Jak dlouho vydrží pergola?

Jak dlouho vydrzi pergola

Na trhu se například setkáte s tenkovrstvou lazurou, která vydrží 2 až 3 roky. Zahradní pergola a zahradní altán mohou být chráněny i lazurou, která má životnost několik let.
Archiv

Jak dlouho vydrzi drevena pergola

Pergolu třeba lakovat, natírat barvou a kontrolovat stav dřeva, jestli konstrukce pergoly není poškozena. Dřevo může vlivem deště začít hnít. I z tohoto hlediska dřevěné pergoly vydrží jen několik let, tedy méně než hliníkové (kovové) pergoly.
Archiv

Jak často natírat pergolu

Obnovovací nátěr by měl být aplikován dříve, než dojde k popraskání a sprášení nátěru předchozího. Pro maximální životnost pergoly ošetříme dřevo jednou vrstvou lazurovacího laku s obsahem UV filtru každé 3 roky, maximálně však po 5 letech.
Archiv

Jak velká muze být pergola bez stavebniho povoleni

V případě, že pergola splní podmínku zastavěné plochy menší než 25 m2 nemusí stavitel žádat o stavební povolení ani nemusí řešit ohlášení stavby. Toto je pro většinu staveb hliníkových pergol dostačující a samozřejmě to výrazně urychlí celý proces objednání a stavby pergoly.

Čím natřít venkovní pergolu

Na pergolu je vhodné použít lazury s obsahem přírodního oleje, které obsahují velký podíl aktivních látek. Takovéto kvalitní lazury obsahují 40 až 80% aktivních látek. Přičemž, čím větší podíl aktivních látek lazura obsahuje, tím méně nátěrů je zapotřebí.

Jak si vybrat pergolu

Dřevěná pergola lépe zapadne do chatové oblasti nebo k vesnickému domu, kde je použito hodně prvků ze dřeva. Naopak hliníková pergola má nadčasový design (k tomu pomáhá i integrovaný okap) a určitě ji volte v případě, že máte novostavbu a máte například šedou omítku, hliníková okna nebo venkovní žaluzie.

Čím natřít pergolu diskuze

Nejlepším nátěrem k ochraně dřeva, zejména v exteriéru jsou podle jeho zkušeností lazurové nátěry. K nim patří jak obyčejný luxol, tak i dražší lazury renomovaných značek. Přestože už dnes existují lazury na vodní bázi, zkušenosti zejména z nátěrů v exteriérech mluví spíše pro lazury na bázi olejové.

Jak daleko můžu postavit pergolu od plotu

V případě, že hodláte postavit pergolu, jejíž rozměry nepřesáhnou 25 metrů čtverečních, s výškou se vlezete do 5 metrů a stavbu umístíte alespoň 2 metry od hranice pozemku, vůbec ohlášení pergoly nemusíte řešit. Běžnou pergolu si tedy na zahradě můžete postavit prakticky bez úředních překážek.

Co mohu postavit na zahradě bez stavebního povolení

Stavební zákon nám říká, že u některých staveb stavební povolení nepotřebujeme. Jde o stavby do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 metrů výšky, s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 metrů a na pozemku rodinného domu nebo stavby určené pro rodinnou rekreaci.

Kdy natřít pergolu

Dřevěný zahradní nábytek, pergolu, altán, dřevěný plot či dřevěná terasová prkna můžete natírat od jara do podzimu. Podmínkou však je, aby se teplota podkladu a jeho okolí pohybovala mezi cca 15 °C až 25 °C. Ideální teplota je okolo 20 °C.

Čím ošetřit pergolu

Na pergolu je vhodné použít lazury s obsahem přírodního oleje, které obsahují velký podíl aktivních látek. Takovéto kvalitní lazury obsahují 40 až 80% aktivních látek. Přičemž, čím větší podíl aktivních látek lazura obsahuje, tím méně nátěrů je zapotřebí.

Jaký sklon střechy musí mít pergola

Myslete na to, že i pergola s rovnou střechou musí mít minimální sklon, aby se na ní netvořily kaluže. Minimální sklon pergoly by měl být 3°, ale doporučuje se větší (cca 7°) s ohledem na to, aby sněhová zátěž snadněji sklouzla ze střechy. Maximum se obvykle pohybuje okolo 15°.

