Co dělat s odnožemi jahod
Pokud plánujete omlazení nebo rozšíření svého záhonu, můžete si vypěstovat mladé sazenice z odnoží. Jahody se totiž snadno množí samy. Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon.
Jak poznat zralou jahodu
Proto je důležité sklízet plody opravdu zralé. Poznáme to snadno – budou celé rovnoměrně probarvené. Nejprve se červeně vybarví horní část plodu, spodní část bývá někdy výrazně pozadu, zvlášť u větších plodů. Proto se vyplatí podívat před utržením také na spodní stranu plodu.
Kdy sbírat listy jahodníku
Sbírá se list v době květu a suší se ve stínu při teplotách do 40 °C. Jahodník obsahuje vitamín C, draslík, třísloviny, silice a další zdraví prospěšné látky. Čaj z jahodníku je dobrý při rekonvalescenci, na střevní potíže (průjmy), při chorobách ledvin a na ledvinové kaménky.
Kdy odstranit odnože jahod
Dlouhé tenké výhonky, na kterých vyrůstají mladé rostliny, jsou vítané pouze při rozmnožování jahodníků. Při běžném pěstování zbytečně zahušťují porost a vysilují mateřskou rostlinu. Proto je odstraňujeme dřív, než vyrostou a zakoření.
Kdy stříhat Stáleplodící jahody
Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.
Jak Zakorenit šlahouny jahod
Množení jahod šlahouny
Jahody se rozmnožují pomocí dceřiných produkčních odnoží, které vyrůstají z mateřské rostliny a dosahují i 1,5 metru. Na tomto úseku najdete i 5 ks nových rostlin. Odebírejte však jen první dvě rostlinky rostoucí od mateřské rostliny. Právě ty jsou totiž nejkvalitnější.
Jak dlouho Zraji jahody
Celoroční jahody jsou nejoblíbenější, protože rostou až pět let. Ty, které zrají v červnu, vám během léta zajistí velké množství ovoce, ale vždy záleží na tom, kdy je zasadíte. Letní plodiny začnou nést ovoce asi dva měsíce po zasazení.
Jak zakonzervovat jahody
Omyté jahody bez stopek dáte do zavařovacích sklenic, na 1 kilo plodů přisypete 150 gramů cukru, sklenice dobře uzavřete a sterilizujete 30 minut při teplotě 90° Celsia. Pro vylepšení a změnu chuti je k jahodám možné přidat v malém množství třeba červený rybíz, angrešt nebo maliny.
Co léčí jahody
Pro vysoký obsah zeleza a dalších ucinnych látek se doporučují při chudokrevnosti-anémii, kožních vyrážkách, akné a ekzémech, cévních problémech včetně hemoroidů a arteriosklerózy. Pro silné antioxidační účinky a schopnost zvýšit obnovu buněk jsou jahody považovány i za prevenci proti rakovině a předčasnému stárnutí.
Jak sušit Jahodník
Sušte při teplotě 60-70 °C. Sušíte-li v troubě, nechte dvířka mírně pootevřená – můžete do nich vložit např. kovové víčko od zavařovací sklenice. Vlhkost tak bude unikat ven a sušení se urychlí.
Jak získat nové sazenice jahodníku
Nové sazenice můžeme získat i tehdy, pokud pěstujeme jahodník na netkané agrotextilii. Jen musíme rostlinám připravit podmínky pro zakořenění. Vhodné jsou pro tento účel plastové květináče či kelímky (průměr 8 cm). Kelímkům uděláme ve dnu několik odtokových otvorů a naplníme je zeminou smíchanou s kompostem.
Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody
Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
Co s jahodníky po sklizni
Je též dobré po sklizni odstranit staré listy jahodníků posekáním (kosa, srp a nebo zahradnické nůžky), nejníže ale pět centimetrů nad zemí, nesmíme poškodit srdéčka rostlin. Bát se nemusíme, do zimy listy opět dorostou a budou zdravé a čerstvé, naopak porost zmladíme a zvýšíme tak úrodu v dalším roce.
