Jak smažit smažený sýr
Smažit je dobré v rendlíku, do kterého se nalije o něco vyšší vrstva oleje, tak aby v něm sýr byl mírně ponořený a mohl po usmažení vyplavat na hladinu. Když se tuk správně rozpálí – asi na 175 °C, stačí eidam během smažení otočit jen jednou, a do tří minut je hotovo.
Jak na smažený sýr aby Nevytekl
Jinou možností je obalení v mouce, vajíčku a strouhance a poté ještě jednou ve vajíčku a strouhance. Oba způsoby jsou možné, důležité je dvojité obalení vajíčkem, protože právě vajíčko tvoří neprostupnost trojobalu, která zabrání vytékání sýra.
Jak udělat sýr na pánvi
Je to opravdu jednoduché Vyndejte balení z lednice těsně před opékáním. Sýr vyndejte z obalu, neobalujte, položte na pořádně rozpálenou pánev nebo elektrický gril (není třeba používat olej) a opékejte po obou stranách dozlatova. Do pěti minut je hotovo.
Archiv
Jak udělat doma smažený sýr
Plátky sýra nejprve namočíme do studené vody, aby nám dobře držela mouka. Poté obalíme v hladké mouce, rozšlehaných vejcích a ve strouhance. Aby nám sýr při smažení nevytékal, tak jej obalený ještě jednou namočíme do vajec a do strouhanky. Smažíme rychle z obou stran na rozehřátém oleji.
Archiv
Jak správně smažit
Smažení se odehrává při teplotě mezi 150 až 190 stupni. To je daleko za hranicí, kdy voda vře a vypařuje se. Každá potravina je plná vody, takže jakmile ji vložíte do horkého tuku, dojde k prudkému vypařování téhle vnitřní vody a tuk bude bublat a prskat. Čím vyšší teplota tuku, tím bouřlivěji se tak bude dít.
Jak dlouho se dělá smažený sýr
Smažte z každé strany přibližně minutu, dokud nezezlátne. Hotový smažák nechte okapat na ubrousku a podávejte s tatarkou.
Odkud je smažený sýr
První zmínky o smaženém sýru se objevují v Itálii už ve středověku. O pár století později ho začali konzumovat v Americe, Řecku či na Kypru. Ovšem nikde ho nepodávali s tatarskou omáčkou. Toto dokonalé a lahodné spojení je ryze českou specialitou.
Jak udělat sýr bez strouhanky
Prostě ukrojíme silnější plátek sýru vhodného na smažení (eidam, gouda apod., vynikající je i uzený). Pánev necháme dostatečně rozpálit, přilijeme trochu oleje a na něj položíme sýr. Nespěcháme s obracením, necháme zespodu utvořit zlatavou kůrčička a poté teprve obrátíme a dopečeme z druhé strany.
Kde koupit sýr na pánev
Najdete je v aktuálních letácích Tesco, Albert či Kaufland.
Kdy dát olej na pánev
Smažení se odehrává při teplotě mezi 150 až 190 stupni. To je daleko za hranicí, kdy voda vře a vypařuje se. Každá potravina je plná vody, takže jakmile ji vložíte do horkého tuku, dojde k prudkému vypařování téhle vnitřní vody a tuk bude bublat a prskat.
Na čem smažit zdravé
Nejlepší oleje na smažení jsou tedy ty, které mají vysoký kouřový bod. Z našeho výběru zdravých olejů je to především avokádový, řepkový a olivový. Avokádový olej má na své rafinované podobě kouřový bod 271 °C, v nerafinované a panenské pak zhruba 190–207 °C. Hodnoty řepkového a olivového oleje jsou kolem 200 °C.
Jak na nejlepší smažený sýr
Každý plátek sýra nejdříve obalte v mouce, poté ve rozšlehaných vejcích a nakonec ve strouhance. Důkladně obalte sýr ze všech stran. Podruhé sýr obalte jen ve vejcích a strouhance. Obalovaný sýr ihned smažte v rozpáleném přepuštěném másle nebo oleji na vyšším stupni do zlatavé barvy.
Jak správně obalit sýr
Sýry obalíme v hladké mouce, rozšlehaném vejci a strouhance (trojobal). Obalíme nejlépe 2x, aby sýr nevytékal. Sýr obalujeme a v rozpáleném oleji smažíme z obou stran chladný. Po usmažení můžeme nechat okapat přebytečný olej na ubrousku.