Jakou zvolit velikost pergoly

Velké pergoly mívají rozměry 10×4, ale třeba i 18×6 metrů. S přehledem pojmou velký jídelní stůl a venkovní kuchyň, často i sedačku nebo vířivku s lehátky. Zlatou střední cestou je pergola s rozměry kolem 6×4 metrů. Pohodlně do ní vejde jídelní stůl pro 10 lidí i s grilem.

Jakou barvu na pergolu

Na pergolu je vhodné použít lazury s obsahem přírodního oleje, které obsahují velký podíl aktivních látek. Takovéto kvalitní lazury obsahují 40 až 80% aktivních látek. Přičemž, čím větší podíl aktivních látek lazura obsahuje, tím méně nátěrů je zapotřebí.

Jak obrousit pergolu

V první řadě je třeba dřevo očistit, hrubší plochy můžeme přebrousit. K broušení použijte správnou hrubost smirkového papírů. Pro menší plochy vám bude stačit brusný špalík a fyzická síla, pro větší plochy si ale připravte elektrickou brusku.

Jak daleko musí být pergola od hranice pozemku

Jednou z podmínek, které musí jakékoliv stavby vždy splňovat, je odstup od sousedního pozemku alespoň 2 metry (je totiž žádoucí, aby byl stavebník schopen renovovat své dílo, aniž by k tomu musel zasáhnout do pozemku souseda – na což by právě 2 metry prostoru měly běžně stačit).

Co lze postavit na pozemku vedeném jako zahrada

Na zahradě lze postavit prakticky vše, od malé kůlny, přes bazén, až po další rodinný domek. Důležité však je dodržet zákonné podmínky, které se na jednotlivé stavby vztahují. Je nutno počítat s tím, že ne všechny stavby lze postavit bez jakéhokoli souhlasu stavebního úřadu. Ani na vlastním pozemku není dovoleno vše.

Co si můžu postavit na poli

Zákon v § 18 odst. 5 stavebního zákona jasně říká, že až na výjimky se v nezastavěném území stavět nesmí. Respektive povoleny jsou pouze stavby, které svým účelem souvisí s využitím a péčí o krajinu (stavby pro zemědělství [1], lesnictví, ochranu přírody, účelové komunikace apod.).

Jaká je nejlepší barva na dřevo

Pokud volíte bezbarvý nátěr, vřele doporučujeme OSMO UV Ochranný olej 420 bezbarvý – nejlepší bezbarvý nátěr na trhu, který opravdu vydrží dlouhá léta. Při výběru tenkovrstvé lazury doporučujeme OSMO Ochrannou olejovou lazuru, popř.

Jak přetřít pergolu

Ošetření dřeva pergoly spočívá v tom, že povrch pergoly před samotným nátěrem musí být suchý, čistý, zbavený prachu a mastnoty. V případě opakovaného nátěru je zapotřebí zbavit pergolu i nesoudržných vrstev staré barvy. Místo poškozeného nátěru se musí také přebrousit dohladka po směru vláken.

Co dát na střechu pergoly

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.

Jak umýt střechu pergoly

U hliníkové pergoly si vystačíte s jednoduchým ometením napadaného listí a opláchnutím vodou s mýdlovým roztokem, právě to z ní dělá tak oblíbenou záležitost s vysokou životností. Vyčistit byste také měli venkovní stínění a rolety. Opět postačí čistá voda s mýdlovým roztokem.

Čím obložit pergolu

Sloupky u zděné pergoly je vhodné obložit speciálními pálenými cihlami, které jsou odolné vůči různým povětrnostním vlivům. Klidně ji můžete nechat obrůst popínavými rostlinami. Velmi často se zděné pergoly kombinují s dřevem.

Jak daleko od sebe trámy na pergolu

Celou nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými trámy pomocí kovových úhelníků a přibližně 40–60 cm nad zemí ji zpevněte dřevěnými hranoly o šířce 6–8 cm. Na střechu se nejlépe hodí fošny s obdélníkovým průřezem, které by od sebe měly být cca 20–30 cm daleko.

Jaké stavby se neevidují v katastru nemovitostí

V katastru se neevidují drobné stavby.

V případě stavby na zahradě sem spadá stavba, která plní doplňkovou funkci ke stavbě hlavní, s jedním nadzemním podlažím, zastavěnou plochou do 16 m2 a výškou do 4,5 m (může to být například veranda, zimní zahrada apod.). Samozřejmě se nezapisuje to, co není budovou.