Jak dlouho trva než vyroste jablon?

Jak dlouho roste jabloň

Jabloň (Malus) je rod opadavých listnatých stromů z čeledi růžovitých, patří mezi jádroviny. Přirozeně se vyskytuje v Eurasii a Severní Americe, nejvíce druhů roste na východě Asie. Stromy se běžně dožívají 60–80 let i nad 100 let a dorůstají výšky až 15 metrů v závislosti na druhu, odrůdě a podmínkách.

Jak dlouho plodí jablon

Jabloně Zákrsky jabloní začínají plodit po výsadbě za 2 až 3 roky, čtvrtkmeny za 4 až 5 let. Doba plodnosti se pohybuje u zákrsků okolo 15 let, u čtvrtkmenů okolo 20 let.
Archiv

Kdy je nejvhodnější zasadit jabloň

Nejvhodnější termín pro výsadbu stromků je podzimní období. Při jarní výsadbě se ochuzujeme o zimní vláhu. V následujících letech během vegetace hnojíme dusíkatými hnojivy a to ve 3 dávkách – při rašení, po odkvětu, po červnovém propadu.
Archiv

Jak vypěstovat jabloň z jadérka

Začněte tím, že namočíte semena na 24 hodin ve vodě. Poté je umístěte do vlhkého prostředí, například do plastového sáčku nebo do vrstvy vlhkého písku. Umístěte je do lednice na dobu asi 4 až 6 týdnů. Tímto procesem započne klíčení semen.

Jak daleko od sebe jabloně

Štíhlá vřetena

délka větví na každou stranu ovocného stromku je 75 cm. Doporučuje se sázet řady minimálně 1 m od plotu, další řady alespoň ve vzdálenosti alespoň 2-2,5 m od předchozí řady. Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např.

Jakou zasadit jablon

Výsadba a substrát:

Jabloně preferují půdu s neutrální až mírně kyselou reakcí. Důležité je si předem připravit místo výsadby. Vykopeme jámu cca 1mx60cm, v případě těžkých jílovitých půd 80x80x100. Vybranou půdu upravíme dle potřeby – do těžší přidáme písek, do příliš lehké zase zem hlinitou.

Jak se starat o jabloně

Již při sázení jabloně můžeme přidat do půdy draslík a fosfor. Tou nejjednodušší cestou je používání hnojiva NPK, které přidáváme do půdy na podzim a pak znovu na jaře. Důležité je také pravidelně přidávat do půdy humus, který obsahuje například koňský hnůj. O vysoce kvalitní hnojení se dobře postará i uleželý kompost.

Kam zasadit jabloň

Vybíráme slunná a teplá stanoviště, nejlépe orientovaná na jižní stranu, s půdou dostatečně bohatou na živiny, lehkou, dobře propustnou, vlhkou, ale nepřemokřenou. Jabloně preferují půdu s neutrální až mírně kyselou reakcí. Důležité je si předem připravit místo výsadby.

Jak se množí jabloně

Na spodní části asi 10 cm dlouhého řízku, která bude v zemině, odstraníme listy, u horních oček ponecháváme řapík a část listové čepele. Horní řez vedeme rovně, spodní zešikma. Řízky zapichujeme mírně šikmo do lehkého substrátu pro řízkování nebo do směsi rašeliny a perlitu.

Jak naklíčit jablko

Semínko stačí na den či dva namočit do vody, aby nakvasila dužina, která ho obklopuje. Pak ji sloupněte a jadérko zasaďte asi centimetr hluboko do substrátu pro subtropické rostliny. Pravidelně mírně zavlažujte, udržujte květináč v teplotě okolo dvaceti stupňů a brzy se dočkáte klíčku a mladé rostlinky.

