Jak dlouho se suší šípky v troubě?

Jak sušit šípky v troubě

Celé šípky rozprostřeme na pečicí papír na plech a při teplotě kolem 60 °C je sušíme v troubě s mírně otevřenými dvířky.
Archiv

Jak se suší šípky

Pro sušení šípkových plodů se nabízí několik řešení. To nejzákladnější – nechat šípky volně uschnout na vzduchu, slunci či nad topením, bývá často zatracováno kvůli poklesu vitamínu C. Naopak nejideálnějším řešením se jeví použití sušičky, přičemž teplota by při procesu sušení neměla překročit 40° C.
Archiv

Na jakou teplotu sušit šípky

Sušení šípků

„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.

Jak dlouho vydrží sušené šípky

Sušené šípky vydrží až rok

Syrové jsou sice k jídlu také, ale příliš dlouho nevydrží, pokud z nich neuvaříte například marmeládu nebo likér. Nejčastější formou úpravy je proto jejich sušení. Díky tomu můžete šípkový čaj popíjet klidně celou zimu, navíc při správném sušení nepřijdete o tolik prospěšných látek.
Archiv

Jak poznat zralé šípky

Jak poznat zralé plody

Poznáte to tak, že budou mít krásně ostře červenou barvu, ale na dotek budou ještě stále tvrdé. Po rozpůlení byste měli vidět vrstvu červenooranžové dužiny a uvnitř žlutá semínka s jemnými, ale pichlavými chloupky. Změklé nebo nahnědlé plody nesbírejte.

Jak poznat Susene šípky

Dobře usušené plody poznáte podle oranžové až tmavě hnědé barvy, nakysle sladké chuti a ovocné vůně. Při doteku se velmi snadno drolí. Šípky nesmí být vlhké nebo vláčné, jinak mohou zplesnivět. Usušené šípky dejte do uzavíratelné sklenice.

Kdy jsou zralé šípky

Šípky určitě sbírejte v době, kdy jsou úplně zralé, ale ještě nepřešly prvními mrazíky, tedy zhruba od konce září do poloviny října. Jejich barva by měla být oranžová až sytě červená a na dotek musí být tvrdé – ty měkčí raději nesbíráme.

Jak usušit šípky na dekoraci

Využijte slunečného dne a očištěné šípky dejte na plech vyložený pečicím papírem. Takto připravené plody pak nechte usušit jen tak na slunci. Šípky lze usušit i v troubě, tu ale nastavte na co nejnižší teplotu, abyste šípky nespálili. Teplota by rozhodně neměla přesáhnout 70 °C.

Jak udělat čaj z čerstvých šípků

Kouzelné bylinky

Chceme-li z šípků získat maximum vitamínu C, nasbíráme si čerstvé šípky. Ty přepůlíme a necháme přes noc luhovat ve vodě. Ráno vodu i se šípky zahřejeme na 60–70 °C, necháme chvíli odstát a přecedíme. Do čaje si můžeme přidat i další bylinky: echinaceu, mátu, řebříček, šalvěj a lístky ostružiníku.

Co se dá udělat ze šípků

Tradiční cesta uchování zdraví z šípků je jejich sušení. Standardně se suší celé plody zbavené černého bubáku a stopky, rychleji však budou usušené očištěné poloviny. Můžete je pozvolna sušit na vzduchu, když je rozprostřete v jedné vrstvě na plech a umístíte do dobře větrané místnosti na několik týdnů.

Co s cerstvymi šípky

Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít. Snažte se ale nepřekročit teplotu 70°C a před konzumací nechejte čaj ještě pár minut odstát.

Jak dlouho se louhuje šípkový čaj

Zalijeme je studenou vodou a necháme 12 hodin macerovat (louhovat). Doporučená dávka je 20 šípků na 1/4 l vody. Před konzumací nálev zahřejeme na teplotu asi 70 stupňů, odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat. Čaj z čerstvých šípků, stejně jako ten ze sušených nesmíme nechat přejít varem.

Co s měkkými šípky

Ty měkké, obvykle přešlé mrazem, jsou zase lepší na marmelády, pyré (vložit odkaz), omáčku či sladké pomazánky. Vyrábí se z nich také víno a skvěle chutnají a léčivě působí naložené v medu. Mnohé od zpracování šípků odrazuje jeho pracnost, je totiž třeba pečlivě odstranit všechna semínka a chloupky.

Jak dlouho louhovat Šípek

Čerstvě natrhané šípky rozpůlíme nebo rozdrtíme. Zalijeme je studenou vodou a necháme 12 hodin macerovat (louhovat). Doporučená dávka je 20 šípků na 1/4 l vody. Před konzumací nálev zahřejeme na teplotu asi 70 stupňů, odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat.

Jak se připravuje šípkový čaj

Příprava šípkového čaje je naprosto jednoduchá a zvládne ji každý. Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít.

Jak využít šípky

Využití v kuchyni

Šípky se nejlépe nakládají či zpracovávají do marmelád, sirupů, likérů, limonád, sorbetů. Hodí se do omáček ke zvěřině a jinému tmavému masu – Kančí kýta na šípkové omáčce. Ozvláštní Vánoční cukroví – Šípkové nepečené cukroví.

Na co se používá šípkový čaj

V šípkovém čaji jsou obsaženy flavonoidy, které jsou účinnými antioxidanty. Mimo to působí antibakteriálně, má příznivý vliv na cévy, působí proti bolestem a zánětům. Tento čaj obsahuje i lykopen, který je antioxidantem s protirakovinnými účinky.