Jak dlouho vařit kečup?

Jak ochutit kečup

Výbornou chuť dodá koření: bobkový list, nové koření, celý pepř a sladká paprika. Hotový kečup podle tohoto receptu se nezavařuje, pouze se horký nalije do připravených čistých sklenic a nechá se vychladnout (sklenice otočit dnem vzhůru).
Archiv

Co se dává do kečupu

Naprostý základ pro domácí kečup je ocet, sůl a cukr. Tyto ingredience rajčatovou směs ochutí, ale hlavně se postarají přírodní cestou o zakonzervování vašeho výrobku. O "kečupovitou" chuť se postará bobkový list, celý hřebíček a nové koření, mletá skořice, černý pepř a mletá sladká paprika.

Jak dlouho sterilizovat kečup

Na asi 13 sklenic po 0,7 l

Sterilujeme cca 7-10 minut při 85 °C.

Čím se zahušťuje kečup

Jablka: Jablka mají tři funkce. Dodají na objemu, na chuti a zajistí zahuštění. Z posledního důvodu jsou proto nejvhodnější padaná ještě nedozrálá jablka. Obsahují množství pektinu, kterým kečup přirozeně zhoustne.

Jak se vaří kečup

Do hrnce dáme nakrájenou cibuli, rajčata a jablka, přidáme koření – nové koření, pepř, hřebíček, skořici a bobkový list, osolíme, ooctujeme, ale nesladíme. To až ke konci. Tuto směs necháme vařit přibližně 1 1/2 hodiny bez pokličky. Nezapomeňte vařečkou směs občas promíchat, aby se nepřipalovala.

Jaká rajčata na kečup

Na kečup jsou nejlepší klasická keříčková rajčata, vhodná jsou i masitá, případně můžete chuť oživit i pár cherry rajčaty. Pokud jde o odrůdu, výborná jsou třeba rajčátka ŠEJK, která obsahují hodně lykopenu – rostlinného barviva, které dodává kečupu jeho červenou barvu.

Jak zavařit kečup v troubě

Připravte si hluboký plech, do kterého napustíte asi 2 až 3 cm horké vody. Naskládejte do něj zavařovací sklenice i víčka a nechte sterilizovat 10 až 15 minut při teplotě 100 °C. Horké vytažené sklenice jsou uvnitř suché a můžete je ihned plnit potravinami připravenými k zavařování.

Jaký ocet do kečupu

Recept na klasický sladký kečup Navařeno

Společně zarestujeme (ne při příliš vysoké teplotě), abychom základ spojili ve hladkou hmotu. Postupně přidáme zbytek uvedených ingrediencí v receptu a zalijeme červeným vinným octem. Takto vše pomalu a pozvolna vaříme na mírném ohni a průběžně mícháme.

Jak uchovat domácí kečup

Pro lepší uchování kečup krátce sterilizujeme (při 80°C 15 minut). Pokud uchováte v lednici, nemusí se sterilizovat. A na dotaz proč jsou v kečupu jablka

Jaká jsou nejlepší rajčata

Mezi nejchutnější odrůdy patří datlová rajčata (s protáhlým tvarem plodů) Valdo, Pollicino a výrazně oranžové Datlo. Výborné je i často roubované Santorange F1 – také oranžové barvy a z Italské školy dovezené červené Daterrino.

Co udělat s přebytkem rajčat

Rajčata se dají i zamrazit

Větší kusy ovšem spařte horkou vodou a poté je prudce zchlaďte. Oloupejte slupku a pokrájejte je na kousíčky. Pak je dejte do sáčků nebo plastových krabiček vhodných do mrazáku,“ radí Alice Kouřilová. Klasikou, jak využít přebytky rajčat, je zavařování.

Jak se sterilizuje v troubě

Troubu nastavte cca na 250 °C a na dno plechu umístěte starou utěrku. Zalijte ji horkou vodou zhruba do výšky 2-3 cm, vyskládejte na plech malé skleničky již naplněné džemem a zavařujte je 8 minut se zapnutým horkým vzduchem.

