Jak dlouho vydrží sušená zelenina?

Jak používat sušenou zeleninu

Lahodnou a zdravou sušenou zeleninu lze konzumovat jak v sušené podobě, také při přípravách různých salátů, do teplých jídel a polévek. Sušenou zeleninu lze použít jako předkrm, svačinu. V letní sezoně také budeme pro vás sušit lahodné a sladké rajčata, papriku, cuketu a lilek.

Jak dlouho sušit zeleninu

Zelenina se krájí obyčejně na 1 cm síly. Doba sušení se pohybuje od 6 do 14 hodin, podle druhu zeleniny. Povaření nad párou by mělo být asi 5 minut nebo tak, aby zelenina byla průhledná. Když není dostatečně povařená v páře, zčerná při sušení nebo později při skladování!

Jakou zeleninu lze sušit

Zjednodušeně lze říci, že sušit můžeme téměř všechny druhy zeleniny, s výjimkou okurek, cuket a dýní, k sušení není zcela vhodné zelí, kapusta a květák. Naopak zkušenosti se sušením rajčat, paprik a kořenové zeleniny jsou velice dobré. Zelenina k sušení musí být vždy dobře zralá, bez otlaků nebo dokonce nahnilých míst.

Jak skladovat Susenou zeleninu

Nejlépe uděláte, když budete sušenou zeleninu skladovat v uzavřených a neprodyšných skleničkách nebo vzduchotěsných plastových sáčcích. Zabráníte tak vniknutí nežádoucí vlhkosti a vzduchu.
Archiv

Jak se sušit zeleninu v troubě

Zeleninu nakrájenou na tenké plátky nebo kostičky rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem tak, aby se kousky nepřekrývaly a sušte v troubě vyhřáté přibližně na 50 °C. Takto lze připravit v jedné várce až 3 plechy, kterým během sušení měňte pozici.

Jak se dělá domácí vegeta

Kořenovou zeleninu nahrubo nastrouhejte, cibuli, pórek a česnek pokrájejte na tenké plátky a rozložte na velké plechy nebo pláty sušičky. Usušte v pootevřené troubě při 50 až 60 °C, v sušičce na střední stupeň nebo venku na přímém sluníčku (to je ale spíše záležitostí léta a bezvětří…).

Jak dlouho se suší mrkev

Mrkev nakrájenou na kolečka povařte 2 minuty ve vroucí vodě se špetkou soli a ihned zchlaďte studenou vodou. Nechte uschnout a následně sušte při teplotě 55 °C 6 – 10 hodin podle tloušťky koleček. Petržel nebo pastinák rovněž před sušením upravte stejně jako mrkev a sušte při 45 °C asi 6 – 8 hodin.

Jak dlouho sušit banán

Nastavte teplotu sušení na cca 57 stupňů (při RAW sušení na 45 °C). Zpočátku můžete sušit i na vyšší stupeň okolo 65 °C a po dvou hodinách teplotu zmírnit na cca 55 °C. Banány se usuší za 6 až 12 hodin dle typu sušičky. Sušení křupavých chipsů je delší a může trvat až 24 hodin.

Jak dlouho vydrží domácí sušené maso

Domácí sušené maso vydrží 1-2 měsíce. Tady si lépe vede to kupované, které můžete skladovat až 1 rok. V sušičce houby dehydratujete za 5-8 hodin. Sušit byste neměli víc než na 50 °C.

Jak dlouho vydrží zelenina v lednici

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Mrkev, petržel 1 týden 2 – 3 týdny
Celer 10 dní 2 – 3 týdny
Kapusta, zelí 2 týdny 2 – 3 týdny
Houby 2 – 5 dní

Jak dlouho se suší šipky v troubě

Rozložíme očištěné plody na plech vyložený pečícím papírem (ještě lepší je mřížka, ale tu má jen velmi málo domácností) a vložíme je do trouby. Existují dvě školy, jak by se měly sušit. Podle první je nejlepší je vložit do trouby rozehřáté na necelých sto stupňů, nechat je deset minut a pak teplotu stáhnout na padesát.

Jak nastavit troubu na sušení

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.

