Jak probíhá mše svatá
Mše se skládá ze čtyř částí: Vstupní obřady, bohoslužba slova, bohoslužba oběti a závěrečné obřady. Při vstupu do kostela se věřící žehnají svěcenou vodou (pravou rukou udělají znamení kříže). Voda je očišťující prostředek.
Co je zádušní mše a jak probíhá
V kostele probíhá zádušní mše svatá. Na projev úcty se zapálí kadidlo a svíce. Rakev se pokropí svěcenou vodou. Samozřejmostí jsou modlitby a chvíle ticha věnovaná zesnulému.
Kdy se chodi na mši
Praktikující katolíci se mají účastnit celé mše alespoň v neděli. Příchod nejpozději před evangeliem je také podmínka sv. přijímání. Jste-li v kostele jako návštěvník, někoho doprovázíte nebo si teprve cestu k víře hledáte, nikdo nebude kontrolovat, kdy odcházíte či přicházíte, je to jen na vás.
Co prinest na zadusni msi
Zádušní mše se koná za čas po pohřbu jako vzpomínka na zemřelého člena církve, nebo farnosti. Vzpomínka je součástí mše a nebývá zvykem přinášet květinové dary. Pokud chcete přinést květiny, jistě je pan farář přijme a umístí je vhodně v kostele.
Jak se chovat při mší
Při mši svaté se klečí na obou kolenou od chvíle proměňování do přijímání. Stejně tak se pokleká i na závěrečné kněžské požehnání. Nekatolíci a nepokřtění se mohou při zachování těchto pravidel chování zúčastnit všech veřejných bohoslužeb, avšak ke svatému přijímání nesmí přistoupit!
Co se deje při mší svaté
Tradiční mše se skládá ze tří hlavních částí: části přípravné (neboli modliteb u stupňů oltáře), mše katechumenů, a mše věřících; nová mše se dělí na dvě části: bohoslužby slova, jejímž jádrem je předčítání biblických textů, a bohoslužby oběti, připomínající oběť, vzkříšení a stálou přítomnost Ježíše Krista.
Jak se chovat při mši
Při mši svaté se klečí na obou kolenou od chvíle proměňování do přijímání. Stejně tak se pokleká i na závěrečné kněžské požehnání. Nekatolíci a nepokřtění se mohou při zachování těchto pravidel chování zúčastnit všech veřejných bohoslužeb, avšak ke svatému přijímání nesmí přistoupit!
Kdy se dává Kytka na pohřbu v kostele
Na pohřeb můžete samozřejmě přinést také květiny. Pokládají se k rakvi ještě před zahájením obřadu (tedy poté, co vstoupíte do síně či kostela). Květiny musejí být živé a v sudém počtu. Důležitou součástí etikety je také vhodný oděv.
Co dělat při vstupu do kostela
Při vstupu do kostela věřící člověk zpravidla poklekne nebo se skloní před Kristem ve svatostánku, aby jej pozdravil. Zároveň obvykle namočí ruku do nádoby s požehnanou vodou a přežehná se znamením kříže se slovy: "Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého".
Jak vypada Zadusni mše
Obřad posledního rozloučení uvede kněz slovy: „Je třeba prokázat našemu zemřelému poslední službu lásky, pohřbít ho a odevzdat Pánu Bohu,“ a vyzve přítomné k modlitbě za zesnulého. Poté následuje zpěv na rozloučenou, kněz pokropí rakev zemřelého svěcenou vodou a okouří kadidlem.
Jak probíhá mše za zemřelého
Hlavním významem mše je modlitba za spásu duše zemřelého. Zádušní mše trvá přibližně 45–65 minut. Pro církevní pohřby se mší se používají celodřevěné rakve. V případě uložení zesnulého do hrobky musíte dle novely zákona zajistit dubovou nebo akátovou rakev se zinkovou vložkou.
Jak pozdravit v kostele
Při mši svaté si podáváme ruce před sv. přijímáním po slovech: „Pozdravte se navzájem pozdravením pokoje“. Podáváme si pravou ruku. nejprve podá ruku nejbližším ninistrantům kněz a ti potom „pokoj a pozdrav Kristův“ posílají dál.
