Jak dlouho trvá mononukleóza?

Jak dlouho se léčí mononukleóza

Dalšími příznaky, které pacienti subjektivně pociťují, jsou bolesti hlavy, výrazně zvětšené a bolestivé uzliny na krku a v podpaží, vyrážka, drobné tečky (petechie) na měkkém patře a bolesti břicha. Akutní příznaky obvykle vymizí do 2-3 týdnů, ostatní projevy, např.
Archiv

Jak dlouho je infekční mononukleóza

Akutní průběh infekční mononukleózy trvá přibližně tři týdny, Po čtyřech až šesti týdnech se sami uzdravíte. V mizivém procentu případů přetrvává ještě několik měsíců chronická únava, bolesti svalů a kloubů. Mezi velmi vzácné popsané komplikace mononukleózy patří meningitida, encefalitida nebo zánět nervů.
Archiv

Jak vypadá krk při Mononukleoze

Uzliny jsou zduřené oboustranně, často splývají v rozsáhlé pakety deformující krk. Onemocnění v horších případech vrcholí tzv. splenomegalií (zvětšením sleziny), mezi obzvlášť závažné příznaky patří hepatomegalie (zvětšení jater).
Archiv

Jak se zbavit mononukleózy

Léčba trvá minimálně 3 týdny, kdy se dodržuje tělesný klid, jaterní dieta, tekutiny, vitamíny a léky ke snížení horečky. Pokud není mononukleóza včas odhalena, může přejít do chronické formy, která může být i příčinou chronického únavového syndromu. Když má nemoc vážný průběh, je nutná hospitalizace v nemocnici.
Archiv

Jak dlouho být doma s mononukleózou

První měsíc nemocný pobývá doma, zhruba 3 měsíce dodržuje dietu dle jaterních výsledků a i po úspěšném vyléčení se vyhýbá větší fyzické aktivitě. Ta by se měla zvyšovat postupně, u dětí je třeba alespoň na 3 týdny vynechat školu a další 3 měsíce minimalizovat tělesnou námahu,“ vysvětluje MUDr.

Co se nesmí jíst při mononukleóze

Povolené potravinyZelenina.Ovoce.Libové maso.Ryby.Celozrnné obiloviny a výrobky z nich.Brambory.Luštěniny.Ořechy a semínka ( Přiměřeně! Obsahují vysoké množství tuku.)

Co se nesmí jíst při Mononukleoze

Jaterní dieta při mononukleóze

Obecně se doporučuje lehký dietní jídelníček pro rychlejší regeneraci jaterních buněk. Ideální je vařit jídla na vodě, dusit v páře, šetřit solí a stravu dochucovat bylinkami. Z masa je vhodné hlavně to bílé – kuře, králík a ryby.

Co se nesmí při Mononukleoze

Zvláště na počátku nemoci jsou nevhodná ostrá kořeněná jídla. Dále je nutné silně omezit tučná a smažená jídla, živočišné tuky, sladkosti, uzeniny, kečupy, hořčice, různé konzervy, ale také kávu a zcela vynechat alkohol alespoň na 6 měsíců.

Co se muze jíst při Mononukleoze

Nejdůležitější je dieta. Měla by se jíst lehká a výživná strava a pít dostatečné množství tekutin (ovocné a zeleninové šťávy).

Jak dlouho držet dietu při mononukleóze

Dieta je téměř univerzální jaterní dietou, je použitelná i pro žloutenku a ostatní jaterní onemocnění. Toto je přísná dieta, kterou je nutno držet alespoň do té doby, než se stabilizují jaterní testy, pak je zpravidla možno dietu rozvolnit (dle doporučení lékaře) – rozvolněná dieta se drží alespoň 3 měsíce.

Jak dlouho trvá únava po Mononukleoze

Po překonání infekce může následovat přetrvávající únava. Onemocnění začíná 1–2 týdny trvající únavou, případně s lehkými teplotami, nechutenstvím, nevolností, anebo je začátek náhlý a objevují se příznaky: HOREČKA – bývá do 39 °C, ale může být i do 40 °C. Teplota ustoupí do 10–14 dní.

Co delat po Mononukleoze

Inkubační doba u mononukleózy je 4 až 6 týdnů. Léčba trvá přibližně 6 měsíců. Zhruba 1 měsíc musí být pacient doma v klidu, polehávat, držet dietu, kterou by měl dodržovat ještě další 2 až 4 měsíce. I po tomto období se musí nějakou dobu fyzicky šetřit.

Jak dlouho držet dietu při Mononukleoze

Dieta je téměř univerzální jaterní dietou, je použitelná i pro žloutenku a ostatní jaterní onemocnění. Toto je přísná dieta, kterou je nutno držet alespoň do té doby, než se stabilizují jaterní testy, pak je zpravidla možno dietu rozvolnit (dle doporučení lékaře) – rozvolněná dieta se drží alespoň 3 měsíce.

Co Nedelat při Mononukleoze

Dále je nutné silně omezit tučná a smažená jídla, živočišné tuky, sladkosti, uzeniny, kečupy, hořčice, různé konzervy, ale také kávu a zcela vynechat alkohol alespoň na 6 měsíců. TIP: Dieta při mononukleóze je sice poměrně přísná, ale možná při ní zjistíte, že se chutné jídlo dá připravit i s omezením ingrediencí.

Jak se pozná angína od Mononukleozy

Zásadní je vyšetření krve a jaterní testy

Od angíny se dá mononukleóza rozpoznat také tak, že po antibiotikách horečka neklesá. U výrazněji probíhající nemoci bývá rovněž časté zvětšení jater a sleziny. Lékař je obvykle může snadno nahmatat při pečlivém vyšetření břicha. Mononukleózu prokáže laboratorní vyšetření krve.

Co můžu pít na Mononukleozu

Mononukleóza téměř vždy vyvolává nepatrný zánět v játrech. Až do úplného uzdravení je proto nutno: pít dostatečné množství tekutin a jíst jen lehká dietní jídla – jednoznačně vyloučit konzumaci všech druhů alkoholu.