Co použít místo vegety

Základem polévek i omáček je silný zeleninový vývar, který dodá tu správnou chuť. Místo vegety použijte koření. Existuje celá řada sušených i čerstvých bylinek a směsí, které pokrm výborně dochutí – bazalka, tymián, majoránka, česnek, kopr, kurkuma, kari, sladká paprika aj.

Čím nahradit podravku

Zeleninu (karotka, petržel, cibule, celer, česnek případně pórek) musíte nakrájet na tenké plátky a usušit v troubě (ne na sto stupňů to byste je spálila) nebo v sušičce či na topení. Usušte si i trochu libečku. Všechno pak promícháte a spolu se solí na jemno umelete.

Jak se suší maliny

Sušení malin je pohodlné, protože plody nemusíte krájet ani nijak extra rovnat na sušících plátech. Prostě je tam nasypte a rozložte tak, aby se nepřekrývaly. Nastavte v sušičce potravin teplotu 50 °C a teď pozor – čas sušení nastavte klidně až na 48 hodin.

Co sušit v sušičce na ovoce

Je třeba volit pomalé a šetrné sušení v sušičce potravin o teplotě 30–60 °C. Příliš vysoká teplota totiž zbaví ovoce cenných vitamínů, vede k přesušení a třeba bylinky může dokonce spálit.

Jaké ovoce do sušičky

Sušení ovoce, zeleniny a hub v sušičce. Sušit lze prakticky jakékoli ovoce a zeleninu. K sušení vybírejte jen zralé (nikoli přezrálé) suroviny, bez známek poškození či napadení hnilobou nebo plísní. Nebojte se sušit ani kyselé nebo málo sladké plody (například kyselá jablka), právě naopak!

Co všechno se dá sušit

Všeobecně nejrozšířenější je sušení ovoce. Ve stejných sušičkách ale můžete sušit houby, zeleninu, bylinky, houby a dokonce i maso. K sušení si vždy vybírejte jen zralé plody bez plísně nebo jiného poškození a nastavte správnou teplotu sušičky potravin: 35–40 °C je ideální teplota pro sušení bylin a koření.

Kde skladovat sušené maso

Samozřejmě za předpokladu, že dodržíte všechna následující doporučení pro správné skladování. Nebojte není to nic složitého. Jerky může být v teplotě od 0 °C do 30 °C ovšem přímý sluneční svit jim nedělá dobře. Nejlepší je JERKY mít ve tmě a pokojové teplotě například ve špajzu, šuplíku nebo klidně zapomenuté v batohu.

Které ovoce a zelenina nepatří do lednice

Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.

Jak uchovat zeleninu v lednici

Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.

Jak poznat zralé šípky

Jak poznat zralé plody

Poznáte to tak, že budou mít krásně ostře červenou barvu, ale na dotek budou ještě stále tvrdé. Po rozpůlení byste měli vidět vrstvu červenooranžové dužiny a uvnitř žlutá semínka s jemnými, ale pichlavými chloupky. Změklé nebo nahnědlé plody nesbírejte.

Jak uchovat šípky na zimu

Tradiční cesta uchování zdraví z šípků je jejich sušení. Standardně se suší celé plody zbavené černého bubáku a stopky, rychleji však budou usušené očištěné poloviny. Můžete je pozvolna sušit na vzduchu, když je rozprostřete v jedné vrstvě na plech a umístíte do dobře větrané místnosti na několik týdnů.

Jaké houby jsou vhodné na sušení

Konečná doba sušení je přitom individuální, závisí na vlhkosti hub a síle plátků. K sušení se výborně hodí hřiby, žampiony, křemenáče nebo ryzce. Naopak lišky, pýchavky nebo václavky vhodné sušit není. Na babkách se dokonce během sušení množí nedohub, parazit, který může způsobit i zdravotní problémy.

Jak si udělat domácí vegetu

Zeleninu, očistíme, omyjeme a osušíme papírovou utěrkou. Očištěnou zeleninu nasekáme v robotu, umeleme v mlýnku na maso nebo nastrouháme, dobře promícháme se solí. Směs rozprostřeme na plech vyložený pečicím papírem. Sušíme v pootevřené troubě na cca 50 °C.