Co se nosí na mši
Do kostela chodíme v úboru čistém a slušném, dámy nikoli v toaletách křiklavých, přes příliš nápadných. Na mši přicházejme včas, abychom nerušili a zůstaňme do konce. Po celý obřad zůstanou dámy v rukavičkách, které se svléknou jenom při přijímání. “
Jak dlouho trva mše při pohřbu
Křesťanský obřad pohřbu má svá pevná pravidla, která nelze měnit, proto délka rozloučení záleží na tom, zda je sloužena mše svatá nebo pouze bohoslužba slova a zda je vykonán průvod na hřbitov či nikoli. Mše svatá trvá přibližně 60 minut. V druhém případě, kdy je sloužen obřad bohoslužby slova, je délka asi 30 minut.
Co znamená bílá rakev
Tradiční způsob, jak se rozloučit s mladým zesnulým je položení jedné bílé růže na rakev. Symbolizuje nevinnost, čistotu a předčasně ukončený život.
Jak se obléci na mši
Do kostela chodíme v úboru čistém a slušném, dámy nikoli v toaletách křiklavých, přes příliš nápadných. Na mši přicházejme včas, abychom nerušili a zůstaňme do konce. Po celý obřad zůstanou dámy v rukavičkách, které se svléknou jenom při přijímání. “
Jak nechat sloužit MSI
Chcete nechat sloužit mši Chcete-li nechat v našem kostele sloužit mši svatou na zvláštní potřebu či úmysl dárce, je nutné příslušnou prosbu i termín dohodnout přímo v kostele v sakristii, a to před nebo po skončení kterékoli bohoslužby.
Na které koleno pokleknout v kostele
Jestliže věřící poklekne, tak se tím Bohu klaní, uznává ho jako vládce vesmíru a svého života. Poklekáme na pravé koleno tak, že se dotýká levé paty, nepředkláníme se, ruce zůstávají sepjaty a neopírají se ani o kolena ani o zem.
Co si vzít do kostela
Košile a slušné (dlouhé) společenské kalhoty by měly být samozřejmostí. Kaple není ani pláž, ani hřiště, čemuž by mělo odpovídat i obutí. Džíny a sportovní trika jsou vhodné na brigádu, ne však na bohoslužbu.
Jak se chovat při pohřbu v kostele
Jak se na pohřbu chovat
Během obřadu nerušte a mějte vypnutý telefon. Po skončení obřadu probíhají kondolence – je tedy slušné rodině zemřelého vyjádřit soustrast. Ke kondolencím přistupujte zprava a odcházejte doleva. Na pohřeb můžete samozřejmě přinést také květiny.
Proč se používá zinková rakev
Zinkové rakve se používaly z praktických důvodů. Zpomalují rozklad těl a potlačují zápach. V poslední době se objevují jiné zprávy. Podle mezinárodního Červeného kříže Rusové při přeskupování vojsk za sebou zanechávají své padlé.
Jaké šaty do kostela
Nemělo by se ovšem jednat o letní nebo plážové šaty, ale spíše o šaty společenské. Na jakékoli svatbě určitě nešlápnete vedle s jednoduchými koktejlkami. V případě, že je svatba v kostele, bude se hodit sako nebo pléd na případné zakrytí holých ramen. Pánové mohou mít bílou košili a černý nebo tmavý oblek.
Jak pozdravit na pohřbu
Při příchodu do obřadní síně se příchozí často jdou pozdravit s organizátorem pohřbu a nejbližšími pozůstalými. Pokud je to poprvé, co jste se setkali s pozůstalými po úmrtí člověka, pak se většinou stiskem ruky a slovně vyjádří soustrast.
Kdo vyrábí rakve
Bývá ze dřeva či jiného materiálu. Dřevěné rakve zhotovují truhláři. Nebožtík se do ní ukládá před smutečním obřadem a je v ní až do jeho ukončení, rakev též slouží k přepravě nebožtíkova těla. Následně je spálen, nebo pohřben i s rakví do země, sarkofágu, případně je rakev uložena jinak.
Kdo může mít svatbu v kostele
Podmínky svatby v kostele
Nejdůležitější podmínkou církevního sňatku je, že alespoň jeden ze snoubenců musí být pokřtěným katolíkem. V případě, že je pokřtěný jen jeden z vás, musíte zažádat biskupství o takzvaný dispens, tedy povolení o uzavření manželství s nekatolíkem.