Jak dlouho trva noční proud?

Jak se pozná na hodinách že jde noční proud

Nárok na nízký tarif máte v případě, že vlastníte jedno z těchto zařízení: bojler, elektrické topení (například elektrokotel, podlahová vytápění, přímotop, …), tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti, elektromobil, akumulační nebo hybridní vytápění. Dříve se nízkému tarifu říkalo noční proud.
Archiv

Jak funguje noční proud

V současnosti se namísto pevně stanového času řídí střídání levnější a dražší elektřiny pomocí hromadného dálkového ovládání (HDO). Zjednodušeně si pod tímto názvem lze představit soubor zařízení (vysílače, přijímače apod.), díky kterým dochází během dne k postupnému přepínání mezi nízkou a vysokou sazbou za elektřinu.
Archiv

Jak zjistit časy nízkého tarifu ČEZ

Kdy přesně sepne vaše HDO, najdete na této webové stránce ČEZ Distribuce. Do příslušné kolonky je nutné napsat přidělený kód nebo povel. Potřebný kód najdete na přijímači HDO. Hned se vám zobrazí přesné časy, kdy se spíná noční proud.

Jak zjistit kdy je levný proud

nízký tarif. Pro zobrazení platnosti nízkého tarifu vašeho odběrného místa je třeba znát kód HDO, který je uveden na přijímači HDO. Přijímač najdete v elektroměrovém rozvaděči. Další možnost, jak se může měnit doba spínání mezi nízkým a vysokým tarifem je pomocí digitálních přepínacích hodin.

Jak zjistit časy HDO

Časy spínání HDO se liší

Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat. Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny, ale pouze na distribučním území: HDO E.

Jaký je rozdíl mezi denním a nočním proudem

Co vlastně tyto pojmy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl Nízký tarif (dříve pojmenován jako noční proud) je označení pro sníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Vysoký tarif (dříve označovaný jako denní proud) je označení pro elektrickou energii, za kterou platí spotřebitel plnou cenu.

Kdy zacina noční proud

Doba platnosti nízkého tarifu je stanovena celoročně od pátku 12.00 hodin do neděle 22.00 hodin.

Kde najdu časy HDO

Přijímač HDO najdete nejčastěji vedle vašeho elektroměru a je označen právě kódem „HDO“. Na přijímačích v Jižních Čechách se kód HDO skládá ze 3 číslic, např. „101“.

Jak zjistit čas HDO

Časy spínání HDO se liší

Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat. Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny, ale pouze na distribučním území: HDO E. ON (jižní Čechy, jižní Morava)

Jaký je rozdíl mezi vysokým a nízkým tarifem

Co vlastně tyto pojmy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl Nízký tarif (dříve pojmenován jako noční proud) je označení pro sníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Vysoký tarif (dříve označovaný jako denní proud) je označení pro elektrickou energii, za kterou platí spotřebitel plnou cenu.

Kdy se ohřívá bojler

Podle normy zapojený bojler je v provozu pouze max. 8 hodin denně. Funguje pouze v nízkém tarifu. Rozhodující pro spínání a vypínání ohřevu je nastavení teploty na termostatu.

Jak funguje bojler na noční proud

Pokud přijde signál, že se má aktivovat NT, relé přepne, na elektroměru se přepne sazba a sepne relé, které připojí bojler k napájení. Protože je elektroměr přepnut na NT je veškerá spotřeba kterou elektroměr měří (tedy nejenom bojleru) účtována v nízké sazbě.

Jak přepnout bojler na noční proud

Pokud přijde signál, že se má aktivovat NT, relé přepne, na elektroměru se přepne sazba a sepne relé, které připojí bojler k napájení. Protože je elektroměr přepnut na NT je veškerá spotřeba kterou elektroměr měří (tedy nejenom bojleru) účtována v nízké sazbě.

