Jak dlouho vydrží červená řepa v lednici?

Jak dlouho vydrzi červená řepa v lednici

V lednici vařená řepa vydrží skoro týden. Pokud chcete ušetřit čas i tepelnou energii, vařenou červenou řepu můžete najít v chladícím boxu v oddělení zeleniny vašeho oblíbeného supermarketu.
ArchivPodobné

Jak dlouho vydrží řepa v lednici

Nejlepší je pro uskladnění sklep, zde vydrží řepa až několik měsíců, ovšem i lednice je vhodným místem pro uskladnění – maximálně několik týdnů. V lednici však vydrží výrazně kratší dobu – cca 4 týdny. V lednici řepa rychleji měkne a vysychá. Zachování dostatečné vlhkosti zajistí perforovaný sáček.

Jak dlouho vydrží červená řepa

Ideální skladovací podmínky pro červenou řepu

Ideální teplota pro uskladnění je 0°C a vysoká vlhkost vzduchu 95%. Při správné teplotě a vlhkosti vydrží zhruba 3 až 5 měsíců.
Archiv

Jak dlouho roste červená řepa

Červenou řepu vyséváme od poloviny dubna do konce května. Vegetační doba trvá od 60 až do 120 dnů, dle odrůdy.

Kdy je zralá červená řepa

S výsevem se začíná zpravidla během druhé poloviny dubna a v květnu, sklízet pak můžeme po 60 až 140 dnech v závislosti na konkrétním kultivaru. Teoreticky je možné sklízet ji později, a to až do příchodu prvních mrazů, ale není to moc ideální.

Co dělat s červenou řepou

Červenou řepu lze připravit i formou salátů, ve kterých se skvěle doplňuje s chutí sýrů. Řepu uvaříme doměkka, nastrouháme a promícháme s jogurtem, česnekem a solí. Na talíři posypeme nakrájenými vlašskými ořechy, Nivou a bylinkami. Podáváme s čerstvým pečivem.

Jak se vaří červená řepa

Jak vařit červenou řepu

Řepu stačí před vařením jen umýt a zbavit zbytků listů. Neloupejte ji ani z ní nevykrajujte ošklivé části, během vaření by vám z bulvy pak zbytečně vytekla všechna šťáva. Očištěnou zeleninu vložte do studené vody, osolte ji špetkou soli na tři prsty a nechte vařit do změknutí.

Kdy se vytahuje řepa

S výsevem se začíná zpravidla během druhé poloviny dubna a v květnu, sklízet pak můžeme po 60 až 140 dnech v závislosti na konkrétním kultivaru. Teoreticky je možné sklízet ji později, a to až do příchodu prvních mrazů, ale není to moc ideální.

Kdy zasít řepu

Červenou řepu vysévejte od poloviny dubna do konce května. Když ale chcete sklízet lahodně menší bulvičky, vysejte semínky až později. Semena vysévejte v řádcích vzdálených zhruba 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2-4 cm. Po vysetí opatrně řádky přihrňte, přišlápněte a zalijte.

Jak často zalévat řepu

Červená řepa vyžaduje vydatnější zálivku zejména v prvním měsíci růstu. Později, pokud není delší sucho, již není zálivka tolik nutná. Ale v letním suchém a horkém počasí rostlinkám vodu dopřejeme; půda však nesmí být přemokřená. Červenou řepu sklidíme průběžně, nejpozději před příchodem mrazů.

Jak ochutit vařenou červenou řepu

smíchejte asi 250 g nastrouhané vařené či pečené červené řepy (můžete použít i nakládanou, ale není to ono), dva stroužky česneku, 50 g bílého jogurtu a 2 lžíce majonézy. Osolte, opepřete, můžete přidat i nakrájenou petrželku. Servírujte s opečenými tousty.

Jak dlouho vařit červenou řepu před Zavařováním

Červenou řepu důkladně omyjeme, dáme na 30 minut vařit do vroucí vody. Potom ji rychle studenou vodou zchladíme a oloupeme. Malé řepy můžeme nechat vcelku, větší nakrájíme na plátky nebo proužky. Naplníme do sklenic, zasypeme malým množstvím koření, proložíme kolečky křenu a zalijeme svařeným nálevem.

