Jak dlouho se peče dýně?

Jak se peče dýně hokaido

Dýní nakrájíme i se slupkou na měsíčky. Položíme na pečicí papír na plech a potřeme směsí z oleje, česneku, bylinek a soli. Pečeme při teplotě 180 °C zhruba 40 minut. Podáváme s parmezánem jako samostatné jídlo nebo bez něj jako přílohu k masům či rybám.

Jak dlouho PECT dýni

Dýni očistíme, oloupeme a zbavíme semínek. Poté ji nakrájíme na větší kostky a dáme do mísy. Zakápneme lžící olivového oleje, osolíme, opepříme, vmícháme bylinky a dobře promícháme. Dýni pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut dozlatova.
Archiv

Jak dlouho se peče máslová dýně

Máslovou dýni pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C cca 35 min doměkka.
Archiv

Jak dlouho se peče dýně na polévku

Troubu předehřejte na 220 °C. Dýni omyjte, osušte, přepulte, vydlabejte semínka a pak ji dejte na plech vyložený pečicím papírem řeznou stranou nahoru, přidejte celou cibuli (i se slupkou), zastříkněte olejem, posypte solí a pečte 55–60 minut.

Co se dá udělat z dýně

Dýně – nejlepší recepty, od polévky po moučníkDýňové placičky z trouby.Dýňové rizoto s modrým sýrem.Dýňová polévka s hráškem a zázvorem.Polévka z pečené dýně se zázvorem.Pánev z mletého masa a zeleniny.Dýňové rizoto pro nejmenšíPapriková omáčka, kuřecí s kuskusem pro nejmenšíHřejivá dýňová polévka.

Jak ochutit Pecenou dýni

Dýni se slaninou ochutíme sušeným česnekem, paprikou, solí, pepřem, bylinkami a dáme péct do předehřáté trouby na 180 stupňů doměkka a dozlatova. Moc nemícháme, abychom dýni zbytečně nerozbili.

Co se dá udělat z máslové dýně

Máslovou dýni můžeme přidat do rýžových pokrmů s masem nebo se zeleninou. Dýně nahradí zavářku v polévce, a to jak v bujonu, tak v polévkách zapražených (typu bramboračka). Z máslové dýně lze připravit všechny typy pokrmů, které připomínám v článku Recepty z dýně Hokaido.

Z které dýně se dělá polévka

Máslová dýně má jedno z nejširších využití v kuchyni. Hodí se do polévek, restovaná či pečená je skvělá jako příloha k masu nebo do nádivek a salátů.

Jak vylepšit dýňovou polévku

Abyste si dýňovou polévku vychutnali kompletně, servírujte ji s dýňovými semínky a dýňovým olejem. Tak také zvýšíte výživovou hodnotu polévky. Semínka opražte na pánvi na sucho, tak se zintenzivní jejich chuť a vůně. Polévku jimi posypte a zakápněte pár kapkami dýňového oleje.

Jak se připravuje dýně

Dýni si proto nejprve omyjte, rozkrojte na čtvrtiny a vnitřek vydlabejte. Poté ji položte na plech slupkou směrem nahoru a nechte ji péct v troubě předehřáté na 180 °C zhruba po dobu 30 až 40 minut. Hotovou dýni poznáte tak, že bude měkká a nůž do ní zajede i přes slupku.

Co je dýně ovoce nebo zelenina

Dýně se řadí mezi zeleninu. Obsahuje 90% vody a některé důležité minerály jako sodík, draslík, hořčík nebo železo.

Jak připravit dýně

Dýně jsou skvělé pečené nebo vařené v páře. Dýni dobře omyjte, nakrájejte na menší kousky a položte na pekáč. Pokapejte olejem a vložte do předehřáté trouby na 180 °C na cca 40 minut péci. Poté ji můžete rozmixovat do krémové polévky či použít jako náplň na sladký koláč.

Jak udělat polévku z dýně Hokaido

Postup přípravy

Na másle osmažíme cibulku do zlatova. Přidáme dýni a společně chvíli dusíme. Cibulku a dýni zalijeme zeleninovým vývarem a dle chuti osolíme. Vše vaříme, dokud nebude dýně měkká – cca 20 minut.

