Jak dlouho vydrží sušené švestky?

Na co použít sušené švestky

Sušené švestky jsou ideální jako zdravá svačina mezi jídly. Je možné je také použít do müsli, k pečení nebo do zvláštních jídel. Sušené švestky ale najdete i v některých cukrovinkách nebo v plněných vepřových žebrech. Na švestkové špízy obalte sušené švestky v tenkých plátcích slaniny a lehce je opečte.

Jak sušit švestky na slunci

Jak sušit švestky na slunci

V tomto případě sušíte švestky na slunci, podobně jako u bylinek a hub na pletivu, na síti. Švestky rozpulte a sušte v jedné vrstvě. Alespoň jednou denně je obraťte. Opět pozor na vlhko.

Jak uchovat sušené ovoce

Nezapomeňte doma zajistit vhodné podmínky pro skladování mrazem sušeného ovoce a zeleniny. Důležitým faktorem je i světlo a teplota. Měli bychom je skladovat na tmavém a suchém místě a při pokojové teplotě (do 22 °C). Zároveň je dobré je chránit před přímým slunečním zářením.

Jak skladovat sušené fíky

Sušené fíky mohou být skladovány po dobu několika měsíců v chladném a tmavém místě nebo v chladničce. Sušené fíky by měly být dobře zabalené, aby se na vzduchu nevysušily a neztvrdly. Nutriční složení fíků na základě dat dostupných v aktuální verzi Databáze složení potravin ČR.

Proč jíst švestky

Obsahují velké množství nezbytných minerálů, vitamínů a antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí a působí preventivně proti srdečním onemocněním a infarktu. Zvláště dříve byly švestky velmi ceněné – slouží totiž jako zásobárna nedostatkových a zdraví prospěšných látek.

Co uvařit ze sušených švestek

Využití sušených švestekSušené švestky v anglické slaniněMléčný bochánek se sušenými švestkami.Játra s jablky a sušenými švestkami.Omáčka ze sušených švestek a povidel.Králík na sušených švestkách.Polévka ze sušených švestek.Vepřová panenka plněná sušenými švestkami.

Jak uchovat sušené švestky

Jak dlouho vydrží správně uskladněné sušené ovoce Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců.

Jak se suší švestky v sušičce

Pokud fouká sušička teplý vzduch seshora, budou nejdříve usušené švestky úplně dole, a ty nahoře až naposled. Abychom docílili alespoň nějaké rovnoměrnosti sušení, můžeme mezi fukar a samotné švestky dát ještě dvě až tři plata navíc.

Jak jíst sušené fíky

A konzumace je také velmi jednoduchá. Stačí je prostě jen pořádně omýt a pak už je můžeme jíst nakrájené nebo vcelku, jak hrdlo ráčí. Někdo je loupe (mimo jiné ze strachu před různými postřiky, ale sušené se konzumuje také neloupané) a nebo jemně naruší slupku a prostě jen do sebe obrátí dužinu.

Co léčí Švestka

Léčivé účinky švestek

Tyto plody jsou výborným lékem na revmatismus, dnu, onemocnění ledvin, jater a krevního oběhu. Pomáhají také chránit srdce a cévy, snižují hladinu cholesterolu. Velmi účinné jsou při střevních problémech a zácpě.

Jak jsou zdravé švestky

Švestku tvoří až z 85% voda, ale zbylých 15% však obsahuje velmi důležité látky, jako vitamíny, minerály, antioxidanty, pektiny, vlákninu či polysacharidy. Toto ovoce je obrovskou zásobárnou vitamínu E, který zpomaluje procesy stárnutí, snižuje krevní tlak a ochraňuje vitamíny rozpustné v tucích.

Co s přebytkem švestek

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Jak se suší švestky v troubě

Chcete švestky sušit v troubě Pak plech vyložte pečicím papírem a švestky na něj rozložte, ideálně tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Pro sušení je ideální horkovzdušná trouba s odsáváním páry. U běžné trouby, která odsávání páry nemá, je potřeba ponechat pootevřená dvířka, aby mohl vlhký vzduch odcházet ven.

Jak dlouho vydrží švestky

Skladování Švestky lze skladovat poměrně snadno. V chladničce vydrží asi týden.

Jak uchovat čerstvé švestky

Plody ze stromu trhejte i se stopkami za suchého počasí a nechte je několik dnů na suchém místě dýchat a odpařovat. Potom do velké sklenice vrstvěte plody, které zasypete pšeničnou moukou. Pozor, jednotlivé plody se nesmí navzájem dotýkat. Naplněnou nádobu uzavřete a uložte na chladném místě.

Jak se pozná zralý fík

Správně vyzrálé fíky voní tak intenzivně, že vám jejich aroma vystoupá až do hlavy, a lákají sladkou chutí lehce připomínající bobulové ovoce. Takto správně zralé fíky lze těžko převážet na dlouhé vzdálenosti. Pokud koupíte fíky ještě ne úplně dozrálé, jednoduše je nechte dozrát na teplém a sluncem ozářeném místě.

Kdy jíst fíky

Fík je výborný přírodní, ať už čerstvý anebo sušený. Přidává se do ovocných salátů, do dortů, ale často doprovází také předkrmy – výborný je se syrovou šunkou, špekem, salámem a se sýry. Konzumuje se jak se slupkou, tak i bez ní. Fíky jsou bohaté na přírodní cukry, minerální látky a vlákninu.

Jak uchovat švestky

Plody ze stromu trhejte i se stopkami za suchého počasí a nechte je několik dnů na suchém místě dýchat a odpařovat. Potom do velké sklenice vrstvěte plody, které zasypete pšeničnou moukou. Pozor, jednotlivé plody se nesmí navzájem dotýkat. Naplněnou nádobu uzavřete a uložte na chladném místě.

Kde skladovat švestky

4. švestky a blumy – vydrží čerstvé 3- 4 měsíce, bez využití folií, nebo mrazení. Podmínkou však je , že k nim nesmí přijít vzduch. Plody pro uskladnění sklízíme za suchého počasí a dbáme nato, abychom je utrhli i se stopkami.

Proč jíst fíky

Proč fíky zařadit do jídelníčku Fíky jsou bohaté na vápník, hořčík, vitamín B6, draslík nebo třeba železo. Obsahují také velké množství flavonoidů s antioxidačním účinkem a zároveň se pyšní vysokým obsahem vlákniny.

Jak správně jíst fíky

Fíky můžete jíst jen tak, jak jsou, jako rychlý zdroj cukrů. Jejich výhodou je, že se nemusí loupat. Stačí je umýt, utrhnout stopku a fík sníst celý. Pokud slupku nemáte rádi, můžete jen vyjíst dužninu, jako v případě kiwi.

Jak se jedí fíky

Fíky můžete jíst jen tak, jak jsou, jako rychlý zdroj cukrů. Jejich výhodou je, že se nemusí loupat. Stačí je umýt, utrhnout stopku a fík sníst celý. Pokud slupku nemáte rádi, můžete jen vyjíst dužninu, jako v případě kiwi.