Jak dlouho vydrží vřes v truhlíku?

Jak se starat o vřes v truhlíku

Vřesy nesnášejí přeschnutí ani přemokření, pak rychle hynou.

Pokud tedy chcete, aby vám doma prospíval, zálivku pravidelně kontrolujte. Substrát by měl být ale stále mírně vlhký. Zalévejte ho měkkou, nejlépe dešťovou vodou. Tvrdá voda vřesu kvůli obsahu vápníku nesvědčí.

Jak dlouho roste vřes

Vřes dorůstá do výšky 20–50 centimetrů, má metličkově větvené výhony s 1–3 milimetrovými lístky a kvete od léta do podzimu. Vyskytuje se zejména v severní Evropě, Asii a Americe, roste ale také na okraji našich lesů. Vřesy vyžadují kyselou, písčitou a výživnou půdu.

Co s Odkvetlým vřesem

Po odkvětu je dobré vřesy ostříhat – odstranit celou odkvetlou část. Ovšem nestříhejte je více než o jednu třetinu délky. Keříky jen tak krásně zhoustnou. Pokud je ve vřesovišti doplníte dalšími kyselomilnými kráskami, efekt bude přímo dokonalý.

Jak se starat o vřes doma

Při péči o vřes akceptujte, že nepotřebuje častou a intenzivní zálivku. V zimě buďte více opatrní vzhledem k náchylnost vůči mrazům (některých druhů). Stříhání vřesů je vhodné až po odkvětu, výhonky zkracujte o třetinu. Vhodný je i zmlazovací řez, a to každé tři roky.

Jak obnovit vřes

Až dosud ochranáři s úspěchem praktikovali metodu odstraňování vřesu včetně svrchní vrstvy půdy pomocí bagru. „Na ošetřených plochách se zhruba po dvou letech začínají objevovat nové rostlinky vřesu a celý porost se postupně obnoví,“ vysvětluje Stejskal. Frézování by mohlo celou metodu obnovy vřesu výrazně zlevnit.

Jak zasadit vřes do truhlíku

Rostliny sázíme do směsi rašeliny, písku a zahradní zeminy. Jestliže sázíme do truhlíků, můžeme také koupit speciální substrát pro vřesovištní rostliny nebo rododendrony a azalky. Vřesy vysazujeme s rozestupy cca 20 centimetrů. Rostliny můžeme zasypat mulčovací kůrou, kde vynikne jejich krása.

Jak omladit vřes

Vřesovce kvetoucí v zimě a na jaře stříháme po odkvětu. Čím bujnější je rostlina, tím více ji zkracujeme. Vřesovce jsou však obvykle ještě výrazněji barevné, některé mají i zajímavě zbarvené listy. Stříháme pouze odkvetlé keříky, u ostatních počkáme, až skončí doba jejich květu.

Jak často se zalévá vřes

I když jsou vřesy poměrně odolné vůči suchu, při pěstování v nádobách by substrát neměl zcela vysychat. V ideálním případě by měl zůstávat stále mírně vlhký. K tomu pomůže vrstva mulčovací kůry na povrchu substrátu. Vřes ocení zálivku měkkou, nejlépe dešťovou vodou.

Co kombinovat s vřesem

Vřes miluje slunce, jedině na slunném stanovišti vytvoří nádherné trsy a krásně pokvete. Vřes lze ideálně kombinovat s jehličnany, okrasnými travinami, rododendrony a azalkami, dobře se s nimi snáší a též jim to vedle sebe sluší.

Co potřebuje vřes

Vřes potřebuje ke svému růstu kyselou půdu a slunce, aby krásně kvetl. Při nákupu nových sazenic vybíráme takové, které jsou celé zelené i u země. Pokud není vřes pravidelně zastřihován, dochází k vyholování větviček a ty už znovu neobrostou. Rostliny sázíme do směsi rašeliny, písku a zahradní zeminy.

Co dát do truhlíku na zimu

Použijte drátovce, libavky, macešky, kostřavy, bramboříky nebo skalničky. Velmi stylově vypadají například netřesky a sukulenty. Oblíbená je i ozdobná kapusta, zelí, okrasná paprika a některé druhy trávy. Do zasazených květin můžete přidat další dekorace.

Co do truhliku na celý rok

Kvetoucí balkón po celý rok

V nádobě vynikne ostřice (Carex), ozdobnice (Miscanthus), vousatec (Pennisetum), imperata (Imperata), přísavník (Parthenocissus), javory (Acer), brslen (Euonymus), chryzantémy (Chrysanthemum), starček (Senecio).

Co v září do truhlíku

Originální ozdoba: okrasné trávy, zelí a kapusta

Potřebují obvykle jen o něco delší tepelnou úpravu. Výborným doplňkem do truhlíků jsou různé druhy okrasných trav, například kostřava nebo ostřice. Zajímavými barvami listů oživí podzimní truhlíky také dlužicha.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co nasadit do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jak kombinovat květiny do truhlíku

Výběr letniček a výsadba

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Jak kombinovat rostliny v truhlíku

Kombinace (nejen) letniček do truhlíků

Můžete kombinovat jeden druh ve vícero barev, 2 – 3 druhy, které uspořádáme při výsadbě podle výšky, šířky a přidáme převislé rostliny. Do větších keramických a dřevěných nádob můžete použít i stálezelené dřeviny, zakrslé jehličnany s letničkami či cibulovinami.

Kdy sázet květiny do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.

Co se dává do truhlíku

Základem je správná nádoba, substrát, hnojení, vysazení i volba květin. Většina rostlinek, které se vysazují do truhlíku, vyžaduje přímé sluneční paprsky. Ty nejvíce potřebují petúnie, surfínie, gazánie nebo pelargonie. Kromě nich i spousta dalších balkónových rostlinek.

Jak kombinovat bylinky v truhlíku

Spolu můžete sázet klidně několik druhů. Ty by však měly mít stejné nároky na stanoviště i na zálivku. Některé milují suché, slunné místo, jiné se budou cítit dobře ve vlhké půdě a snesou i trochu stínu. Do jednoho truhlíku tak dejte jen ty druhy, které vyžadují stejné podmínky na pěstování.

Jaké bylinky jsou trvalky

Jaké bylinky jsou trvalky

Patří mezi ně např. rozmarýn, máta, oregano, meduňka, pažitka, tymián, levandule, šalvěj, medvědí česnek, estragon. Mezi jednoleté a dvouleté bylinky pak patří bazalka, kopr, koriandr, kadeřavá petrželka.

Které bylinky jdou k sobě

Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.

Které byliny se nesmí kombinovat

Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku

