Jak dlouho trvá vyřízení reklamace?

Jak dlouho má obchod na vyrizeni reklamace

Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na lhůtě delší. O vyřízení reklamace je dle výkladu Ústavního soudu a Nejvyššího soudu povinen podnikatel spotřebitele vyrozumět.

Co se stane když není reklamace vyřízena do 30 dnů

Nevyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů je přestupkem, s podnětem k zahájení řízení se může spotřebitel obrátit na Českou obchodní inspekci.
ArchivPodobné

Kdy mám nárok na vrácení peněz při reklamaci

Zákon říká, že o reklamaci musí prodejce rozhodnout ihned, nejpozději pak do 3 dnů od jejího převzetí. Odstranit vadu pak musí bez zbytečného odkladu, ale nejdéle do třiceti dní. Pokud to v této lhůtě nestihne, jde o podstatné porušení smlouvy a zákazník může od smlouvy odstoupit a požadovat peníze zpět.

Jaké jsou způsoby vyřízení reklamace

Při vyřizování reklamace vady mohou nastat tato řešení: oprava věci, výměna věci, sleva z ceny či vrácení kupní ceny.

Co dělat když není uznána reklamace

Neuznaná reklamace – jak se bránit

Pokud sami poškodíte zboží, také nemůžete reklamovat. Doba, kdy je možné reklamovat, je obvykle 24 měsíců od zakoupení zboží. Pokud byla reklamace zamítnuta a vy s tím nesouhlasíte, můžete se obrátit na odborníka, nebo spotřebitelskou organizaci či přímo na Českou obchodní inspekci.

Co je potřeba k reklamaci

Při uplatňování reklamace stačí prokázat, že spotřebitel u prodejce věc zakoupil. To lze například výpisem z účtu při platbě kartou či převodem, staršími reklamačními protokoly, originálním obalem, specifičností zboží (nikdo jiný ho neprodává), v krajním případě i svědeckou výpovědí.

Kdo rozhoduje o způsobu vyřízení reklamace

Obchodník rozhoduje o výměně či opravě. Pokud ani jedno není možné, máte právo na vrácení peněz. Výměna za stejný kus nebo oprava (rozhoduje se obchodník). Pokud není možné, tak vrácení peněz.

Jak dlouho má obchod na vrácení peněz

Co se vrací Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit veškeré peněžní prostředky, včetně nákladů na dodání zboží (typicky poštovné), které od něho na základě smlouvy obdržel. Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.

Kdo rozhoduje o zpusobu vyrizeni reklamace

Obchodník rozhoduje o výměně či opravě. Pokud ani jedno není možné, máte právo na vrácení peněz. Vrácení peněz, výměna za jiné zboží, sleva z kupní ceny (rozhodujete se vy).

Kdo platí dopravu při reklamaci zboží

Prodávající vám náklady uhradit musí minimálně v té jejich části, kterou pokládá za účelně vynaloženou. Mezi typické náklady spojené s reklamací patří poštovné či náklady jiné dopravy zboží na reklamaci a zpět, a cena znaleckého posudku pořízeného po zamítnutí reklamace.

Jak se bránit při neuznání reklamace

Neuznaná reklamace – jak se bránit

Pokud sami poškodíte zboží, také nemůžete reklamovat. Doba, kdy je možné reklamovat, je obvykle 24 měsíců od zakoupení zboží. Pokud byla reklamace zamítnuta a vy s tím nesouhlasíte, můžete se obrátit na odborníka, nebo spotřebitelskou organizaci či přímo na Českou obchodní inspekci.

Co nejde reklamovat

Reklamovat samozřejmě nelze vady, které jste sami způsobili nebo o kterých jste při koupi již věděli. To platí i u vad, kvůli kterým jste se s prodávajícím dohodli na snížení ceny zboží. Prodávající nakonec neodpovídá ani za běžné opotřebení věci. Reklamace musí být uplatněna během 24měsíční lhůty.

Jak postupovat při reklamaci zboží z internetu

Kde a jak uplatnit reklamaci

Reklamaci můžete uplatnit přímo u e-shopu, na jeho na provozovně nebo také u autorizovaného servisu, který je uveden v záručním listu. O uplatnění reklamace si nechte vždy vystavit písemné potvrzení, které bude obsahovat datum reklamace, čeho se týká a požadovaný způsob jejího vyřízení.