Na co je dobrá červená řepa

Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Z jejích přímo léčivých účinků jmenujme též účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči, pomáhá po rekonvalescenci při borelioze a klíšťové encefalitidě a má pozitivní vliv na zrak.

Co vedle cervene řepy

Pro červenou řepu jsou dobrými sousedy kedlubny, okurky, salát, cibule, česnek, z bylin saturejka. Naopak jí nesvědčí sousedství s bramborami a rajčaty zejména s mangoldem.

Čím hnojit červenou řepu

Necháme růst rostlinky s nejtmavšími lístky. V průběhu vegetační doby (pohybuje mezi 60 a 120 dny) porost řepy přihnojíme prosetým vyzrálým kompostem nebo zkvašenými slepičinci. Ovšem nikdy ne později než zhruba 35 dní před předpokládanou sklizní. Záhon s červenou řepu pravidelně kypříme a odplevelujeme.

Čím hnojit krmnou řepu

Základem hnojení krmné řepy jsou statková hnojiva: chlévský hnůj na podzim, močůvka vyvážená na strniště nebo kejda navážená na rozřezanou slámu.

Kdy zasít krmnou řepu

Potřebuje dostatek draslíku v půdě a zejména stopové prvky, hlavně bór. Řepu sejeme zhruba od dubna do července, podle toho, jestli chceme sklízet velké bulvy nebo malé, tzv. baby řepy. Můžeme ji pěstovat jako jedinou kulturu i jako následnou, po rané zelenině, raných bramborách, po zlikvidovaných jahodách.

Jak často jíst červenou řepu

Je ceněn pro své protinádorové a nádory tlumící účinky. Je to také silný antioxidant, který se dobře vstřebává ze střeva. Šťáva z červené řepy je tak skvělým způsobem, jak posílit imunitu. Jako prevence rakoviny by se potom měla červená řepa jíst (nebo šťáva z červené řepy pít) alespoň jednou týdně.

Jaké koření do červené řepy

Příprava červené řepy není složitá. Vyžaduje koření jako je tymián, oregano nebo koriandr – chuť krásně zvýrazní a tyto bylinky mám na zahradě nebo doma za oknem po ruce.

Kdo nemůže červenou řepu

Někteří lidé nemohou správně metabolizovat červené barvivo v řepě a tudíž jejich moč má následně jasně červenou barvu. Nebojte se, je to neškodné. Obecně je vidět, že tato zelenina je opravdu velmi užitečná. Jediný, kdo by si při její konzumaci měl dávat pozor, je cukrovkář.

Proč pít šťávu z červené řepy

Šťáva z červené řepy prospívá krvetvorbě. Kromě toho je skvělým pomocníkem při detoxikaci organismu a očistě orgánů. Červená řepa ale obecně přispívá k lepší přirozené obranyschopnosti organismu.

Jak casto Zalevat červenou řepu

Řepa je jednoletá plodina, která je na pěstování nenáročná.

Nemá ale ráda kyselou a štěrkovitou půdu. Můžeme ji pěstovat v hlinité, písčité nebo humózní půdě. Nepotřebuje extra závlahu (pokud zrovna není sucho). Nemá ani nároky na světlo nebo stín.

Jak zavřít červenou řepu

Zelí a cibuli smíchejte a povařte v nálevu z vody, cukru, octa, soli přibližně 5 minut. Potom přimíchejte nastrouhanou řepu a horkou směs plňte do čistých skleněných sklenic. Důkladně zavíčkujte a vložte do zavařovacího hrnce – sklenice skládejte 1 centimetr od sebe. Sterilizujte při teplotě 80°C přibližně 20 minut.

Jak se sazi Krmna řepa

Semena krmné řepy se vysévají v průběhu dubna, v době, kdy je půda prohřátá na 5 – 6 °C, do hloubky 3 – 4 cm, řádky jsou od sebe vzdálené 45 cm. Vzdálenost sazenic záleží na druhu pěstování.

Čím se hnojí řepa

Základem hnojení krmné řepy jsou statková hnojiva: chlévský hnůj na podzim, močůvka vyvážená na strniště nebo kejda navážená na rozřezanou slámu. Kejdu nelze aplikovat před setím, neboť se silně snižuje vzcházivost osiva. Řepa využívá i zelené hnojení zaorané na podzim s menší dávkou hnoje.