švestek je ideální stav přezrálost, tedy doba, kdy už se švestky začínají scvrkávat a sami ze stromu spadnou. Pro usnadnění kvašení je dobré ovoce rozmělnit. Jablka je dobré rozemlít, případně vylisovat mošt a nechat zkvasit pouze mošt. Švestky je dobré před kvašením rozmačkat nebo jinak narušit jejich celistvost.
Archiv

Jak dlouho vydrží otevřená slivovice

Otevřený alkohol vydrží asi rok nebo dva, než se začne kazit, což znamená, že začne ztrácet barvu a chuť.

Jak poznat kvalitní slivovici

Musí vonět a chutnat po švestce a nesmí v ní být cítit nežádoucí dochuti a vady. Ideální je, když v chuti nalezneme i chuť a vůni pecek, ale ta by neměla přebít chuť švestek. Kvalitní slivovice je pouze z vykvašeného ovoce (bez přídavku lihu) a neobsahuje umělá aromata a doslazovadla.

Jak se archivuje slivovice

Destiláty by měly být skladovány v nepřítomnosti světla, při teplotách do 10°C avšak i teploty nepřesahující pokojovou teplotu jsou přípustné.

Jak poznat špatnou slivovici

Co by mělo být ve Slivovici cítit (chuť, aroma)

Musí vonět a chutnat po švestce a nesmí v ní být cítit nežádoucí dochuti a vady. Ideální je, když v chuti nalezneme i chuť a vůni pecek, ale ta by neměla přebít chuť švestek.

Jak poznat pravou slivovici

Dobrá slivovice voní po kvase a nedrhne v krku. Zda slivovice voní krásně po kvase, to většina z nás lehce pozná. Pokročilejší degustátoři mohou vyzkoušet i další test kvality. Stačí si kapku slivovice promnout mezi prsty a dle odporu tekutiny zjistíte, že pijete kvalitní destilát.

Jak dlouho kvasí švestky na slivovici

Na povrch unikající kysličník strhává vzhůru pevné části, kterým se říká kvasný klobouk, koláč nebo taky deka. Pro vznikající kvas představuje ochranu – zabraňuje přístupu vzduchu i cizím mikroorganismům. Letní ovoce obvykle kvasí 2 až 3 týdny, pozdní ovoce (švestky, hrušky, jablka) kvasí 8 až 12 týdnů.

Jak zjemnit slivovici

Pokud má pálenka jen nevhodnou příchuť,tak doporučuji přefiltrovat přes aktivní uhlí. Pachuť by měla zmizet,ale také chuť po švestkách. Zbude chuť jako vodka. Pokud přebývají kyseliny,bylo by dobré nejdříve před uhlím zneutralizovat hydrouhličitanem sodným(jedlou sodou)Přidávat pomalu,pokud bude pěnit.

Jak správně nechat větrat slivovici

Proto je nutné nechat čerstvý destilát takzvaně odvětrat. Nejde o nic jiného, než že láhev nebo demižon s destilátem necháte bez víčka nebo s lehce povoleným uzávěrem, aby se těkavé látky mohly z alkoholu odpařit. Jak dlouho nechat láhev otevřenou Stačí dva týdny, maximálně měsíc.

Jakou vodou ředit slivovici

Využijte měkkou vodu

Voda musí být při ředění pálenky měkká nebo měkčená.

Jaký soudek na slivovici

Dubové soudky a sudy jsou skvělé také pro zrání slivovice, kalvádosu a jiných ovocných pálenek.

Jak správně skladovat destiláty

Po vypálení skladujte destilát v dobře uzavřené, ideálně skleněné nádobě ve sklepě nebo spíži. Vyhněte se místnostem, kde se mění průběžně teplota (například na půdě). Dejte si pozor na skladování pálenky v plastových lahvích, pet lahve mohou postupně působením alkoholu do destilátu vylučovat chemické složky.

Jak se pozná kvalitní slivovice

Musí vonět a chutnat po švestce a nesmí v ní být cítit nežádoucí dochuti a vady. Ideální je, když v chuti nalezneme i chuť a vůni pecek, ale ta by neměla přebít chuť švestek. Kvalitní slivovice je pouze z vykvašeného ovoce (bez přídavku lihu) a neobsahuje umělá aromata a doslazovadla.

Co se dá naložit do slivovice

Pálit můžete nejen slivovici, tedy destilát ze švestek, ale třeba i jablkovici, třešňovci, hruškovici nebo meruňkovici. Ve všech případech platí jedno zásadní pravidlo – ovoce, které přidáváte do kvasu, musí být zralé. Ještě lepší je lehce přezrálé. Nikdy do kvasu nedávejte ovoce nezralé, nebo dokonce plesnivé.

Čím zapíjet slivovici

Slivovice obsah alkoholu

Čistá slivovice má obvykle okolo 60-65 %, ale takto silná se už málokde pije. Proto se ředí destilovanou nebo kojeneckou vodou s minimálním množstvím minerálních látek.

Jak vyčistit zakalenou slivovici

Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Jde-li o klkaté zákaly nebo sedliny, postačí filtrace pouhým filtračním papírem.

Jak dlouho zraje slivovice v sudu

Po řádném uležení pálenek může následovat lahvování. Je třeba si uvědomit, že v láhvi bude destilát stárnou již velmi pomalu (malá vzduchová bublina) a to co v sudu trvalo rok, bude v lahvi trvat 10 let. Doporučená doba ležení je závislá na druhu destilátu.

Jak dlouho kvasí kvas na slivovici

Kdy je kvas připravený

U raného ovoce, jako jsou třešně a meruňky, je kvašení rychlejší, zpravidla tři až čtyři týdny. Proces u pozdního ovoce se pohybuje mezi pěti až šesti týdny, může být i delší.

Jak dlouho kvasí slivovice

Délka kvašení je závislá na teplotě prostředí, nejvhodnější teplota je do 18 C. Teplota však nesmí klesnout pod 5 C. Letní ovoce (třešně, višně a meruňky) kvasí 3 až 6 týdnů. Pozdní ovoce (švestky, hrušky a jablka) kvasí 8 až 12 týdnů.

Co znamená že slivovice Řetízkuje

Důvodem vysokého obsahu alkoholu je skutečnost, že pokud se čistý ovocný destilát naředí na méně než 45 %, může v něm být cítit kyselost. Kvalitní slivovice při nalití do sklenice tzv. řetízkuje (vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenice).

Jak probíhá pálení slivovice

Vykvašené ovoce se pálí při teplotě do 88 °C, kdy se odpařuje jen alkohol a v kvasu zůstávají silice, které jinak způsobují pachy a pachutě v konečném výrobku. Výpary se ochlazují a kondenzát vytéká do připravené nádoby.

Co znamená když slivovice Řetízkuje

Kvalitní slivovice při nalití do sklenice tzv. řetízkuje (vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenice). Kvalita slivovice se dá kontrolovat i promnutím mezi palcem a ukazováčkem ruky, kdy stupeň drhnutí (odporu) tekutiny mezi prsty také charakterizuje ovocný obsah a tím i její kvalitu.