Jak dlouho vydrží kaktus
Pouštní kaktusy vydrží bez zálivky opravdu dlouho.
Během vegetace jim dopřejte důkladné prolití zhruba jednou za týden až deset dnů. V zimě zálivku zmírněte, či zcela vynechejte, a to především v závislosti na okolní teplotě.
Jak se starat o kaktus aby vykvetl
Aby vánoční kaktus vykvetl
Ta by pro nasazení květů měla být chladnější, proto je nutné je před Vánocemi, přibližně 2 měsíce předem, umístit do chladné místnosti s teplotou 12 – 15°C a omezit jejich zálivku (postačí 1x za 2 týdny). Zde je necháme alespoň jeden měsíc a poté přeneseme zpět na jeho běžné stanoviště.
Kdy se má zalévat kaktus
První zálivku po zimě rostlince dopřejte ve chvíli, kdy se objeví zelený vrchol a nové trny. Až teplota vzduchu stoupne nad 18 °C a substrát v květináčích je suchý, začněte mírně zalévat jedenkrát týdně. Během letních dnů bude kaktusům svědčit teplota od 20 °C do 30 °C.
Jak Zalevat malý kaktus
Kaktusy je nejlepší zalévat k večeru. Zaléváme ve vegetačním období jednou za týden a důkladně, určitě ne často a mírně. Substrát je třeba pořádně provlhčit, nechat vodu odtéci a vylít ji z podmisky. Takto necháme kaktus týden.
Kde mít kaktus
Kaktusy potřebují přímé sluneční světlo. Milují tedy parapety jižních, západních a východních oken, kde jsou co nejblíže sklu. Pokud máme ale kupříkladu stůl přímo u jižního okna, snese bodlinatý zelenáč také místo vzdálené až 50 cm od okna.
Kdy probudit kaktusy
Naopak na jaře je nutné kaktusy probudit ze zimního spánku a přenést je v průběhu března do tepla. Umístěte je rovnou na jejich oblíbené stanoviště v bytě. Poprvé po zimě kaktusy zalijte až ve chvíli, kdy se objeví zelený vrchol a nové trny.
Jak zachránit usychající kaktus
Pokud jsou uhnilé, rostlinu již nelze zachránit. Pokud jsou však kořeny zdravé, jisté šance na záchranu rostliny tu jsou. Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu.
Jak poznat že je kaktus mrtvý
To poznáte. Jestli kaktus zmrznul, tak se po roztátí rozteče. Pokud vyschnul, tak zůstane zcvrknutý. Teď to moc nepoznáte.
Jak oživit kaktus
Kaktus vyjměte z květináče, zbavte ho starého substrátu a nechte několik dní zasychat kořeny. Poté jej můžete přesadit do nového substrátu, který zalijte až zhruba za dva týdny. V opačném případě rostlina uhyne.
Jak často se má zalévat kaktus
Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.
Jak zachránit uschly kaktus
Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu. Rostlinu zalijeme roztokem Fundazolu. V zimě by měly být kaktusy na chladném avšak světlém stanovišti při teplotě 10 ° C.
Co znamená když kaktus žloutne
kaktusy žloutnou a měknou, mají-li v zimě nadbytek vody. V nejhorším případě může dojít k hnilobě základu stonku.
Co dělat když nám začne žloutnout kaktus
Nemocný kaktus vyjmeme z květináče, špatné kořeny odstraníme a necháme ho ležeti as 14 dní na slunečném a vzdušném místě – ovšem kde nemrzne. Potom jej vsadíme do hodně písčité půdy a po dalších 14 dnech již stejně s ostatními zaléváme.
Proč plesnivý kaktus
Půdní houby, phytophory nebo pythia mají na svědomí zahnívání báze kaktusů. Příliš těžká půda a nadměrná zálivka jsou nejčastějšími příčinami rozvoje těchto kaktusových škůdců. Plíseň šedá má ráda vysokou vzdušnou vlhkost. Projevuje se zahnívajícími šedivými skvrnami s houbovým povlakem.