Jak dlouho se vaří celer řapíkatý?

Co dělat s řapíkatým celerem

Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi celerem a řapíkatým celerem

Není celer jako celer

Z bulvového celeru využíváme jeho kořenovou část a někdy i jeho nať. U řapíkatého celeru využíváme listy neboli řapíky. Původ celeru sahá až do dávnověku. Znali ho již staří Egypťané.
ArchivPodobné

Jak se jí řapíkatý celer

Řapíkatý celer je o něco méně aromatický než jeho bulvový příbuzný, o to je však křupavější. Tuto zeleninu si řada lidí oblíbila jako zdravou alternativu ke křupkám, chipsům apod. Řapíkatý celer lze jíst syrový i vařený. Můžete jej použít i jako příměs k zeleninovým a ovocným šťávám, kterým dodává zajímavou chuť.

Jak získat šťávu z řapíkatého celeru

Pro nejjednodušší odšťavňování je dobré sáhnout po horizontálním šnekovém odšťavňovači, který si s řapíkatým celerem poradí velmi dobře. Velkou výhodou je, že řapíkatý celer nemusíte krájet.

Na co je dobrý celer

Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu. Je důležitým zdrojem antioxidantů. Prospívá cévám, snižuje cholesterol a podporuje práci žlučníku, zbavuje tělo škodlivin, pomáhá při zácpě. Šťáva z celeru chrání ledviny i žlučník před tvorbou kamenů.

Jak se loupe řapíkatý celer

Řapíkatý celer je totiž dosti křehký a má tendenci se lámat, navíc má spoustu zákoutí, do kterých se jen škrabkou nedostanete. V první řadě tedy odkrojte spodní část, díky které řapíky drží pospolu, pak je přelomte napůl, což povede k tomu, že vlákna slupky snadno rukou sloupnete.

Jak se čistí řapíkatý celer

Řapíkatý celer můžeme rozebrat i tak, že odkrojíme spodní část. Celer se pak rozpadne na jednotlivé řapíky. Důkladným omytím jednotlivé řapíky zbavíme zbytků zeminy. Vnější řapíky jsou tužší a mají slupku s vlákny, která by mohla vadit při konzumaci.

Jak usušit řapíkatý celer

Celer řádně očistěte a omyjte. Stonky poklaďte do zapékací mísy, posolte a opepřete. Na celer rozmístěte sušená rajčata, zalijte trochou oleje, ve kterém jsou rajčata naložená, přisypte sýr Gran Moravia a dejte do horkovzdušné trouby na 200 stupňů Celsia na 20 minut zapékat.

Co připravit z celeru

Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.

Kdy pít řapíkatý celer

Klíčem je pít ji v době, kdy jste neměli v žaludku pevné jídlo. Proto já začínám pitím této šťávy ráno, protože to je nejoptimálnější čas. Pití celerové šťávy ráno zároveň posílí trávení jídla i po zbytek dne. Kombinace s jablkem a citrónem neruší způsob vstřebávání živin z celeru.

Jaký odšťavňovač na celer

I přes nižší výtěžnost považujeme horizontální šnekový odšťavňovač Sana 707 za nejlepší, nejjednodušší a cenově nejrozumnější způsob, jak si udělat dobrou šťávu ze řapíkatého celeru.

Proč jíst sýrový celer

Celer působí antibakteriálně díky vysokému obsahu silic a éterických olejů. Má močopudné účinky a pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a cholesterolu. Celer se většinou využívá v kuchyni tepelnou úpravou, ale nejvíce našemu organismus prospěje konzumace syrového celeru pro zachování všech důležitých živin.

Jak chutná celer

Na co se hodí a co chutného a zdravého z něj uvařit. Řapíkatý celer má zajímavou vůni a chuť, která připomíná citrusy nebo borovice. Kupujeme pouze svěží a pěkně zbarvené rostliny. Řapíky přidáváme do smoothie a čerstvých salátů, používáme je do polévek a dalších vařených i zapékaných jídel.