Jaké koření do dýňové polévky

Zázvor a chilli

Dvě všestranná koření se hodí i do polévky z dýně hokaido. Zázvor použijte ideálně čerstvý, protože má výraznější chuť. Oloupejte ho a nakrájejte ho na malé kousky, které přidáte do polévky těsně před rozmixováním. Polévka dostane pikantní chuť i díky chilli.

Z jaké dýně se dělá polévka

Asi tou nejznámější na našem trhu je dýně hokaido. Použít ji můžete snad do všech dýňových jídel, na které si vzpomenete. Výborně chutná například pečená, popřípadě z ní můžete uvařit skvělou polévku, které vás zahřeje po sychravém podzimním dni.

Jaké koření se dává do dýňové polévky

Variací na dýňovou polévku je nespočet a vybrat ten nejlepší způsob dochucení je nemožné. Osvědčeným kořením je kromě čerstvě namletého pepře a soli i muškátový oříšek, který polévce dodá osobité aroma.

Co vše se dá udělat z dýně

Dýňovou dužinu upečte, posolte a rozmixujte s kouskem másla a trochou mléka. Dýňová pyré si na talíři skvěle rozumí se zvěřinou nebo králíkem, ale výborně chutná i s hovězím či vepřovým masem. Upečenou dužinu dýně, rozmixujte s kešu a piniovými oříšky, česnekem a troškou olivového oleje.

Která zelenina roste na stromě

Avokádo roste na stromě hruškovce přelahodného.

Jedná se o stálezelený strom z čeledi vavřínovité, který roste především v teplém a vlhkém podnebí. Původem pochází z jižního Mexika. Hruškovec přelahodný dorůstá výšky 15–20 metrů a má mohutnou korunu, v níž se za rok urodí přes 100 kusů plodů avokáda.

Kam patří okurka

Plodová zelenina je zelenina, která má jedlé plody. Mezi plodovou zeleninu patří například paprika, rajčata, lilek, cuketa nebo tykev, ale také melouny. Plodová zelenina se dělí na pravé bobule rostlin z čeledi lilkovité a nepravé bobule rostlin z čeledi tykvovité (okurka, tykev, cuketa, meloun).

Co dát do dýňové polévky

Smetana, dýňový olej nebo citron

Dochutit můžete polévku i po dovaření. Chuť zjemní trocha smetany nebo jogurtu, naopak pikantnější varianta je přidat do polévky trochu citronové šťávy.

Jak se dělá Dýňová polévka

Postup přípravy

Nakrájenou dýni dáme do hrnce, zalijeme vývarem a uvaříme doměkka. Podle chuti přidáme sůl a muškátový květ. Pak polévku rozmixujeme dohladka a necháme ještě krátkou chvíli probublávat. Nakonec polévku zahustíme moukou rozmíchanou ve vodě, nebo jíškou.

Z jaké dýně se dělá kompot

Na kompot se hodí většina druhů. Na zavaření se přímo nabízí velkoplodá dýně Goliáš s hladkou oranžovou slupkou. Ideální do kompotu je dýně Hokkaidó, která má nasládlou chuť a navíc se jako jediná nemusí loupat, protože její slupka po krátké době vaření krásně změkne.

Která zelenina nepotřebuje slunce

Vsaďte na slunce, stín a polostínNa slunci se bude dařit rajčatům, která můžete umístit ke stěně chaty a přenechat tak místo v záhonu náročnějším druhům zeleniny.Bez přímého slunce se obejde rebarbora, křen a medvědí česnek.Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu.

Proč jíst okurky

Živiny, vitaminy a minerály

S pouhými 12 kcal / 100 g jsou okurky obzvláště nízkokalorickou zeleninou. Obsah vody může dosahovat až 97 procent. V okurce nicméně nechybí cenné živiny: obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin K a minerály draslík a železo.

Jaké ovoce do stínu

Na slunce i do polostínu

Například maliny a ostružiny snesou i úpal. Borůvky, brusinky a klikva uvítají lehký polostín, v polostínu dobře poroste i rybíz.