Jak dlouho trvá vyřízení příspěvku na bydlení
Na vyřízení je 30 dní, ve vyjimečných případech až dnů 60. zpracování je dle data podání žádosti… zřejmě tvůj příspěvek půjde s dalším výplatním termínem, který může být ještě tento měsíc, nebo až příští.
Archiv
Jak dlouho trvá vyplácení příspěvku na bydlení
Příspěvek na bydlení je dávka, která přispívá osobě/rodině při úhradě nákladů souvisejících s bydlením. Žádost se podává na dobu neurčitou. V současné době je umožněno prokazovat čtvrtletní náklady na bydlení a čtvrtletní příjmy rodiny jen dvakrát ročně a příspěvek na bydlení bude vyplácen po období šesti měsíců .
Kdy se vyplácí příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení se vyplácí měsíčně, a to po uplynutí kalendářního měsíce, za který náležel, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po tomto měsíci.
Archiv
Jak dlouho trvá vyřízení příspěvku na živobytí
Jak dlouho řízení trvá dnů Podáte žádost. Úřad rozhodne do 30 dnů od podání žádosti. + 30 dnů v případě sociálního šetření, nebo když jde o složitý případ.
Archiv
Jak často se podává žádost o příspěvek na bydlení
Průměrná výše příspěvku na bydlení je přes 6.000 Kč měsíčně.Pokud máte připravené vše potřebné, podáte žádost rychle a pohodlně.O příspěvek můžete požádat až tři měsíce zpětně!V případě problémů či nejasností vám pomůžeme na čísle 950 194 444 v pracovní době.Žádost se již nebude podávat každý rok, ale pouze jednou.
Jaká je maximální výše příspěvku na bydlení
1 nebo 2 osoby: 2 571 Kč (v roce 2022 to bylo 2 240 Kč) 3 osoby: 4 669 Kč (v roce 2022 to bylo 4 008 Kč) 4 a více osob: 5 632 Kč (v roce 2022 to bylo 4 834 Kč)
Jak často se žádá o příspěvek na bydlení
Výše příspěvku na bydlení
Od 1.1.2016 dochází u příspěvku na bydlení k další zásadní změně. Je možné ho pobírat po neomezeně dlouhou dobu.
Co je potřeba k žádosti o příspěvek na bydlení
Doklad o výši nákladů na bydlení
Nepovinně dokládané příjmy a náklady na bydlení za 4. čtvrtletí kalendářního roku je třeba Úřadu práce doložit nejpozději do 31. ledna bezprostředně následujícího kalendářního roku.
Jak dosáhnout na příspěvek na bydlení
Jak zjistím, jestli mám na příspěvek nárok Zjednodušeně řečeno platí pravidlo, že nárok má každý, kdo za bydlení (např. nájem vč. energií a služeb) platí částku přesahující třetinu jeho příjmů a zároveň třetina příjmů není vyšší než normativní náklady na bydlení stanovené zákonem.
Jak zjistím že mám nárok na příspěvek na bydlení
Jak zjistím, jestli mám na příspěvek nárok Zjednodušeně řečeno platí pravidlo, že nárok má každý, kdo za bydlení (např. nájem vč. energií a služeb) platí částku přesahující třetinu jeho příjmů a zároveň třetina příjmů není vyšší než normativní náklady na bydlení stanovené zákonem.
Kdy zaniká nárok na příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení v roce 2023 pro nájemníky
Například čtyřčlenné venkovské rodině však neuznáme vyšší výdaje nežli 20 277 Kč/měsíc. A jakmile vykáže čisté výdělky přes 67 590 Kč/měsíc, příspěvek na bydlení nedostane. Její maximální uznatelné náklady budou totiž nižší, nežli 30 % nahlášených příjmů.
Na co mají nárok senioři
Každý senior má nárok především na pomoc a podporu své rodiny a blízkých, o kterou si měl beze studu kdykoli požádat. Mimo to má nárok i na jistou podporu od státu, která se v době po odchodu do důchodu bude týkat spíše finanční pomoci v případě, že příjem již nestačí na pokrytí základních potřeb.