Jaká je záruka na vyměněné zboží

V případě výměny věci nebo její součástky nová záruka neběží. Běh nové záruky totiž není pro tuto situaci ve stávajícím občanském zákoníku, oproti minulosti, vůbec zmíněn. Tento závěr potvrzuje ve své rozhodovací praxi i Nejvyšší soud.

Co se zamítnutou reklamaci

Jestliže reklamaci zamítnul přímo prodávající, je vhodné se s ním nejprve dohodnout. V takovém případě doporučujeme prodávajícímu zaslat písemný nesouhlas se zamítnutím reklamace ve formě doporučeného dopisu (tzv. na dodejku) a požádat ho o opětovné posouzení.

Kdy se obratit na ČOI

ČOI prošetří podání spotřebitele, když prodávající :

Nabízí neoznačené výrobky (např. textil, obuv nebo křišťálové sklo bez označení materiálového složení) Nabízí výrobky bez návodů k použití a správné údržbě v českém jazyce. Nabízí výrobky, které budí podezření, že nejsou bezpečné

Jak provest reklamaci

U vadného výrobku si nechte vystavit reklamační protokol, který by měl obsahovat popis výrobku včetně výrobního čísla, závadu, jak byste chtěli reklamaci vyřídit, datum reklamace, potvrzení prodejce a váš podpis, kterým potvrzujete správnost popisu reklamace.

Na co se vztahuje záruka

Záruka se nevztahuje na opotřebení věci způsobené jejím obvyklým užíváním. U věcí prodávaných za nižší cenu se záruka nevztahuje na vady, pro které byla nižší cena sjednána. Jde-li o věci použité, neodpovídá prodejce za vady odpovídající míře používání nebo opotřebení, které měla věc při převzetí spotřebitelem.

Jak dlouho trvá záruční doba

Právní záruka na zboží platí v EU dva roky. I zde však existují určité podmínky. Právní záruka se vztahuje na jakékoli závady, které už pravděpodobně existovaly v době prodeje a které se projevily do dvou let.

Jak se bránit při zamítnutí reklamace

Neuznaná reklamace – jak se bránit

Pokud sami poškodíte zboží, také nemůžete reklamovat. Doba, kdy je možné reklamovat, je obvykle 24 měsíců od zakoupení zboží. Pokud byla reklamace zamítnuta a vy s tím nesouhlasíte, můžete se obrátit na odborníka, nebo spotřebitelskou organizaci či přímo na Českou obchodní inspekci.

Jak se bránit proti zamítnutí reklamace

Pokud prodejce reklamaci zamítne, ať už z jakéhokoliv důvodu, je potřeba mu v takovém případě sdělit váš nesouhlas s důvody jejího zamítnutí. Následně je na místě vyhledat vhodného soudního znalce a oprávněnost reklamace s ním zkonzultovat.

Jak probíhá kontrola ČOI

Provozovatele e-shopů upozorňujeme, že Česká obchodní inspekce provádí pravidelné kontroly internetových obchodů. Podnikatelé jsou dlouhodobě monitorováni a kontrolováni, zda dodržují právní předpisy, především zákon o ochraně spotřebitele. Výsledky kontrol jsou zveřejňovány čtvrtletně na oficiálních stránkách coi.cz.

Kde si stěžovat na reklamaci

Česká obchodní inspekce poskytuje veřejnosti bezplatné poradensko informační služby. Zvolte tuto možnost, přejete-li si položit dotaz o Vašich spotřebitelských právech nebo potřebujete poradit např. při reklamaci zboží, nákupu přes internet nebo o Vašich právech při nákupech na předváděcích akcích.

Kdy se prodlužuje záruční doba po reklamaci

Dvouletá záruční doba tak běží zásadně vždy od převzetí prvotního produktu při jeho koupi a při reklamaci se výměnou ani opravou věci neprodlužuje na další dva roky, prodlužuje se pouze úměrně o dobu, po kterou nemůže kupující vadnou věc užívat.

Jak neuznat reklamaci

V případech, kdy jste reklamaci řešili se servisem, máte možnost obrátit se rovnou na prodávajícího a vyřešit vzniklý spor přímo. Pokud prodávající rozporuje charakter vady, nejefektivnější pomocí může být posudek nestranného znalce v daném oboru. V prvních 6 měsících jste ve výhodě vy.