Jakou jabloň na Vysočinu

Doporučené odrůdy jabloní a peckovin pro Vysočinu

odolné registr. odolné ostatní tolerantní nebo málo citlivé
Blaník Ecolette Angold
Karneval Lotos Jonalord
Lipno Retina Zuzana
Otava Rewena Rubín

Jak hluboko zasadit jabloně

Do středu vyhloubené jámy zatlučte dostatečně pevný opěrný kolík, vložte stromek tak hluboko, jak byl pěstován ve školce, asi pět centimetrů nad místo, kde kmínek přechází v kořeny. Nezapomeňte, že místo štěpování vždy zůstává nad úrovní terénu.

Co zasadit pod jabloň

Jablka mají užitek z fialek a méně trpí strupovitostí, pokud jsou pod nimi pěstovány česnekovité rostliny, především pažitka. Pokud poblíž roste i dračík, účinně tak odpuzuje pilatku jablečnou, lichořeřišnice zase odrazuje vlnatku krvavou.

Jak stříhat vlky na jabloni

Vlky odstraňujte v létě

Vlk se říká větvím, které vyrůstají kolmo vzhůru a nekvetou. Když je odstraníme během léta, rána se stačí zacelit a nevyraší na ní další výhony. Snažte se větve ostříhat, co nejblíže kmenu. Výhonek pak znovu neobrazí, a navíc se neporaníte o pahýl, když polezete na strom.

Jak naroubovat jabloň

Jabloně roubujeme za kůru v době kvetení, kdy jde kůra na větvích dobře odchlípnout. Rány po řezu i v místě usazení roubu dobře zatřeme štěpařským voskem. Výhony z pomocných roubů zkracujeme v dalších letech na krátké čípky a po zacelení rány zcela odřízneme.

Jak správně roubovat

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.

Jak dlouho máčet semena

Máčení trvá přibližně jeden až dva dny. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou. Jde o to, aby nasála vodu a nastartovalo se u nich klíčení. Vyset do země bychom je ale měli dříve, než klíček prorazí obalem semínka.

Kdy plodí granátové jablko

Granátovník kvete na jaře a plodí na sklonku léta až na podzim. Plodů se dočkáte až přibližně za sedm let a úroda bude vždy skromná, ale vlastní. Zakrslé odrůdy plodí již dříve.

Kdy se sklízí jablka

Všeobecně vzato, vhodný čas ke sklizni jablek je zhruba od poloviny září, ale každá odrůda je jiná, proto je dobré umět rozeznat, kdy je plod už připravený k utržení. Skvělým pomocníkem pro určení zralosti je stopka, která by se měla při otočení jablkem o 90º lehce oddělit od větvičky.

Jaká je nejlepší jabloň

Současný výběr nejlepších odrůd (2020) vypadá takto: Mantet, Mio, Mollies D., Chehalis, Desert, Witos, Lipno, Delikates, Beforest, Vanda, Selena, Elstar, Rozela, Rubín, Rubinola, Spalord, Rajka, Stella, Angold, Rosana, Sirius, Auralia, Topaz, Melrose, Idared, Admirál.

Jak daleko od sebe sázet sloupovité jabloně

V zahradě sloupovité stromky vysazujeme ve vzdálenosti 0,5 až 0,7 metru. Podle odrůdy a zvolené podnože. V dospělosti mohou dosáhnout výšky až 3 metry, jak upozorňuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář. Sloupovité jabloně mají nahuštěné pupeny jak na kmínku, tak i na postranních větvích.

Čím mulčovat ovocné stromy

Mulčování stromů

Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.

Co dát kolem stromů

K mulčování můžete využít nadrobno pokosenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru. Z uvedených materiálů je nejvhodnější sláma z obilí, protože neláká škůdce jako slimáky či drobné hlodavce, pokud se použije v přiměřeném množství. Stačí zhruba centimetrová vrstva.

Kdy se stříhají stromy

Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.

Kdy a jak stříhat jabloně

Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří

Jádroviny jsou méně náchylné k napadení houbovými chorobami, proto je můžeme prořezávat i v průběhu zimy. Nejvhodnější dobou je čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci, tedy únor a březen. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny.