Jak dlouho vydrží dřevěná pergola?

Jak dlouho vydrží pergola

Na trhu se například setkáte s tenkovrstvou lazurou, která vydrží 2 až 3 roky. Zahradní pergola a zahradní altán mohou být chráněny i lazurou, která má životnost několik let.
Archiv

Jak často natírat pergolu

Obnovovací nátěr by měl být aplikován dříve, než dojde k popraskání a sprášení nátěru předchozího. Pro maximální životnost pergoly ošetříme dřevo jednou vrstvou lazurovacího laku s obsahem UV filtru každé 3 roky, maximálně však po 5 letech.
Archiv

Čím natřít dřevo na pergolu

Na pergolu je vhodné použít lazury s obsahem přírodního oleje, které obsahují velký podíl aktivních látek. Takovéto kvalitní lazury obsahují 40 až 80% aktivních látek. Přičemž, čím větší podíl aktivních látek lazura obsahuje, tím méně nátěrů je zapotřebí.
Archiv

Jak si vybrat pergolu

Dřevěná pergola lépe zapadne do chatové oblasti nebo k vesnickému domu, kde je použito hodně prvků ze dřeva. Naopak hliníková pergola má nadčasový design (k tomu pomáhá i integrovaný okap) a určitě ji volte v případě, že máte novostavbu a máte například šedou omítku, hliníková okna nebo venkovní žaluzie.
Archiv

Jak ukotvit terasu

U dřevěných terasových podlah je ukotvení poměrně jednoduché. Pokud není dřevěná podlaha nebo podlaha z dlažby položená na betonové desce, je potřeba předem zhotovit betonové patky, do kterých se sloupy pergoly následně ukotví pomocí pozinkovaných kotev. Neméně důležité je také ukotvení střechy terasy do zdi domu.

Čím natřít pergolu diskuze

Nejlepším nátěrem k ochraně dřeva, zejména v exteriéru jsou podle jeho zkušeností lazurové nátěry. K nim patří jak obyčejný luxol, tak i dražší lazury renomovaných značek. Přestože už dnes existují lazury na vodní bázi, zkušenosti zejména z nátěrů v exteriérech mluví spíše pro lazury na bázi olejové.

Čím natřít dřevěný štít

Základem je vždy ale lazura. Na štítech by se měla používat lazura především tenkovrstvá, která zasákne do dřeva a nevytváří na povrchu film. Proč Protože silnovrstvá lazura namáhaná tepelnými výkyvy a vysokou teplotou po čase popraská a začne se loupat.

Jak opravit starou pergolu

Dřevo tedy nejdříve očistíme a odstupňovaně přebrousíme, na poslední broušení dřeva vezmeme brusivo zrnitosti P120 až P150s vědomím, čím vyšší číslo, tím jemnější zrno brusiva a tím hladší povrch. Takže čím nižší číslo brusiva, tím hlubší penetrace nátěru do hloubky dřeva a také vyšší spotřeba.

Jak obrousit pergolu

V první řadě je třeba dřevo očistit, hrubší plochy můžeme přebrousit. K broušení použijte správnou hrubost smirkového papírů. Pro menší plochy vám bude stačit brusný špalík a fyzická síla, pro větší plochy si ale připravte elektrickou brusku.

Jaký sklon střechy musí mít pergola

Myslete na to, že i pergola s rovnou střechou musí mít minimální sklon, aby se na ní netvořily kaluže. Minimální sklon pergoly by měl být 3°, ale doporučuje se větší (cca 7°) s ohledem na to, aby sněhová zátěž snadněji sklouzla ze střechy. Maximum se obvykle pohybuje okolo 15°.

Jakou zvolit velikost pergoly

Velké pergoly mívají rozměry 10×4, ale třeba i 18×6 metrů. S přehledem pojmou velký jídelní stůl a venkovní kuchyň, často i sedačku nebo vířivku s lehátky. Zlatou střední cestou je pergola s rozměry kolem 6×4 metrů. Pohodlně do ní vejde jídelní stůl pro 10 lidí i s grilem.

Co dát na zem na terasu

Venkovní podlahy na terasu: 9 tipů na nejlepší materiályDřevěná podlaha na terasu. Dřevěná venkovní podlaha je prostě klasika.WPC desky na terasu.Keramické dlaždice na terasu.Plastová dlažba na terasu.Zámková dlažba na terasu.Umělý trávník na terasu.Betonové dlaždice na terasu.Kámen a beton na terasu.

