Jak dlouho sterilizovat švestky?

Jak sterilizovat švestky

V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte. Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80° Celsia maximálně 10 minut.
ArchivPodobné

Jak dlouho zavařovat švestkový kompot

Do připravených a čistých suchých sklenic (nejlépe ještě horkých vytažených z myčky) pak narovnáme půlky švestek tak, aby byly sklenice plné. Zalijeme mírně vychladlým cukerným roztokem a ihned dobře uzavíráme čistými suchými víčky. Zavařujeme při 80 °C po dobu 20 minut nebo v myčce na delší program na 70 °C.

Jak dlouho zavařovat švestky v troubě

Pekáč potom i se sklenicemi vložte to předehřáté trouby na 175 °C a zavařujte do té doby, dokud se ode dna sklenice nezačnou uvolňovat bublinky, což trvá přibližně 40 minut. Troubu pak vypněte a sklenice se švestkami nechte vychladnout.

Jak zavařit švestky na sucho

Zralé švestky opláchněte, rozpůlte, pecky vyndejte a skládejte do sklenice. Upevněte víčky a sterilujte 25 minut při 85°C. Takto zavařené švestky jsou vhodné na plnění knedlíků, na koláče, buchty i jako kompot pro diabetiky.

Jak zavařit švestky bez cukru

Ze švestek vyloupeme pecky a ovocem naplníme zavařovací sklenici. Přidáme špetku mořské soli a sklenici naplníme podle druhu ovoce vodou nejvíce do půlky sklenice. Některé ovoce pustí více šťávy, tak dáme vody ještě méně, než půlku sklenice. Okraje sklenic otřeme čistou utěrkou namočenou v octu.

Na co je dobrý švestkový kompot

Proti zácpě

Uleví obzvlášť švestkový, ale skvělé jsou i zavařené meruňky, jablka, hrušky nebo angrešt. Projímavě působí také kompotová šťáva. Ovoce ve sklenici raději vynechejte, pokud máte opačný problém a prohání vás průjem. I pokud už máte střevní potíže za sebou, zařazujte kompoty pozvolna.

Jak zavařit švestkový kompot

Na švestkový kompot svaříme vodu s cukrem – dle zralosti švestek dáváme poměr na 1 l vody 300 – 500 g cukru. Do sklenic napěchujeme švestky, zalijeme cukrovým roztokem, švestky by měly být zcela ponořené, ale nesmí zasahovat do užšího hrdla sklenice. Okraje opět vysušíme utěrkou, aby víčko dobře "chytlo" a zavíčkujeme.

Jak se sterilizuje v troubě

Troubu nastavte cca na 250 °C a na dno plechu umístěte starou utěrku. Zalijte ji horkou vodou zhruba do výšky 2-3 cm, vyskládejte na plech malé skleničky již naplněné džemem a zavařujte je 8 minut se zapnutým horkým vzduchem.

Jak zpracovat švestky

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Jak nakládat švestky

Postup přípravyŠvestky očistíme, rozpůlíme a vypeckujeme. Švestky v kuchyni.Stříškovitě švestky naskládáme do sklenic za průběžného prosypavání cukrem.Do každé sklenky nalijeme lžíci vody. Zavíčkujeme a 40 minut sterilujeme při teplotě 85 °C.Kompoty necháme na utěrce vychladnout otočené víčkem dolů.

Jak nejlépe zpracovat švestky

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Jak dlouho se Zavaruje v troubě

U multifunkčních (horkovzdušných) trub zvolte režim horký vzduch s ventilátorem a teplotu 150 °C. Ovocným zavařeninám stačí při této teplotě 30 až 35 minut pobytu v troubě, okurky a jinou zeleninu nechte zavařovat po dobu 45 minut.

Jak dlouho zavařovat v troubě

Extra tip při klasické přípravě džemu: sterilování v troubě

Zalijte ji horkou vodou zhruba do výšky 2-3 cm, vyskládejte na plech malé skleničky již naplněné džemem a zavařujte je 8 minut se zapnutým horkým vzduchem. Velké zavařovací sklenice nechte v troubě déle, přibližně 10-12 minut se zapnutým horkým vzduchem.

