Jak dlouho trvá kolonoskopie?

Jak se člověk cítí po kolonoskopii

Během procedury můžete cítit tlak, nadýmání nebo křeče. Váš lékař vám obvykle podá sedativum nebo lék proti bolesti, případně rajský plyn (Entonox), který vám pomůže relaxovat a lépe snášet jakékoli nepohodlí.
Archiv

Jak dlouhá je hadice na kolonoskopii

Kolonoskopie je vyšetření, které umožňuje lékaři (většinou gastroenterologovi) prohlédnout vnitřní stěnu střeva (ve většině případů tlustého). Kolonoskop je ohebná hadice s kamerou a zdrojem světla, která má průměr zhruba dětského malíčku a na délku měří přibližně jeden metr.

Jak dlouho trvá vyšetření na kolonoskopii

Vyšetření trvá přibližně15 až 20 minut. Někdy se vyšetření provádí i v celkové anestezii. Po skončení kolonoskopie zůstaňte ještě půl hodiny v klidu. Pokud vám byl odstraněn polyp, budete poučeni o možných komplikacích, vhodné stravě a denním režimu pro následující dny.
ArchivPodobné

Jak bolestivá je kolonoskopie

Kolonoskopie obvykle není bolestivá, ale pacient může mít během vyšetření mírně nepříjemné pocity. Kolonoskopie patří mezi velmi bezpečná vyšetření, která mohou včasnou diagnózou zachránit život. Existují však i možná rizika, o kterých byste měli vědět. Velmi zřídka je poraněna nebo dokonce protržena střevní stěna.

Co si vzít s sebou na kolonoskopii

vývar bez masa, bez zeleniny i bez těstovin) nebo sladký čaj. během dne před vyšetřením je nutný zvýšený příjem tekutin, doporučují se alespoň 4 litry. S PITÍM PRÁZNÍCÍHO ROZTOKU ZAČNĚTE VE VEČERNÍCH HODINÁCH. jedno balení přípravku Moviprep obsahuje 2 průhledné sáčky, každý obsahuje jeden pár sáčků (sáček A a sáček B)

Jak hluboko kolonoskopie

Jaký je postup při provádění vyšetření:

Při koloskopii se zavádí endoskop (koloskop) zhruba 1 m hluboko, vyšetření trvá nejčastěji 10 – 15 minut. Aby se střevo dalo vyšetřit, rozfukuje se vzduchem, což vyvolává pocit nadmutí. Při zasouvání endoskopu je nutno překonat ohyby střeva, což může působit bolest.

Jaké oblečení si vzít na kolonoskopii

Detekovatelné oděvy.Jednorázové bryndáky. Jednorázové prádlo. Kalhotky na kolonoskopii a kolonoskopické šortky.Ostatní

Co se jí po kolonoskopii

Vhodné potraviny: měkké libové maso, brambory, do měkka uvařená zelenina bez slupek, těstoviny či nudle z bílé mouky, bílá rýže, bílý chléb, bílá mouka, měkké ovoce bez jadérek, vývar, piškotové pečivo, pudink, vařené vejce, čaj, káva, ovocné nápoje, voda.

Jak se vyprázdnit před kolonoskopii

Vždy rozřeďte 1 sáček preparátu Fortrans v 1 litru vody a popíjejte tak, abyste 1 litr vypili během hodiny. S pitím začínejte v 16.00 hodin den před vyšetřením, vypijete 3 litry roztoku. Po vypití 1-2 litrů začne docházet k vyprazdňování. Až do půlnoci si potom můžete opět popíjet tekutiny dle vaší potřeby.

Co Nedelat po kolonoskopii

Po kolonoskopii, pokud vám nebyly odstraňovány polypy, je možné jíst a pít bez větších omezení. V případě terapeutického výkonu dbejte pokynů svého lékaře. Přechodně se po kolonoskopii můžete setkat se zažívacími obtížemi (pocit břišního diskomfortu, nadýmání, průjem či naopak zácpa).

Jak vypit roztok na kolonoskopii

Každý sáček ředíme ve 150ml vody nebo čirého nápoje (celkem 300ml roztoku). Ke každému sáčku musíte vypít minimálně 2l čirých tekutin. Celkový objem přijatých tekutin během očistného procesu musí být mi- nimálně 4 litry.

Kdy můžu jíst po kolonoskopii

Po kolonoskopii /v případě, že nebyly odstraňovány polypy/ lze hned po výkonu jíst a pít bez větších omezení, v případě terapeutického výkonu je potřeba se řídit pokyny lékaře.

Kdy začít pít roztok před kolonoskopií

Pokud jste objednán/a na odpoledne, vypijte 1 litr roztoku den před vyšetřením a 1 litr roztoku 3 – 4 hodiny ráno před výkonem.

Co si vzít s sebou na kolonoskopií

vývar bez masa, bez zeleniny i bez těstovin) nebo sladký čaj. během dne před vyšetřením je nutný zvýšený příjem tekutin, doporučují se alespoň 4 litry. S PITÍM PRÁZNÍCÍHO ROZTOKU ZAČNĚTE VE VEČERNÍCH HODINÁCH. jedno balení přípravku Moviprep obsahuje 2 průhledné sáčky, každý obsahuje jeden pár sáčků (sáček A a sáček B)

Co nesmim před kolonoskopií

​5 dní před vyšetřením nejíst potraviny s hrubými zrnky a slupkami (tj. celozrnné pečivo, pečivo sypané mákem, rybíz, angrešt, maliny, meloun, rajčata, kiwi, jahody, cereálie, luštěniny, rozinky, hroznové víno).