Jak dlouho zavařovat

Délka zavařování závisí na velikosti sklenice. U větších sklenic sterilujeme 10-13 minut, menší sklenice 5-8 minut. Pokud zavařujete v troubě poprvé, dejte zavařit nejprve první sklenici a dle toho přizpůsobte teplotu a délku ostatních zavařenin.

Jak správně stříhat rajčata

Zaštípnutí rajčat musíte provádět tak, aby rostliny vedly pouze na jeden hlavní výhon. Je tedy nutné zbavit se všech bočních výhonů označovaných jako zálistky, které raší v úžlabí listů. Někteří zahrádkáři je vyštipují pomocí nehtů, jiní preferují vylamování prostřednictvím prstů.

Jak se dělá kečup

Do hrnce dáme nakrájenou cibuli, rajčata a jablka, přidáme koření – nové koření, pepř, hřebíček, skořici a bobkový list, osolíme, ooctujeme, ale nesladíme. To až ke konci. Tuto směs necháme vařit přibližně 1 1/2 hodiny bez pokličky. Nezapomeňte vařečkou směs občas promíchat, aby se nepřipalovala.

Jak správně spařit rajčata

Nejlepší metoda loupání rajčat je blanšírování – rajče rychle spařte v horké vodě, zprudka ochaďte v ledové vodě a poté oloupejte. Slupka jde dobře oloupat malým ostrým nožem nebo prsty. Rajče spařujte maximálně 1 minutu.

Jak zavařovat v horkovzdušné troubě

Troubu nastavíme na 250 °C. Na dno plechu položíme starou plenu nebo utěrku a nalijeme horkou vodu do výšky asi 2 – 3 cm. Na plech vyskládáme skleničky a zavařujeme. Skleničky od Kunovjanky (na plech se jich vejde 8 ks) zavařujeme 5 – 8 minut při 250 °C se zapnutým horkým vzduchem.

Jak poznat že je spravne Zavareno

Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu. Nebojte, nic jí není.

Jak poznat že je zavařenina Zkazena

Jak poznám, že je zavařenina zkažená To poznáte, nebojte se. Zkažená zavařenina po otevření šumí, perlí, je kalná nebo zapáchá. Často je varovným signálem nafouklé víčko.

Která rajčata se Zaštipují

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.

Kdy Zaštípnout rajče

Zaštipování vrcholu rajčat

Kdy zaštípnout vrchol rajčat Jakmile se na rostlině vytvoří zhruba 6 nebo 7 květenství (vijanů), je možné zakrátit také její hlavní výhon. K tomu dochází obvykle v průběhu měsíce srpna, přičemž zaštipování se v tomto případě provádí zhruba ve výšce opory tyčkového rajčete.

Jak skladovat domácí kečup

Čerstvý kečup plníme do sterilizovaných sklenic. V lednici vydrží asi dva týdny. Pokud jej chcete skladovat déle, musíte jej zavařit. V zavařovacím hrnci zvolíte program přímo na kečup, nebo zavaříte 25 min na teplotu 90°C.

Jak dlouho se vaří rajče

Opatrně rajčata ponořte do vroucí vody a nechte je minutu vařit. Jakmile se slupka začne u špičky uvolňovat, je nejvyšší čas rajčata vyndat a bleskurychle zchladit. Nejlépe uděláte, když je vhodíte do mísy s vodou a kostkami ledu, tím zabráníte dalšímu vaření a rajče si tak uchová pevnou konzistenci.

Proč je tvrdá slupka u rajčat

Počasí – Suchá nebo velmi horká léta zapříčiňují to, že rajčata se plodí s tvrdou slupkou kvůli extrémním výkyvům teploty. I když zaléváte zahradu pravidelně, teplejší slunce a vítr během dne může mít za následek silnější slupku, díky které si rostliny zachovávají vlhkost.

Jak poznam že mi chytlo vicko

První známky kvašení uslyšíte snadno – pod víčkem uniká vzduch, syčí, bublá, jemně lupe, později začne tekutina ze sklenice unikat a zapáchat. Kvasící zavařenina produkuje plyny, které nadzvedávají víčko. Pozor, tohle už nejezte! Při otevírání buďte opatrní, sklenice bude trochu natlakovaná.