Jak dlouho se vaří tuřín?

Jak vařit tuřín

Tuřín oloupeme, nakrájíme na centimetrové plátky a ty ještě na hranolky, delší překrojíme. Vhodíme je do vroucí osolené vody a vaříme cca 5 minut. Poté je scedíme,…
Archiv

Jak se jí tuřín

Tuřín můžete nakládat nakyselo, použít do receptů jako brambory, vařit, zapékat, plnit, upravovat jako zelí nebo kombinovat s masem, houbami i zeleninou. Výborné jsou tuřínové hranolky osmahnuté na oleji, dušený tuřín jako příloha k masu nebo polévka „dumlíkačka“. Z tuřínu se dokonce vyrábí velmi aromatické víno.

Co se dělá z tuřínu

Tuřín v kuchyni

Připravit z něj můžeme kaši, pyré či „hranolky“ osmahnuté na oleji nebo pečené v troubě. Skvěle chutnají i tuřínové placky na způsob bramboráku. Mladé tuřínky můžeme používat i za syrova na přípravu pomazánek či zeleninových salátů nebo je naložit do kvašené zeleniny.

Jak chutná tuřín

Chuťově je tuřín trochu nasládlý a pepřový. Na půdu a živiny tuřín není náročný, dobře se mu daří i v chladnějších oblastech, je mrazuvzdorný. V České republice se pěstuje poměrně málo, a hlavně ve vyšších polohách.

Co s Tuřínem

Využití v kuchyni

Syrové hlízy je nejlepší nastrouhat na jemno, dochutit citrónem, solí a servírovat jako jednoduchý salát k těžkým jídlům. Doporučujeme například hovězí medailonky s tuřínem. Tepelnou úpravu tuřínu můžeme provádět dušením, pečením, vařením i grilováním.

Kdy se sklízí tuřín

Bulvy tuřínu se sklízí od září klidně až do prosince. Prostě je na podzim necháte v zemi a vytahujete podle potřeby. Na podzim a v zimě můžete také uložit seříznutou horní část bulvy do misky s vodou. Nať vám pak bude dorůstat.

Jak vypadá tuřín

Jde o kořenovou zeleninu, často zaměňovanou s vodnicí. Na rozdíl od ní je ale spíše nazelenalý s fialovým okrajem a má oranžově nažloutlou dřeň. Existuje však celá řada vyšlechtěných odrůd, setkat se tak můžete s tuříny s červenou, bílou či zelenou slupkou.

Jak uchovat tuřín

Mrkev, řepa, tuřín a pastiňák: Tuto slavnou čtveřici a další okopaniny je nejlepší skladovat ve sklepě. Mnoho lidí ale bohužel sklep nemá, proto je vhodné je skladovat v chladničce. Malé množství, které vám vystačí ke konzumaci nebo k vaření vám v sáčku se zip uzávěrem vydrží až po dobu tří týdnů.

Kde se dá koupit tuřín

Tuřín: jemná zelenina | Kaufland.

Kde roste tuřín

Tuřín dobře snáší i těžší, vlhčí půdy, ale měly by býtdobře zryté a zkypřené. Nejlépe se mu daří v podhorských oblastech, nesvědčí mu dlouhodobé sucho. Teplotně je nenáročnou zeleninou, snese bez problémů i teplotu –5 °C, krátkodobě i –10 °C.

Co je to tuřín

Tuřín (Brassica napus subsp. napobrassica), též brukev řepka tuřín nebo lidově kolník, kvak či dumlík, je dvouletá rostlina, která v prvém roce vytvoří nadzemní bulvu a ve druhém vykvete a uzrají semena.

Kdy sklízet tuřín

Ideální čas pro jeho výsev do volné půdy je v dubnu až květnu. Na vlastní sklizeň se pak můžete těšit v září až říjnu. Pokud nemáte prostory na jeho uložení, nebojte se sklízet ho průběžně, v půdě ho můžete nechat klidně až do prosince. Snese totiž bez problémů i teplotu -5 °C, krátkodobě i -10 °C.

Kdy se sází tuřín

Tuřín pěstování

Tuřín si můžete na zahradě vypěstovat ze semínek, ideální doba k výsevu je během května. Záhon můžete před mrazem chránit netkanou textilií. Jakmile tuřín vzejde a zesílí, je potřeba jej přesadit, a to během července. Potřebuje spon 40 x 30 cm, tedy asi 8 sazenic na jeden metr čtvereční.