Co ke Smažáku
Mouka, vajíčko a strouhanka – to jsou tři nepostradatelné ingredience. Sýr vezměte do rukou a proces opakujte, aby se obalil minimálně dvakrát. Uvidíte, že se vám na pánvi nerozteče. Vařené brambory a hranolky jsou nejčastější příloha ke smaženému sýru.
Jak obalit smažený sýr bez vajec
Trojobal bez vejce se vám skvěle vydaří s mléčnými produkty, jako jsou jogurt, mléko, kondenzované mléko nebo smetana. Při obalování bez vajec byste měli tekutinu, do které namáčíte kousky masa či zeleniny, ideálně zjemnit solí.
Jaký sýr na grilování
Důležité je vědět, že nejvhodnější na grilování jsou sýry typu hermelín, camembert, kozí sýr, oštěpek, eidam, blaťácké zlato nebo tvarůžky.
Jaké sýry nejíst v těhotenství
Odborníci doporučují, aby se těhotné ženy vyhýbaly například měkkým sýrům typu brie, feta, camembert, hermelín a plísňovým sýrům. Pasterizované nejsou i některé druhy mozzarelly, džusů či jogurtových nápojů.
Jak správně smažit na pánvi
Správná teplota tuku je velmi důležitá
fritéza. Na pánvi zjistíme správnou teplotu lidovou „vychytávkou“ – opřete o dno pánve s olejem špičku suché vařečky a když se ponořená vařečka začne „smažit“, je tuk akorát. Další vychytávkou je kolečko mrkve vhozené do tuku. Když se začne smažit, je tuk správně rozehřátý.
Co s olejem po smažení
Po smažení olej nechte vychladnout a přelijte ho do plastové uzavíratelné nádoby, ve které pak můžete olej vyhodit do kontejneru na použitý olej. Nádoby s použitým olejem můžete odevzdat také do sběrného dvora.
Na čem je nejzdravější smažit
Nejlepší oleje na smažení jsou tedy ty, které mají vysoký kouřový bod. Z našeho výběru zdravých olejů je to především avokádový, řepkový a olivový. Avokádový olej má na své rafinované podobě kouřový bod 271 °C, v nerafinované a panenské pak zhruba 190–207 °C. Hodnoty řepkového a olivového oleje jsou kolem 200 °C.
Jaký použít sýr na smažení
Čím tučnější sýr, tím lepší.
Nejenže má lepší chuť, ale také se snáze smaží a dosáhne krásně krémové konzistence. Skvělou volbou je tedy gouda, ementál či třeba cheddar. Ovšem skvělý smažák si zvládnete připravit i z eidamu, je však dobré vybírat takový, který má 45 % tuku.
Na jakou teplotu grilovat sýr
Nový trend grilování: Udírna
K tomu se hodí pstruzi, zelenina nebo klobásy. Šťavnatá vepřová pečeně, halibut nebo sýr feta se udí teplým kouřem při teplotách 30 °C až 50 °C. Ryby, sýr nebo maso lze také udit za studena při teplotě pouze 15 °C až 25 °C. Váš uzený pokrm tak bude díky udírně trvanlivý a navíc získá aroma.
Jak grilovat sýry
Sýry grilujte na důkladně promaštěném grilu, ideálně v grilovacích vaničkách nebo v alobalu, abyste zabránili nechtěnému vytečení střídky. Sýry se nemusí marinovat, jen se před grilováním lehce potřou olejem a posypou oblíbenými bylinkami nebo kořením (paprika, pepř, kmín, kari, česnek…).
Co nesmí jíst těhotné ženy
Co nejíst v těhotenstvíRyby s obsahem rtuti, syrové ryby, měkkýši a korýši. Můžete jíst v těhotenství krevetyMěkké sýry z nepasterizovaného mléka.Nepasterizované mléko a šťáva.Syrová vejce.Nedostatečně tepelně upravené nebo syrové maso a drůbežSyrové nebo nedovařené klíčky.
Co smím a nesmím v těhotenství
Co nejíst v těhotenstvíVýrobky z nepasterizovaného mléka – měkké sýry a další potraviny z nepasterizovaného mléka mohou být kontaminovány bakterií listerií, která může vyvolat otravu jídlem.Syrové maso – vepřové, hovězí nebo jehněčí maso může být napadeno Toxoplasmou.Ryby – v rybách je nebezpečná zejména rtuť.