Kdy se vyplatí Dvoutarif

Hlavním faktorem odběru při této sazbě je, že nevyužíváte elektřinu k vytápění nebo ohřevu vody. Dvoutarifní sazby jsou vhodné pro domácnosti, které elektřinu využívají k vytápění, ohřevu vody, nebo mají třeba vyhřívaný bazén či elektromobil, který dobíjí v garáži.

Co je nizky a vysoký tarif

Naopak vysoký tarif, kterému se dříve říkalo denní proud, je označení pro nesníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Nízký tarif mají odběratelé s tzv. dvoutarifní sazbou, což v praxi znamená střídání intervalů nízkého a vysokého tarifu, kdy v době nízkého tarifu platíte nižší cenu za elektřinu.

Jaký tarif pro garáž

Máte-li stále nastavenou sazbu D01d, pak vězte, že je určena opravdu jen pro menší odběr. „Vyplatí se, pokud je spotřeba za rok do 650 kWh – například chata, garáže, malá spotřeba,“ vysvětluje Monika Szalayová ze společnosti ELIMON. Pokud máte větší odběr v rámci bytu (např.

Kdy se spouští noční proud

Doba platnosti nízkého tarifu je stanovena celoročně od pátku 12.00 hodin do neděle 22.00 hodin.

Jakou mám sazbu

Jak vlastně poznáte, jakou využíváte distribuční sazbu Bývá vždy uvedena na vaší smlouvě s dodavatelem i v každém vyúčtování za elektřinu. Z hlediska využití elektrické energie a účtování za její odběr se sazby v zásadě dělí na jednotarifové a dvoutarifové.

Jak získat sazbu D57d

Podmínek pro získání sazby D57d je více. Součtový instalovaný příkon spotřebičů k vytápění s tepelným čerpadlem, včetně instalovaného příkonu akumulačního spotřebiče pro ohřev teplé užitkové vody, musí mít hodnotu nejméně 40 % příkonu hlavního jističe před elektroměrem v odběrném místě.

Jaký je rozdíl mezi sazbou D25d a D26d

Každá distribuční sazba se liší dobou, po kterou můžete využívat nízký (levnější) tarif. D25d (elektrický bojler nebo akumulační vytápění): Nízký tarif platí 8 hodin denně. D26d (akumulační vytápění s vyšší spotřebou): Nízký tarif platí 8 hodin denně.

Jaký tarif pro tepelné čerpadlo

Distribuční sazba pro tepelná čerpadla

Distribuční sazba D57d je určena domácnostem, které jako hlavní zdroj vytápění používají topný elektrický spotřebič, zejména tepelné čerpadlo.

Jaký tarif pro bojler

Distribuční sazba je určena primárně pro domácnosti s akumulačním vytápěním, ale distributoři ji schvalují i domácnostem využívající bojler pro ohřev teplé užitkové vody, které mají velkou spotřebu elektřiny. Pro odběratele s bojlerem, ale nižší spotřebou elektřiny, je určena sazba D25d.

Jaký zvolit tarif elektřiny

Ceny za 1 kWh elektřiny v jednotlivých sazbách

Sazba elektřiny Vysoký tarif cena za kWh Nízký tarif cena za kWh
D35d 3,61 Kč 2,60 Kč
D45d 3,50 Kč 2,69 Kč
D55d 3,50 Kč 2,69 Kč
D56d 3,50 Kč 2,69 Kč

Jaký tarif od Čezu

Sedm možností od ČEZ

Tarif Cena/rok Cena MWh
eTarif Fix 9866 Kč 1298,57 Kč
Basic SP 10 240 Kč 1213,00 Kč
Garant Plus 10 091 Kč 1091,70 Kč
Comfort 10 385 Kč 1213,00 Kč

V kterou denní dobu je elektřina levnější

Jak získat nízký tarif elektřiny

Distribuční sazba Podmínka pro získání sazby Doba trvání nízkého tarifu
D27d dobíjení elektromobilu 8 hodin denně
D35d vytápění hybridními (smíšenými) elektrickými spotřebiči 16 hodin denně
D45d vytápění přímotopy 20 hodin denně
D56d vytápění tepelným čerpadlem 22 hodin denně