Jak dlouho vydrží domácí marmeláda?

Jak dlouho vydrzi otevrena domaci marmeláda

Nenačatou marmeládu můžeme skladovat až pět měsíců po uplynutí minimální doby trvanlivosti. Jeli otevřená, měla by se spotřebovat do dvou týdnů, jinak hrozí vznik plísně. Trvanlivost marmelády se dá prodloužit přidáním ovocného likéru nebo pálenky.
Archiv

Jak dlouho sterilovat marmeládu

ABY SE DŽEM POVEDL

Vybírejte jen kvalitní plody – nikdy ne nahnilé nebo s plísní, zkazí pak celou zavařeninu. Hygieny není nikdy dost – sterilizujte sklenice i víčka. Víčka nechte 10 minut vařit, pak je vyjměte, nechte vyschnout a do každého kápněte tvrdý alkohol.
Archiv

Jak poznat zkaženou marmeládu

S uzeninami je to jednoduché – jakmile začnou mít na povrchu lepkavou vrstvičku, okamžitě je vyhoďte. Šunky a salámy začnou pouštět nakyslou tekutinu, párky nevhodné ke konzumaci zase bývají scvrklé. Stejné to bude s divným zápachem, který by uzeniny a maso mít neměly.

Jak dlouho nechat marmeládu dnem vzhuru

Jak zavařovat ovoce

Všechny nádoby i s víčky nezapomeňte předem vyvařit, vše musí být dokonale čisté, aby žádná plíseň neměla šanci. Po naplnění otočte sklenice dnem vzhůru a nechte asi 10 minut.

Jak dlouho vydrží džem

Když je džem hotový, nalijte ho horký do důkladně vymytých, ideálně vysterilizovaných, sklenic a ihned uzavřete víčkem. Víčko musí dobře těsnit, aby zabránilo přísunu vzduchu. Džemy vydrží i několik let, když je budete skladovat v suché, tmavé a dobře větrané místnosti se stálou teplotou.

Jak uchovat marmeládu

Sklenice s marmeládami a džemy podobně jako všechny ostatní zavařeniny uskladňujeme v suchém, chladném a ideálně i tmavém prostředí. Nikdy je nenecháváme v kuchyni nebo na místech, kde dochází k častým změnám teploty. Uskladněné džemy a marmelády prvních 14 dní kontrolujeme pravidelně, pak stačí jen kontrola občasná.

Jak zhoustne marmeláda

Pokud vám přijde, že cukr, ani želírovací prostředky vůbec nepomáhají, zkuste jednoduše marmeládu vařit a vyčkejte, dokud se přebytečná voda úplně neodpaří. Dávejte si však pozor, jelikož se ovoce moc rádo připaluje! Často marmeláda zhoustne i postupným vychlazením ve skleničce.

Jaký je rozdíl mezi džemem a marmeládou

Jaký je rozdíl mezdi džemem a marmeládou Džem je ovocná směs rosolovité konzistence, která může obsahovat malé kousky nebo být řidší. Oproti tomu marmeláda je zavařenina pouze z citrusových plodů. Rozvařenému ovoci bez přidaného cukru a zahuštěnému odpařením se říká povidla.

Jak sterilovat Marmeladu

Horký džem ihned přendáme do sterilizovaných teplých sklenic, které zavíčkujeme a necháme sterilizovat v 90° Celsia horké vodě 10 minut. Pak sklenice vyjmeme, otočíme dnem vzhůru a necháme pomalu vychladnout.

Jak poznam že mi chytlo vicko

První známky kvašení uslyšíte snadno – pod víčkem uniká vzduch, syčí, bublá, jemně lupe, později začne tekutina ze sklenice unikat a zapáchat. Kvasící zavařenina produkuje plyny, které nadzvedávají víčko. Pozor, tohle už nejezte! Při otevírání buďte opatrní, sklenice bude trochu natlakovaná.

Kde skladovat domaci marmeládu

Když je džem hotový, nalijte ho horký do důkladně vymytých, ideálně vysterilizovaných, sklenic a ihned uzavřete víčkem. Víčko musí dobře těsnit, aby zabránilo přísunu vzduchu. Džemy vydrží i několik let, když je budete skladovat v suché, tmavé a dobře větrané místnosti se stálou teplotou.

Proč Nezhoustl džem

Nejčastějším nedostatkem při přípravě džemů a marmelád je jejich nedostatečná hustota. Příčin může být několik, hustotu je ale vždy ještě možné upravit. Pokud bylo použité ovoce hodně sladké a želírovací cukru byl přidán v poměru 1plus1, může být nedostatečná hustota způsobena nedostatkem kyseliny v ovoci.

Jak napravit řídký džem

Zavařenina je řídká

Pokud bylo použité ovoce hodně sladké a želírovací cukru byl přidán v poměru 1plus1, může být nedostatečná hustota způsobena nedostatkem kyseliny v ovoci. Většinou pomůže přidání 2 až 5 lžic citronové šťávy na 1 kilogram ovoce a nové převaření směsi po dobu 2 až 3 minut.

Co dát do marmelády aby zhoustla

Záchranou je citrusový pektin. Na 1 kg ovoce stačí 3-4 lžičky pektinu. Je ale potřeba smíchat ho s částí cukru mimo hrnec a pak do zavařeniny vmíchat společně. Povaři ještě pár minut, zkusit "talířkový test" a pokud je džem tuhý, ihned s ním do sklenic.

Co je marmeláda a co je Jam

Džem je ovocná směs rosolovité konzistence, která může obsahovat malé kousky nebo být řidší. Oproti tomu marmeláda je zavařenina pouze z citrusových plodů. Rozvařenému ovoci bez přidaného cukru a zahuštěnému odpařením se říká povidla.

Jak dlouho zavařovat aby chytlo víčko

Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže. Stejně postupujte i u marmelád.

Co dělat když nechytnou víčka při zavařování

Normálně to můžeš zavařit ještě jednou, jestli máš normální narážecí víčka, tak přes to co nechytlo naraž křížem nový a znova zavař, neboj!

Jak poznat kvalitní džem

Kvalitní marmelády a džemy by měly obsahovat pouze ovoce a přírodní konzervanty, tedy cukr a citronovou šťávu. Cukr a citronová šťáva fungují nejen jako dochucovadla, ale v kombinaci s odpařením velké části vody při vaření brání rozvoji mikroorganismů a prodlužují trvanlivost výrobku.

Proč se při zavařování otáčet sklenice

Ignorujete otáčení skleniček dnem vzhůru

Tento postup je důležitý proto, aby se víčko lépe přichytilo. Ve sklenici po vychladnutí vzniká podtlak a po zchladnutí, když skleničky otočíte, by měla být víčka mírně vypouklá dovnitř, nikdy ne nafouklá. Tak poznáte, že celý proces proběhl správně.

Jak se dělá jahodová marmeláda

Jahody omyjeme, osušíme, odstopkujeme, vložíme do kastrolu a částečně rozmačkáme. 2Na středním ohni přivedeme jahody k varu. Přidáme Gelfix Super a 1 minutu mícháme. Stáhneme oheň na třetinu, přidáme zbylý cukr a za stálého míchání vaříme 6 minut.

Jak dlouho vydrží marmeláda bez cukru

Důležitá je také dobře vymytá a vypařená sklenice, dobře umyté víčko a správná doba zavařování, která se počítá od chvíle kdy je požadovaná teplota dosažena uvnitř sklenice. Pokud dodržíte tyto zásady, vydrží vám zavařenina zhruba 1 rok.