Jak hluboko ukotvit pergolu

Ukotvení pergoly do betonu

Výkop provádíme vždy do hloubky minimálně půl metru. Na lehkých půdách, které mohou být částečně nestabilní, zvláště pokud jsou v podloží kamenité, pak výkop vyhloubíme až jeden metr hluboko.

Jaká je nejlepší barva na dřevo

Pokud volíte bezbarvý nátěr, vřele doporučujeme OSMO UV Ochranný olej 420 bezbarvý – nejlepší bezbarvý nátěr na trhu, který opravdu vydrží dlouhá léta. Při výběru tenkovrstvé lazury doporučujeme OSMO Ochrannou olejovou lazuru, popř.

Jak nejlépe ošetřit dřevo

Existuje však mnohem více možností, jak tyto povrchy chránit. Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy. Při použití v exteriéru se jistě osvědčí i napouštědla; napouštění dřeva je však možné pouze u opracovaného povrchu bez pryskyřice nebo mastnoty, přičemž samotný proces schnutí pak trvá i 20 hodin.

Jak opravit štít

Pro opravu štítu vybírejte to nejširší dostupné řezivo. Staršího vzhledu dřeva a souznění nových prken se starými docílíte kartáčováním nebo ručním hoblováním a opalováním. Pokud je to možné, použijte dřevo z původního štítu, zničené konce lze odřezat a využít i zkrácená prkna.

Co dát na střechu pergoly

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.

Co na střechu terasy

Na zastřešení je možné použít různé materiály. Počínaje plechem, přes pálené tašky, dřevo až po tvrzené sklo či textilní plachtu. V současné době se velmi často používá polykarbonát, a to ať už komůrkový, trapézový nebo vlnitý. Polykarbonát je lehký, pružný a dobře propouští světlo.

Jak umýt střechu pergoly

U hliníkové pergoly si vystačíte s jednoduchým ometením napadaného listí a opláchnutím vodou s mýdlovým roztokem, právě to z ní dělá tak oblíbenou záležitost s vysokou životností. Vyčistit byste také měli venkovní stínění a rolety. Opět postačí čistá voda s mýdlovým roztokem.

Jak velká musí být pergola bez stavebního povolení

V případě, že pergola splní podmínku zastavěné plochy menší než 25 m2 nemusí stavitel žádat o stavební povolení ani nemusí řešit ohlášení stavby. Toto je pro většinu staveb hliníkových pergol dostačující a samozřejmě to výrazně urychlí celý proces objednání a stavby pergoly.

Čím obložit pergolu

Sloupky u zděné pergoly je vhodné obložit speciálními pálenými cihlami, které jsou odolné vůči různým povětrnostním vlivům. Klidně ji můžete nechat obrůst popínavými rostlinami. Velmi často se zděné pergoly kombinují s dřevem.

Jak udělat terasu levně

Pokud nedosáhnete finančně na tvrdé cizokrajné dřeviny, pořiďte si terasová prkna z dřevin tuzemských, lépe však severských. Řešením jsou běžně tradiční evropské jehličnany, životnost terasy ale bude mnohem nižší. Terasovky z běžných dřevin je třeba impregnovat a ošetřit na povrchu co nejodolnějším nátěrem.

Jaký zvolit povrch na terasu

Na terasy se používají nejčastěji tvrdé dřeviny s velmi dlouhou životností, odolné vůči povětrnostním vlivům, dřevokazným houbám a hmyzu. Velmi oblíbené jsou exotické dřeviny (padouk, merbau, teak, ipe, cumaru, jaya, garapa), ThermoWood® (tepelně upravená finská borovice) nebo sibiřský modřín.

Jak ukotvit pergolu do zamkove dlazby

Pergolu je možné ukotvit také do betonu nebo zámkové dlažby, a to s pomocí speciální podlahové úchytky K301. Úchyt má tvar písmene U a připevňuje se k podkladu pomocí hmoždinek. Do účka pak zasadíte sloupek pergoly. Povrch musí být zcela rovný a pevný, aby se časem nezačal viklat pod tíhou pergoly.

Jak ukotvit patky na pergolu

Pro betonové patky totiž bude potřeba vykopat v zemi dostatečně hluboké otvory. Do vzniklých jam se pak umístí podlahové úchyty a ty se pak zalijí beton. Následuje jednodenní pauza, během níž se nechá beton zatvrdnout a teprve pak se do připravených podlahových úchytů zasadí stojky/sloupky zahradní pergoly.