Kdy Přepichovat celer

Optimální čas k přepichování je ve chvíli, kdy jsou plně vyvinuté děložní lístky, příp. se začíná vyvíjet první pravý list. Přepichujeme do zeminy se středním obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo přibližně 10 cm2. Není-li pěstební zemina sterilní, aplikujeme při její přípravě Previcur apod.

Co s natí od celeru

Celerová a petrželová nať

Natě celeru a petržele se uchovávají běžně. Lze je nasušit, zamrazit, udělat z nich pesto. Pokud je však chceme uchovávat čerstvé, pak oddělíme od kořenové části, dobře umyjeme a dáme do lednice do sítka, které umístíme do hrnce. Tam se mi to osvědčilo nejlépe.

Jak dlouho se vaří celer

Nakrájený na plátky nebo na kostky se celer uvaří asi za 15 minut. Vaření celých hlíz může trvat až 50 minut, v závislosti na jejich velikosti. Poznámka: Celerové listy můžete k dochucení pokrmů použít i usušené.

Jak je zdravý celer

Bulvový celer

Dodá vám hlavně vitamin C, z minerálních látek pak vápník, draslík, hořčík a fosfor. Spolu s mrkví vytvoří ideální základ zeleninových polévek, dá se ale konzumovat i syrový. Pokud jej hodně najemno nastrouháte spolu s mrkví, přidáte tvaroh a česnek, získáte zdravou a chutnou pomazánku plnou vitaminů.

Na co je dobrá Celerova šťáva

Celerová šťáva je zelená, plná antioxidantů, snižuje “špatný” cholesterol, má vysoký obsah vitamínů a minerálů. A ještě můžu přidat. Zlepšuje trávení potravin, posiluje kosti a to má téměř nulový obsah vápníku. Řapíkatý celer konečně získává hodnocení, které si zaslouží.

Jak dostat šťávu z celeru

I přes nižší výtěžnost považujeme horizontální šnekový odšťavňovač Sana 707 za nejlepší, nejjednodušší a cenově nejrozumnější způsob, jak si udělat dobrou šťávu ze řapíkatého celeru. Vertikály sice vylisují více šťávy, ale kvůli nutnosti krájení celeru na malé kousky jsme nemohli jinak, než je dát na 2.

Co dělat se zbytky z odšťavňovače

Odšťavněnou drť z petržele, mrkve, celeru, rajčai či papriky buď začerstva přidejte do základu polévky nebo omáčky, nebo pokud ji nestihnete hned použít, nasušte ji “na někdy”. Drť jednoduše rozložte na sušící pláty sušičky potravin a sušte na 55-60 stupňů Celsia 2 – 4 hodiny.

Na co je zdravý celer

Řapíky a listy celeru nabízejí vitamín A, kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu.

Jak jíst celer

Tuto kořenovou zeleninu můžete využít mnoha způsoby, od celerového řízku po waldorfský salát. Celer lze konzumovat vařený nebo syrový. U některých odrůd dužina vystavená působení vzduchu mírně zhnědne. Tomu můžete zabránit několika kapkami citronové šťávy nebo octa.

Co se dá udělat z celeru

Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.

Jakou teplotu snese celer

Vyseté truhlíky či sadbovače uložte buď do vytápěného skleníku, nebo je doma dejte na okenní parapet. Teplota by měla být mezi 18 až 23 ˚C. Pokud je teplota vyšší, rostlinky se začnou vytahovat.

Co se snese s celerem

Celer (bulvový) – dokáže ochránit košťáloviny před housenkami běláska zelného, květilkou zelnou i dřepčíky. Pórek – za souseda ho ráda přijme mrkev, protože ji pórek dokáže ochránit před pochmurnatkou mrkvovou. Kopr – na zahradách roste báječně a určitě bude žít v symbióze s červenou řepou, okurkou a košťálovinami.