Co všechno se počítá do příspěvku na bydlení
Rozhodující pro získání příspěvku na bydlení jsou ale i náklady na bydlení: nájem (v případě nájemného bytu), náklady na plyn, elektřinu, teplou vodu, topení, vodné a stočné, televize a rozhlas, odvoz komunálního odpadu, další náklady spojené s užíváním bytu.
Jak pomoci seniorům
Můžete jim například donést nákup nebo vyzvednout léky a nechat je za dveřmi. Pokud bydlíte daleko nebo jste sami chronicky nemocní, můžete seniora propojit s někým, kdo nabízí pomoc v místě jeho bydliště. Pomáhat můžete také slovem – třeba po telefonu nebo e-mailem.
Kdy se bude vyplácet výchovné k důchodu
Od září roku 2022 je možné podávat žádost o zvýšení starobního důchodu za vychované dítě (tzv. výchovné). Na výchovné ve výši 500 korun má od 1. ledna 2023 nárok ten z rodičů, který o dítě pečoval v největším rozsahu.
Jaké jsou příspěvky pro seniory
Podpora od státu
Takových dávek je celá řada, například příspěvek na bydlení a dávky pomoci v hmotné nouzi, které se dále dělí na příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc. Další významnou a často využívanou dávkou je příspěvek na péči.
Kde jsou potřeba dobrovolníci
Jako třeba pro děti v dětských domovech, osamělé seniory a seniorky, dlouhodobě nemocné či lidi se zdravotním a mentálním postižením. Právě pro ně jsou tu naši dobrovolníci a dobrovolnice.
Kdo dostane 500 Kč za každé vychované dítě
Na výchovné ve výši 500 korun má od 1. ledna 2023 nárok ten z rodičů, který o dítě pečoval v největším rozsahu. Automaticky ho dostávají například ty ženy, které již důchod pobírají. Samostatná žádost se tedy týká především mužů, kteří o děti převážně pečovali a již důchod mají přiznaný.
Kdo má nárok na příspěvek na mobilitu
Nárok na příspěvek na mobilitu má osoba starší 1 roku: která má nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“ nebo „ZTP/P“, který byl přiznán podle předpisů účinných od 1. ledna 2014, opakovaně se v kalendářním měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována.
Kdo může být dobrovolníkem
Dobrovolníkem může být fyzická osoba starší 15 let při dobrovolnické službě na území České republiky a fyzická osoba starší 18 let při dobrovolnické službě v zahraničí. Dobrovolníkem může být každý, kdo chce bez nároku na odměnu věnovat svůj volný čas, energii, nebo schopnosti pro dobrou věc.
Jak dokoupit roky do důchodu
Doplacení po nároku na starobní důchod Účast na dobrovolném důchodovém pojištění je možná nejpozději do dne, který předchází dni vzniku nároku na starobní důchod. Období po nároku na starobní důchod není možné doplatit.
Jak žádat o příspěvek na auto
O příspěvek se žádá na pobočkách Úřadu práce České republiky, nikoliv u zdravotní pojišťovny. Jeho výše se počítá na základě příjmu žadatele a příjmu osob společně s ním posuzovaných (obvykle osazenstvo domácnosti).
Kdy bude zvýšen příspěvek na mobilitu
Zvýšení příspěvku na mobilitu
Zvýšený příspěvek na mobilitu lidé dostali poprvé v prosinci 2022. Ti, kdo využívají zdravotnické prostředky pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii nebo plicní umělou ventilaci, dostanou příspěvek na mobilitu ve výši 2 900 Kč. Tato částka bude vyplácena za prosinec, tedy v lednu 2023.
Co dělá dobrovolník
Dobrovolník je člověk, který bez nároku na finanční odměnu věnuje svůj čas a energii ve prospěch jiných lidí. Dobrovolníci naplňují a zpříjemňují čas dospělých i dětských pacientů. Povídají si, předčítají, hrají s nimi deskové hry, doprovázejí na procházky.
Co přináší dobrovolnictví
Co mi dobrovolnictví přináší:Učím se trpělivosti a získávám energii.Rozšiřuji si obzory.Všední problémy mi připadají menší, řešitelnější, někdy dokonce příjemnéMám možnost dívat se na svět jinýma očima, prožívám každodenní život mnohem intenzivněji.