Jak dlouho trvá než vyklíčí okurka?

Jak urychlit klíčení okurek

Pokud chceme klíčení rostlin urychlit, můžeme použít osvědčený zahradnický trik. Někdo používá k namáčení semen před výsevem vodu, jiným se osvědčily bylinkové nálevy. Ty totiž nejen klíčení uspíší, ale zároveň klíčící rostliny ochrání.

Proč neklíčí okurky

Nízká teplota patří častým příčinám nevyklíčení semen. Týká se to zejména rajčat, paprik, lilku, okurek, melounů, ačokči. Optimální teplota pro vyklíčení semen těchto druhů se pohybuje v rozmezí 25 – 30°C. Některá semena vyžadují k vyklíčení naopak teplotu nižší v rozmezí 15 – 20°C.

Kdy dát klíčit okurky

Sazeničky můžete předpěstovat doma za oknem během 12–16 dní při vhodné teplotě pro klíčení semen, což je zhruba 17 °C. Začít můžete v polovině dubna.

Jak daleko od sebe nakládačky

Pěstujeme je v řádcích asi metr od sebe. Na záhoně připravíme jamky široké a hluboké asi 30 cm a zapracujeme do nich vyzrálý kompost. Z vyhnojené půdy vytvarujeme růvek vysoký asi 15 cm (tak zajistíme dobrou propustnost). Semena vyséváme po dvou až třech do hnízd asi dva centimetry hluboko.
ArchivPodobné

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Jak dlouho plodí okurky

Dlouhá sklizeň – při dobrém počasí plodí okurky až do poloviny října. Menší nároky na vláhu – okurky lépe kryjí půdu a zabraňují tak odparu z jejího povrchu. Lepší zdravotní stav – polní okurky nenapadají obávaní nepřátelé skleníkových hadovek – svilušky.

Jak daleko od sebe okurky

Semínka vyséváme do hloubky 1-2 centimetry. Jakmile rostlinky vzejdou, porost protrháme. Každá okurka by měla mít rozestup 30 centimetrů.

Jak podpořit růst okurek

Přihnojení dusíkem na počátku kvetení okurek spolu se zálivkou výrazně podpoří růst natě a tvorbu listů. Rostlina tak může rychle nahrazovat listy poškozené plísní listy novými, což výrazně snižuje škodlivý účinek plísně. Je to zvláště účinné u nových odrůd odolnějších k plísni.

Kam zasadit okurky

Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým). Na jaře se pod kořeny zarývá koňský hnůj, který má za cíl prohřát půdu v oblasti kořenů. Toto opatření. ale při pozdějších termínech výsadby není nutné.

Co sázet po okurkách

Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.

Proč vadnou sazenice okurek

Sazenice okurek se často začnou zhoršovat v případě nesprávného zavlažování. Nedostatek nebo přebytek vlhkosti tedy přispívá ke kroucení, pádu na jednu stranu a někdy dokonce úplnému vypadnutí sazenic z kontejnerů. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité provádět kompetentní zavlažování sazenic vodou.

Co sázet k okurkám

Okurka je primadona

Ani brambory nejsou vhodným sousedem a kupodivu ani s ředkvičkami se okurky nesnáší (dokonce jim vadí i jahody). Jako sousedy by si okurky určitě vybraly hrášek a fazoli, cibuli, česnek (pórek), pažitku a kopr. Dobře porostou i ve společnosti košťálovin či červené řepy.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Jak často sbírat okurky

Plody sbíráme každé 2 až 3 dny, není však od věci nahlédnout do „houštiny“ každý den, vždy se tam nějaká ta větší okurka ukrývá a za další den až dva už by nabyla příliš velkých rozměrů. Snáze se sklízí nakládačky pěstované vertikálně, prostě na plody lépe vidíme a máme k nim lepší přístup.

Jaké hnojivo použít na okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Jak hluboko sazenice okurek

Semínka okurek zasaďte přímo do záhonu asi 1-2 cm hluboko a nechte mezi nimi rozestup cca 30-40 cm pro optimální růst rostlin. Po výsadbě pravidelně zalévejte a udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Okurky ocení také pravidelné hnojení a oporu pro růst (o tom si v našem článku také povíme).

Co nesnáší okurky

Okurky se kromě rajčat nesnáší s bramborami, ředkvičkami, jahodami, kedlubny, kapustou, česnekem, cibulí a zelím. Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co dělat když vadnou okurky

Listy okurky začnou chřadnout a potom předčasně opadávají. K tomuto problému může přispět zavlažování na hlavu okurky a špatná cirkulace vzduchu. Při prvních známkách onemocnění může pomoci použití fungicidních sprejů. Abyste zabránili smáčení listů, zalévejte rostliny přímo ke kořenům.

Proč Zaštipovat okurky

Zaštipování okurek má své opodstatnění

Je třeba myslet na to, že rostlina vyživuje nejen listy, ale také plody, které se na ní tvoří. Proto je důležité přistoupit k jejich prořezávání. Dalším důvodem je přísun vzduchu. Pokud bude mít rostlina bujné olistnění, proudění vzduchu bude nedostatečné a riskujete vznik plísní.

Co dát pod okurky

Černá netkaná textilie. Pěstování okurek není žádná věda a jde to poměrně snadno. V našich klimatických podmínkách se okurky hadovky pěstují nejčastěji ve skleníku, ale nakládačky můžeme bez obav vysadit i ven. Aby jim ve volném záhonu bylo hezky teplo a pohodlně, podložíme je černou netkanou textilií.

Co potřebují okurky

Okurky jsou velmi náročné na teplo, úspěšně se pěstují v pařeništích a sklenících. Na venkovních záhonech prospívají na slunných a před větrem chráněných místech. Pro okurky jsou vhodné teplé a středně těžké půdy. Půdu je dobré vyživit kompostem nebo chlévskou mrvou.

Kdy Zaštipovat okurky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Co sázet vedle okurek

Okurka je primadona

Jako sousedy by si okurky určitě vybraly hrášek a fazoli, cibuli, česnek (pórek), pažitku a kopr.

Proč žloutnou sazenice okurek

Za žlutými listy okurek může stát nesprávně zvolené místo, kde mají nedostatek světla. Listy si zřejmě navzájem stíní a žloutnou. Žluté listy otrhejte a dopřejte okurkám výživu. Jedná se totiž o další důvod, kvůli kterému se mohou projevit tyto potíže.