Jak dlouho trvá vylíhnutí včely?

Jak dlouho trvá vývoj včelí matky

Posláním matky ve včelstvu je zajistit reprodukci včelstva a tím jeho zachování. Její vývoj od vajíčka do dospělosti trvá 16 dní. Její život potom trvá něco mezi 2-3 lety.
Archiv

Kdy začne klást matka

dni po vylíhnutí se matka spáří s 6-10 trubci, do úlu se vrací se snubním znaménkem. To jí včely odstraní. Po dalších 5-17 dnech matka začne klást vajíčka. Se spermiemi, uloženými v semenném váčku, vystačí klást oplozená vajíčka několik let.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Jak dlouho se dožívají včely

V sezóně se dožívá 5 – 6 týdnů. Dlouhověké zimní včely žijí 4 – 9 měsíců. Včely, které se vyrojily, jsou méně útočné než včely v úle. Je to způsobeno tím, že mají plné medné váčky medu, který sebou odnesly z úlu.

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Co dělat když se rojí včely

Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.

Proč matka neklade

Těch důvodů, proč nemusí klást je možná víc, od špatné kvality matky, po důvody neobvyklejší například je možné, že tvé včely jdou do rojové nálady, plodiště mají zanesené nektarem a matka přirozeně omezuje kladení a dost možná brzy včely matku donutí, aby zakladla misky.

Jak poznat osiřelé včelstvo

Plodová zkouška

osiřelé, zkontrolujeme nejdříve, zda se ve včelstvu nachází nějaký otevřený plod. Pokud tomu tak není, je velmi pravděpodobné, že matka včelstvu skutečně chybí. Jistotu však získáme až po provedení tzv. plodové zkoušky.

Jak daleko od úlu létají včely

Musí při tom nalétat zhruba 280 tisíc kilometrů, tedy 7 obletů zeměkoule! Létají rychlostí až 28 kilometrů za hodinu a dostanou se tak do vzdálenosti asi 6 kilometrů od úlu.

Jak daleko letí včela

Včela medonosná je schopná za pastvou uletět v jarním období cca 100 m až 1 km. Později se délka doletu prodlužuje na 2 až 4 km. Pro včely je důležité, aby v těchto „okruzích" měly dostatečnou nabídku nektaru, pylu, vody.

Jak se včely Dorozumivaji

Včely se jako veškerý hmyz dorozumívají pomocí feromonů. Navíc se dorozumívají tanečky, což je složitý způsob fyziologického a etologického dorozumívání, které je známé zatím pouze u společenských včel. Vracející se létavka s plným medným váčkem sladiny, nabízí tuto přinesenou potravu družkám a vzápětí začne taneček.

Kdy se líhnou včely

V září včelstvo pokračuje ve vychovávání mladých včel, které se začaly líhnout již v srpnu a v úlu přečkají celou zimu. Včelaři je nazývají dlouhověká generace včel, protože se dožijí několikanásobku běžného věku včel.

Jak na odpudit včely

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata.

Jak uklidnit včely

Apisol je zvláště užitečný pro uklidnění včel, když je přidána matka, když se slučují roje a když vypukne loupež. Na ochranu před včelím bodnutím se ruce a obličej potírají Apisolem. Složení alkohol, voda, přírodní oleje.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Kdy spojit včelstva

Spojovat včelstva lze v pozdním podzimu, to je cca v listopadu. V této době může být v některých včelstvech ještě zbytek plodu, ten ale moc nevadí, protože bývá pouze zavíčkovaný a je ještě trochu teplo, takže stačí vyběhnout.

Jak často kontrolovat včely

Celý rok musíme provádět pravidelné kontroly. Především to, zda mají včely dostatečné množství zásob, jestli už začaly matky klást, zda se vůbec ve včelstvu matka nachází, nebo zda jsme o ni nepřišli. Matka je tedy pro včelstvo důležitá.

Čím se řídí včely

Včely se řídí pachem včelí matky, která vylučuje feromony. Tyto látky uvolňují někteří živočichové do okolního prostředí a vábí jimi většinou opačné pohlaví. Existují ale i značkovací feromony, které tvoří matka i dělnice na chodidlových žlázách a včely si jím označují i česno, aby se lépe orientovaly.

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Co odpudí včely

Pokud byste se chtěli přeci jen před nimi více ochránit, doporučují včelaři malý trik. A to natřít se vodou s několika kapkami hřebíčkového oleje, která včely odpuzuje. Éterický olej je možné koupit v lékárnách nebo prodejnách s aromaterapií. Hřebíček si ale můžete podle Miloše Vondrušky vyluhovat v lihu i doma.

Co vadi včelám

Kvůli nakrátko posekaným trávníkům a nevhodně vysazeným rostlinám dochází včelám možnosti, čím se živit. Vadí jim i extrémní teploty.

Kdy útočí včely

Agresivnější bývají včely v letních měsících, kdy ubývá nektaru a medovice a včely je hledají. Nejvíce se včely slétají na sladké věci, např. lízátko je pro ně velkým lákadlem. Není pro ně však lákadlem jen sladké, ale i chlupaté, tmavé a zapáchající.

Jak často se rojí včely

Rojeni včel je přirozená vlastnost včely medonosné. Včely se rojí v jarních měsících, a to až do konce června. Rojení je pro včelaře nepříjemné.

Co se stane když vymřou včely

Je to malé, nenápadné, ale na jeho existenci jsou závislé až čtyři pětiny všech rostlin. Jabloně, hrušky, třešně, švestky a angrešty by bez včel měly nižší úrodu až o dvě třetiny, řepka nejméně o třetinu. Do pár let by mohly zmizet tisíce druhů rostlin a s nimi i další hmyz, pro který jsou zdrojem potravy.