Co udělat s jahodami po sklizni
Půdu po sklizni jahod zkypříme a prohnojíme. Prohnojení například Cereritem (nebo speciálním hnojivem určeným pro jahody) je nutné hlavně v chudších kamenitých půdách. Při hnojení je třeba zohlednit, že jahodníky jsou citlivé na soli v půdě a na chlór.
Jak dlouho roste jahoda
Celoroční jahody jsou nejoblíbenější, protože rostou až pět let. Ty, které zrají v červnu, vám během léta zajistí velké množství ovoce, ale vždy záleží na tom, kdy je zasadíte. Letní plodiny začnou nést ovoce asi dva měsíce po zasazení.
Jak uchovat dlouho jahody
Nemyté plody lze uložit do původní dózy nebo rozložit je na tácek pokrytý papírovou utěrkou a následně přikrýt např. fólií na potraviny. Jahody lze uchovat v čerstvém stavu v lednici po dobu jednoho až dvou dnů. Jahody je nevhodné uchovávat dlouho při pokojové teplotě nebo na slunci.
Jak uchovat jahody do druheho dne
Natrhaným nebo koupeným jahodám dopřejte lázeň připravenou z deseti dílů vody a jednoho dílu octa. Plody v ní důkladně vykoupejte, osušte je a uložte do lednice. Nebojte, vůně octa vyprchá a jahody vydrží až dva týdny čerstvé.
Proč jíst jahody
Jahody mají pozitivní vliv na zažívání, neboť regulují překyselení žaludku a zároveň zabírají proti zácpě i žlučovým, ledvinovým a močovým kaménkům. Posilují srdce, nervy, mozek a imunitu, pomáhají při artritidě, revmatismu, dně a zlepšují stav kostí.
Jak sušit jahodník
Sušte při teplotě 60-70 °C. Sušíte-li v troubě, nechte dvířka mírně pootevřená – můžete do nich vložit např. kovové víčko od zavařovací sklenice. Vlhkost tak bude unikat ven a sušení se urychlí.
Jak dlouho Susit jahody
Trouba se zapíná na horkovzdušný ohřev 40 °C. Když je předehřátá, vložte do ni ovoce rozložené na plech nakrájené na plátky. Do dvířek vložte utěrku, tak aby trouba nebyla zavřená, ať může cirkulovat vzduch. Ovoce by mělo být vysušeno přibližně do 7 hodin.
Jak správně skladovat jahody
Udržte je suché Jahody omyjte jen v případě, že je chcete hned sníst nebo použít třeba do koláče nebo zmrzliny. Mytí jahody okamžitě vystaví vlhku, ve kterém se začnou množit plísně a bakterie, a plody se pak rychle kazí. Pokud tedy budete jahody dávat do lednice, měly by být nemyté a dokonale suché.
Jak dlouho vydrží sazenice jahod
Frigo sazenice jahod
Umístěte do lednice a takto Vám vydrží týden. Před výsadbou je důležité kořeny jahod zkrátit o 1/3. Po vysazení vydatně zalít. Pokud je v noci větší mráz, tak může rostliny ze země povytáhnout.
Jak často měnit sazenice jahod
Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
Kdy přesazovat stále Stáleplodící jahody
Doba výsadby je podobná jako u jednouplodících jahodníků jaro a podzim. Na podzim je to měsíc září, kdy již tolik nehrozí vysoké letní teploty, které bez zastínění dokážou zlikvidovat celou novou výsadbu. Říjnová výsadba je naopak již riziková z pohledu dostatečného zakořenění a přezimování.
Kdy stříhat listy jahod
Jahodníky je dobré v létě ostříhat. Listy sekejte nanejvýš 5 cm na srdéčky jahodníků, aby mohly obrůst novými listy. Pokud máte na záhonu jahody už třetím rokem, je třeba je odstranit.