Jak dlouho vydrží geotextilie?

Jakou použít geotextilie na drenáž

Geotextilie působí jako filtrační vrstva, zadržuje jemné částice zeminy, zatímco současně propouští vodu. Nejvhodnějším materiálem pro kamenitou výplň drénu je tříděné kamenivo, ve kterém není obsažena jemná frakce, např. štěrkodrť 16/32 mm.
Archiv

Jakou zvolit geotextilii

Gramáž geotextílie 17 – 500 g/m²

Pro klasické záhony se kvůli škůdcům, plevelu a urychlení růstu používá gramáž geotextílie okolo 50 g/m² s životností dvou až pěti let. Vysoké gramáže okolo 300-500 g/m² pak vydrží i více než deset let a uplatní se proto především ve stavebnictví.
Archiv

Jaká geotextilie pod kačírek

Geotextilie pod kačírek

Díky geotextilii nedochází k mísení zeminy s kamenivem, což by vám mohlo zkomplikovat výsadbu nových rostlin. Kromě toho omezuje růst plevele. Jakou geotextilii pod kačírek zvolit: vhodné jsou tkané textilie o plošné hmotnosti 90–100 g/m².

Proč se dává geotextilie

Geotextilie pomáhají chránit půdu proti splavování a vyplachování živin a malých částic. Pomáhají tak při zpevňování namáhaných svahů nebo při přehrazení různých druhů zeminy. Příkladem může být oddělování zemědělské půdy od pouštního písku v subsaharské Africe.

Jak položit geotextilii

Vyznačte si místo, na kterém mají být rostliny umístěny a zasaďte je. Odmotejte dostatečné množství textilie – na délku záhonu plus alespoň jeden metr navíc. Začátek textilie umístěte na okraj vašeho záhonu a upevněte ji pomocí větších kamenů, kolíků nebo hřebíků. Přetáhněte textilii přes rostliny.

Jak udělat drenáž na zahradě

Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem

Trubky se ukládají do země, a to do hloubky alespoň 70 cm. Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.

Jak dlouho vydrží netkaná textilie

Mulčovací netkaná textilie se používá převážně pod mulčovací kůru, na záhony k jahodám atd. Životnost našich textilií může být až 7 let vzhledem ke kvalitní UV stabilizaci a gramáži 50g/m2.

Jak upevnit geotextilii

Vyznačte si místo, na kterém mají být rostliny umístěny a zasaďte je. Odmotejte dostatečné množství textilie – na délku záhonu plus alespoň jeden metr navíc. Začátek textilie umístěte na okraj vašeho záhonu a upevněte ji pomocí větších kamenů, kolíků nebo hřebíků. Přetáhněte textilii přes rostliny.

Kdy se dává geotextilie

Geotextilie v zahradě SE UPLATNÍ PŘI JEJÍM ZAKLÁDÁNÍ, stavebních úpravách i pěstování rostlin. Používají se také při ozelenění střech. Pro zahradnické účely se používají především netkané plastové geotextilie z polypropylenu (PP), hustého polyetylenu (HDPE) nebo polyesteru (PES) a přírodních jutové a kokosové sítě.

Jakou geotextilií pod desku

Základové desky a pasy rodinných domů

Vhodné je v tomto případě použití tkané polypropylenové geotextilie s vyšší odolností proti propíchnutí.

Co s podmáčeným pozemkem

Řešení je nutné zvážit. Některé případy vyžadují spíše technické řešení v podobě drenáží, které z pozemku odvedou všechnu přebytečnou vodu. Pokud se jedná o lokální dlouhodobé zamokření, bývá častým řešením také stavba vodních nádrží, které stáhnou vodu ze širšího okolí a mnohá další technická řešení.

Co vysadit do Podmacene půdy

Rostliny, které si poradí

borovice kleč nebo tisovec dvouřadý, z listnatých hlavně vrby. Do vlhkých půd se hodí jedle nebo tis červený či magnólie. Z trvalek v podmáčených půdách prospívá blatouch a pomněnka bahenní, vrbice kyprej nebo kosatec žlutý, ve vlhkých vrbina tečkovaná, jarmanka větší nebo různé druhy čechrav.