Co s Přezrálými švestkami

Bez povidel neupečete koláče, buchty, ani vdolky. Tuto fantastickou a přitom jednoduchou švestkovou záležitost připravíte zcela bez míchání za necelé dvě hodiny. A povidel si můžete užívat až do příštího podzimu.

Co se sušenými švestkami

Využití sušených švestekSušené švestky v anglické slaniněMléčný bochánek se sušenými švestkami.Játra s jablky a sušenými švestkami.Omáčka ze sušených švestek a povidel.Králík na sušených švestkách.Polévka ze sušených švestek.Vepřová panenka plněná sušenými švestkami.

Jak zjistit jestli je kvas hotový

Kvalitu kvasu hlídejte po celou dobu čichem, měl by mít ovocnou vůni. Nesmí mít ani náznak po kyselině octové anebo hnilobném pachu. Po vykvašení je vhodné nádoby uzavřít, aby se kvas nenakazil hmyzem a nenastalo octové kvašení.

Kdy pálit kvas ze švestek

5) Kdy pálit kvastřešně 4-5 týdnůmeruňky 5-6 týdnůhrušky 6-8 týdnůšvestky 6-8 týdnůjablka 8 – 12 týdnů

Co s přebytkem švestek

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Jak se Zavařuje v elektrické troubě

Na plech nalijeme teplou vodu do výšky 2 až 3 centimetry, kterou případně dolíváme. Teplota v troubě by měla být 200 až 220 ° Celsia, doba sterilizace je přibližně stejná jako u klasického zavařování v zavařovacím hrnci – menší sklenice 5 až 8 minut, větší 10 až 13 minut.

Jak sterilizovat zavařeniny

Dnes se ke sterilizaci používá také trouba (vyhřátá asi na 175 °C). Kompoty se postaví do dvoucentimetrové vrstvy vody na plech a zavařují se, dokud se v nálevu neobjeví bublinky stoupající k víčku. Potom se trouba vypne a sklenice v ní postojí dalších 30 minut. Mimochodem zavařovat se dá i v myčce při mytí nádobí.

Co dělat s přebytkem švestek

Švestky vydrží i bez něj a dosladím je až při použití. Jsou vhodné do pečiva (na metýnky), do nákypů, do pájí a na koláče z křehkých těst.

Proč jíst sušené švestky

Rozpustná vláknina ze sušených švestek přispívá ke snižování cholesterolu v krvi a podporuje zdraví srdce. Studie také potvrdily schopnost sušených švestek podporovat vstřebávání železa či obdobně jako u ovoce s vysokým obsahem antioxidantů preventivní účinky proti riziku degenerace makuly.

Jak dlouho vydrží kvas ze švestek

Pro vznikající kvas představuje ochranu – zabraňuje přístupu vzduchu i cizím mikroorganismům. Letní ovoce obvykle kvasí 2 až 3 týdny, pozdní ovoce (švestky, hrušky, jablka) kvasí 8 až 12 týdnů.

Jak poznat Zraly kvas

Dobré vyzrání se pozná podle dvojnásobně zvětšeného objemu, houbovité konzistence a mírně ovocné kyselosti. Pro další použití si vždy oddělte kousek kvasu na příště, stačí jedna či dvě lžíce, a to samozřejmě ještě dříve, než jej smícháte s dalšími moukami, ingrediencemi a solí, které jsou součástí receptu na pecen.

Jak uchovat švestky na zimu

První způsob, jak švestky uchovat na zimu, je zmrazení. Zmrazit je můžete buď celé i s peckou (např. do knedlíků), rozpůlené vypeckované (do koláčů), nebo ve formě pyré (tedy svařené a rozmixované). V prvních dvou případech se držte toho, že švestky po vytažení z mrazáku nechte jen povolit.