Jak nejlépe připravit kotrč
Z kotrče je možné připravit třeba výtečnou polévku (např. „dršťkovou“, gulášovou, krémovou či bramborovou), guláš či omáčku. Můžete jej také obalit v těstíčku či trojobalu a usmažit, případně jej využít k přípravě tradiční houbové smaženice.
Jak dlouho vydrží kotrč
V chladničce či ve sklepě vydrží až týden a je možné ho konzumovat po částech. Kromě použití v polévkách (především falešná dršťková, bramboračka) či guláších lze kotrč i smažit nebo sušit a využít ho např. v omáčkách.
Co se vaří z kotrče
Na olivovém oleji si zpěníme drobně pokrájenou cibuli s nasekaným česnekem a po chvíli přidáme i pokrájeného kotrče. Posypeme drceným kmínem, sladkou a pálivou mletou paprikou, podlijeme vodou nebo vývarem a dusíme doměkka (asi 20 minut). Na závěr zahustíme jíškou z másla a hladké mouky a ještě chvilku povaříme.
Jak vypada Kotrč kadeřavý
Kotrč kadeřavý nemá klobouk v pravém slova smyslu; plodnice je tvořena mnoha plochými větévkami připomínajícími květák nebo spíše mozek. Krátkým tlustým třeněm je připojen ke stromu, na jehož bázi nebo kořenech roste. Plodnice obsahuje 20 – 50 cm v průměru a stářím mění barvu z bledě žlutobílé až do okrově nahnědlé.
Jak poznat jedlý kotrč
Plodnice jsou trsovité, složené z různě kadeřavě zprohýbaných větviček žlutavé až hnědavé barvy. Plodnice jsou mohutné a mohou vážit i několik kilogramů. Nález velkého kotrče je pro houbaře vydatný úlovek. Kotrč příjemně voní, dužnina je chutná a nejčastěji se z něj připravuje dršťková polévka.
Jak uchovat Kotrč kadeřavý
Kotrč kadeřavý vytváří velké nepravidelně kulovité plodnice, které mohou dosahovat až 30 cm v průměru a vážit až 6 kg. Kuchyňské využití: Hodí se ke všem kuchyňským úpravám, zvláště výborná je např. dršťková polévka z kotrče. Je možné ho uskladnit v chladu v misce s vodou.
Jak se čistí kotrč
Kousky houby propláchněte pod proudem vody a pokud je to třeba houbičkou setřete z houby případnou hlínu (já jsem místy používala i štětec na vyčištění od hlíny, ale i pinzetu na vyjmutí zarostlých jehliček). Očištěný kotrč vložíme do hrnce. Kotrč zalijeme 1 vývaru.
Jak chutná kotrč
Vyrůstá přímo ze země nebo ze dřeva a mnohonásobně se větví. Jednotlivé vnitřní větévky jsou masité a lupenité, a naopak ty, které jsou na povrchu plodnice bývají značně zkadeřené. Stářím mění barvu z bledě žlutobílé až do okrově nahnědlé. Sladce voní a má lahodnou oříškovou chuť.
Kde roste hřib kotrč
Výskyt. Kotrč kadeřavý lze nalézt od července až do října, nijak hojně. Roste nejčastěji u paty kmene borovice, případně na borovicovém kořenu zanořeném v zemi či vystouplém na povrch, na pařezu či trouchnivém padlém kmeni borovice nebo i na složeném borovém dřevě.
Jak vypadá houba kotrč
Houba je v mládí světlá a bílá až světle okrová, postupně žloutne až do žlutohnědé barvy, někdy s růžovým či světle rezavým odstínem. Větvičky jsou na okrajích tmavší než bledý vnitřek plodnice, ostří plochých větévek bývá někdy tmavé.