Čím nahradit netkanou textilii

Netkaná textilie nahradí přirozenou tepelnou ochranu rostlin sněhem, i když samozřejmě existují i přírodní alternativy (mulč, sláma, chvojí, seno, listí, přikopčení kompostu apod..).

Jak se pokládá geotextilie

Geotextilie se pokládá vždy volně na připravený podklad s podélným a příčným přesahem alespoň 100 mm. Mechanické kotvení geotextilie nepřipadá v úvahu, zvlášť když geotextilie slouží k ochraně hydroizolace, která by kotvením byla nenávratně poškozena.

Čím řezat geotextilii

Stříhání geotextilií

Vhodné je použít odlamovací nůž nebo ostré zahradní nůžky. Na netkané geotextilie určené k zakrytí záhonků postačí obyčejné nůžky. Pokud je potřeba užších pásů geotextilie, lze řezat i celou roli. K tomu se používá motorová pila nebo rozbrušovačka s velkým kotoučem.

Jak upevnit geotextilií

Vyznačte si místo, na kterém mají být rostliny umístěny a zasaďte je. Odmotejte dostatečné množství textilie – na délku záhonu plus alespoň jeden metr navíc. Začátek textilie umístěte na okraj vašeho záhonu a upevněte ji pomocí větších kamenů, kolíků nebo hřebíků. Přetáhněte textilii přes rostliny.

Jak se zbavit spodní vody

Většinou lze vzniklou situaci vyřešit volbou vhodného bazénového modelu, vyvýšením bazénu i filtrační šachty nad úroveň hladiny spodní vody a důkladným odvodněním základové desky i jejího bezprostředního okolí.

Jak na Podmacenou zem

V tomto případě se doporučuje dočasná výsadba dřevin s vysokou spotřebou vody. Jakmile se vodní poměry na pozemku upraví, je možné tyto „žíznivé“ rostliny z výsadeb odstranit. Pokud se přeci jen rozhodnete pro výsadbu okrasných dřevin, které nesnáší půdní zamokření, upřednostněte vyvýšenou výsadbu nad úroveň terénu.

Jaká půda má nejlepší propustnost vody

Suché půdy, převážně půdy písčité a kamenité, mají velké póry, které vodu propouštějí velmi rychle. A protože tyto půdy tvoří menší množství větších částic, udrží i méně kapilární vody a brzy vysychají.

Co roste v jílovité půdě

Z dřevin můžeme vyzkoušet: břízu bělokorou, některé kultivary javoru mléče, hloh, trnovík akát, nebo okrasné jabloně, střemchu a štědřenec. Z keřů lze do jílovitých půd vysazovat ptačí zob, tavolník, šeřík, zimolezy, kaliny, magnólie a pustoryl.

Proč nepoužívat netkanou textilii

Postupně dojde k utužení půdy, žížaly a další tvorové už nemají kam “cestovat” a půdu pod textilií záhy opouštějí. Z té se pak stává mrtvá ztvrdlá hmota bez humusu, ve které se rostlinám těžko koření. To se samozřejmě brzy projeví na jejich zdravotním stavu.

Jak zjistit hloubku podzemní vody

Hladinu podzemní vody dokáže určit hydrogeolog, který na daném pozemku provede hydrogeologický průzkum. Ten sestává z analýzy terénu a okolních vodních toků. Občas hydrogeolog přizve ke spolupráci také proutkaře, byť to není oficiálně uznaná metoda.

Jak zlepšit půdu

Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Rovněž lze zeminu posypat popelem, v zásadě se hodí jakýkoli lehký materiál, například listí, proschlá posečená tráva, rozemletá sláma, piliny nebo dřevěná drť a podobně.

Proč je červená hlína

Červená hlína: Také červené odstíny jsou způsobeny obsahem železa v půdě. Nicméně působením teplejšího klimatu a nižším obsahem vody v půdě vzniká jiná minerální forma oxidů železa – hematit.

Co dělat s jílovitou půdou

Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.