Jak dlouho vydrží dýně v lednici?

Jak poznám že je dýně zkažená

Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.

Jak uchovat dýně na zimu

Jak skladovat dýně

Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.
Archiv

Jak dlouho vydrží dýňové pyré v lednici

Pyré můžeme uchovávat až 3 dny v ledničce a použít ho např. na polévku, lívance atd. V mrazáku pak vydrží až 3 měsíce.
Archiv

Jak se pozná zralá máslová dýně

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Která dýně se neloupe

Hokkaido je jediná, která se před tepelnou úpravou neloupe. Všechny druhy dýní jsou jedlé, a to i ty okrasné. A každý druh dýně musíte pěstovat zvlášť.

Které dýně jsou jedlé

Čili kromě klasických plodů, které v běžné hovorové řeči nazýváme dýněmi, patří mezi dýně (tykve) též kabačky a cukety, patizony, dýně olejná, dýně špagetová a jiné. Všechny výše uvedené druhy tykví jsou jedlé, chutné a u nás hojně pěstované.

Jak spotřebovat dýni

Dýňové pyré je základem většiny dýňových receptů. Potřebujete ho do koláče, do rizota, na kaši, do chleba, do polévky… Nejjednodušší způsob je upéct dýni v troubě nebo ETA Pečence doměkka, nechat lehce zchladnout, podle potřeby oloupat a rozmixovat na pyré.

Jak konzervovat dýni

Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Jak využít dýňové pyré

Jako příloha se dýňové pyré hodí nejen k pečenému masu, ale také k rybě i zelenině. Jeho sladkou chuť si zamilujete.

Jak dlouho péct dýni na pyré

Dýni pečeme při 170–180 °C cca 80 minut. Necháme vychladnout, dýni potom rozmixujeme na hladké pyré.

Kdy se sbírají dýně

Nicméně, obecně lze konstatovat, že sklizeň dýní začíná koncem srpna a končí koncem října. Pomocí několika málo triků můžete rychle zjistit, kdy máte vaše dýně sklízet. Po ukončení růstové fáze dýně jsou stonky suché a dřevnaté. Pokud je stonek zcela dřevnatý, můžete dýni sklidit bez váhání.

Kdy rostou dýně

Kvést začíná na konci května, ale spíše v období okolo června, od srpna už přichází čas dozrávání. Pozor na přítomnost dalších druhů tykví, jako například cuket. Pokud se na dýni Hokaido přenese pyl z těchto jejích příbuzných, tak dojde ke zkřížení a výsledné plody nemusí odpovídat předpokládané kvalitě.

Jak loupat dýní

Dýni omyjeme a odstraníme případné zbytky zeminy. Kouzlo úspěšného oloupání dýně spočívá v tom, že ji jednoduše oloupeme ostrou škrabkou na brambory, přičemž se vyhneme nepravidelným výrůstkům na povrchu.

Jak je zdravá dýně

Dužina dýně obsahuje téměř 90 procent vody, vlákninu a poměrně málo sacharidů. Je bohatá na hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, vitamin A, beta-karoten, alfa-karoten a lutein. Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou.

Jak oddělit dýňová semínka

Pražení na pečícím papíru nebo na pánvi – nechte semínka vyschnout na papírové, případně hadrové utěrce, nasypte je na pečicí papír nebo teflonový povrch tak, aby se vzájemně nepřekrývala, a za stálého míchání je z obou stran nechte pražit.

Co se zbytky z vydlabané dýně

Dýňové pyré je základ

Klidně ještě za tepla hoďte pečenou dýni do mísy a tyčovým mixérem ji rozmixujte na pyré. Ke směsi přidejte i vnitřek dýně, který jste předtím vydlabali. Pyré, které nepoužijete okamžitě, zmrazte v sáčcích. Ještě se vám bude v zimě hodit do polévek, omáček nebo na pečení koláčů.

Jak dlouho zavařovat dýni

Vybereme hřebíček a dýni, naskládáme do čistých zavařovacích sklenic. Zalijeme ji nálevem, ve kterém se vařila. Sklenicím dobře otřeme hrdla, pevně je zavíčkujeme a sterilujeme asi 20–25 minut při 80 °C.

Co se dá udělat z dýně

Dýně – nejlepší recepty, od polévky po moučníkDýňové placičky z trouby.Dýňové rizoto s modrým sýrem.Dýňová polévka s hráškem a zázvorem.Polévka z pečené dýně se zázvorem.Pánev z mletého masa a zeleniny.Dýňové rizoto pro nejmenšíPapriková omáčka, kuřecí s kuskusem pro nejmenšíHřejivá dýňová polévka.

Jak nechat dozrát dýně

Pokud je venku teplo, můžeme je nechat pod přístřeškem, na místě chráněném před deštěm i rosou, vystavené slunečním paprskům. Pokud je venku vlhko nebo hrozí mrazíky, necháme dýně vyzrát doma, při pokojové teplotě. Ať venku pod střechou nebo doma, dýně pravidelně otáčíme, aby proschly ze všech stran.

Jak dlouho roste dýně Hokaido

Vegetační doba většiny odrůd je od 110 do 130 dní. Zimní tykve sklízíme plně vyzrálé až tehdy, kdy je slupka plodu tak tvrdá, že do ní nezaryjeme nehet. Na dlouhých výhonech nasazuje tykev plody postupně. Ty nejmladší, ještě s měkkou slupkou, nebudou dostatečně vyzrálé před příchodem prvních mrazů.

Jak se starat o dýně

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.

Jak dlouho roste dýně

Tykev musí dozrát

Vegetační doba většiny odrůd je od 110 do 130 dní. Zimní tykve sklízíme plně vyzrálé až tehdy, kdy je slupka plodu tak tvrdá, že do ní nezaryjeme nehet.

Která dýně se nemusí loupat

Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.

Která dýně se loupe

Dýně hokkaido se od ostatních dýní liší nejen svým pravidelně zaobleným vzhledem. Je známa svou vynikající kaštanovou či oříškovou chutí a hodí se při přípravě polévek, ale i do pečených či dušených jídel. Od ostatních dýní se však nejvíc liší tím, že se neloupe!

Proč jíst dýni

Dýně je bohatá na vlákninu – napomůže nám k dobrému nasycení a vyprazdňování. Nejvíce je v dýni zastoupena voda (90-95 %), proto je její energetická hodnota velmi nízká. Ze základních živin v ní najdeme nejvíce sacharidů, které jí propůjčují příjemnou nasládlou chuť – bílkovin a tuků zde obsahuje opravdu minimum.