Jak dlouho se může skladovat slivovice
Po naředění je vhodné skladovat destilát v závislosti na teplotě 2 – 3 měsíce. Během skladování probíhá složitý proces chemických reakcí, který za normálních okolností vede k vylepšení jakosti destilátu.
Archiv
Jak dlouho nechat otevřenou slivovici
První, co je třeba před samotnou archivací slivovice a dalších vysokoprocentních pálenek udělat, je, nechat je takzvaně vydýchat. Tahle fáze trvá zhruba čtrnáct dní, kdy byste alkohol měli uložit v otevřených nádobách naplněných zhruba do tří čtvrtin objemu.
Jak se archivuje slivovice
Taky skladujeme slivovici ve skleněných láhvích a máme ji celoročně ve sklepě. Voskem uzávěr nezaléváme. Důležité je hlavně ji uchovávat v temnu. Bohužel slivovice je vyzrálá většinou po 3 letech a později spíše ztrácí na kvalitě.
Jak poznat kvalitní slivovici
Dobrá slivovice voní po kvase a nedrhne v krku. Zda slivovice voní krásně po kvase, to většina z nás lehce pozná. Pokročilejší degustátoři mohou vyzkoušet i další test kvality. Stačí si kapku slivovice promnout mezi prsty a dle odporu tekutiny zjistíte, že pijete kvalitní destilát.
Jak dlouho zraje slivovice v sudu
Po řádném uležení pálenek může následovat lahvování. Je třeba si uvědomit, že v láhvi bude destilát stárnou již velmi pomalu (malá vzduchová bublina) a to co v sudu trvalo rok, bude v lahvi trvat 10 let. Doporučená doba ležení je závislá na druhu destilátu.
Jak dlouho zraje slivovice
Pro zrání se používají nejčastěji skleněné demižony na slivovici, aby nedocházelo k úbytkům množství. Názory na zrání jsou opět různé, běžné je nechat pálenku odležet jeden rok, někdo udává až 5 let. Každopádně důležité je nádobu uzavřít korkem, neuzavírat ji hermeticky, například voskem ..
Jak poznat špatnou slivovici
Co by mělo být ve Slivovici cítit (chuť, aroma)
Musí vonět a chutnat po švestce a nesmí v ní být cítit nežádoucí dochuti a vady. Ideální je, když v chuti nalezneme i chuť a vůni pecek, ale ta by neměla přebít chuť švestek.
Jaký soudek na slivovici
Dubové soudky a sudy jsou skvělé také pro zrání slivovice, kalvádosu a jiných ovocných pálenek.
Jakou vodou ředit slivovici
Využijte měkkou vodu
Voda musí být při ředění pálenky měkká nebo měkčená.
Jak zjemnit slivovici
Pokud má pálenka jen nevhodnou příchuť,tak doporučuji přefiltrovat přes aktivní uhlí. Pachuť by měla zmizet,ale také chuť po švestkách. Zbude chuť jako vodka. Pokud přebývají kyseliny,bylo by dobré nejdříve před uhlím zneutralizovat hydrouhličitanem sodným(jedlou sodou)Přidávat pomalu,pokud bude pěnit.
Jak vyvětrat slivovici
Proto je nutné nechat čerstvý destilát takzvaně odvětrat. Nejde o nic jiného, než že láhev nebo demižon s destilátem necháte bez víčka nebo s lehce povoleným uzávěrem, aby se těkavé látky mohly z alkoholu odpařit. Jak dlouho nechat láhev otevřenou Stačí dva týdny, maximálně měsíc.
Kdy se pálí slivovice
5) Kdy pálit kvastřešně 4-5 týdnůmeruňky 5-6 týdnůhrušky 6-8 týdnůšvestky 6-8 týdnůjablka 8 – 12 týdnů
Čím zapíjet slivovici
Slivovice obsah alkoholu
Čistá slivovice má obvykle okolo 60-65 %, ale takto silná se už málokde pije. Proto se ředí destilovanou nebo kojeneckou vodou s minimálním množstvím minerálních látek.
Jak vyčistit slivovici
Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Jde-li o klkaté zákaly nebo sedliny, postačí filtrace pouhým filtračním papírem. V podobných případech se může k filtraci použít též plátěných pytlíků, umístěných v kovovém válci (tzv.
Jak dlouho trvá vypálení
Vypálení destilátu trvá přibližně u objemu do 100 l 2 hod, 300 l 3 hod.…. Můžete čekat přímo na místě, nebo se vrátit po vypálení destilátu.
Jak dlouho kvasí kvas na slivovici
Kdy je kvas připravený
U raného ovoce, jako jsou třešně a meruňky, je kvašení rychlejší, zpravidla tři až čtyři týdny. Proces u pozdního ovoce se pohybuje mezi pěti až šesti týdny, může být i delší.
Co znamená že slivovice Řetízkuje
Důvodem vysokého obsahu alkoholu je skutečnost, že pokud se čistý ovocný destilát naředí na méně než 45 %, může v něm být cítit kyselost. Kvalitní slivovice při nalití do sklenice tzv. řetízkuje (vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenice).
Co se zakalenou slivovici
Nejčastější příčinou je použitá tvrdá voda na ředění pálenky. Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Ani jedna cesta není zpravidla pro drobné palitele jednoduchá, najít vhodný filtr nebo prostředek tak, aby neměl vliv na chuť není jednoduché.
Jak dlouho se dělá kvas na slivovici
Pro vznikající kvas představuje ochranu – zabraňuje přístupu vzduchu i cizím mikroorganismům. Letní ovoce obvykle kvasí 2 až 3 týdny, pozdní ovoce (švestky, hrušky, jablka) kvasí 8 až 12 týdnů.
Jak se vypaluje slivovice
Vykvašené ovoce se pálí při teplotě do 88 °C, kdy se odpařuje jen alkohol a v kvasu zůstávají silice, které jinak způsobují pachy a pachutě v konečném výrobku. Výpary se ochlazují a kondenzát vytéká do připravené nádoby.
Jak se ředí slivovice
Tip: K ředění pálenky používejte vždy vodu, nikdy metanol. Přečtěte si proč. Pokud bude teplotní rozdíl mezi vodou a ředěnou slivovicí příliš velký, může se vám destilát zakalit. Jestliže už předem víte, že je riziko zakalení vysoké, myslete na to už při filtraci pálenky a provádějte ji za nízké teploty.
Jak se má pít slivovice
Slivovice se zkrátka pije „rychle" a proto jsou pro její konzumaci nejvhodnější klasické „panáky" neboli po anglicku nazývané „Shot Glass". Slivovice se tak v drtivé většině případů pije „na ex", ale opravdoví fajnšmekři slivovici pijí z malé skleničky na nožce se zúženým hrdlem.
Co pít ke slivovici
Slivovice obsah alkoholu
O tom jak silnou slivovici budete mít rozhodujete vy sami po dokončení procesu pálení. Čistá slivovice má obvykle okolo 60-65 %, ale takto silná se už málokde pije. Proto se ředí destilovanou nebo kojeneckou vodou s minimálním množstvím minerálních látek.
Jak zjistit jestli je kvas hotový
Kvalitu kvasu hlídejte po celou dobu čichem, měl by mít ovocnou vůni. Nesmí mít ani náznak po kyselině octové anebo hnilobném pachu. Po vykvašení je vhodné nádoby uzavřít, aby se kvas nenakazil hmyzem a nenastalo octové kvašení.
Jak vyčistit zakalenou slivovici
Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Jde-li o klkaté zákaly nebo sedliny, postačí filtrace pouhým filtračním papírem.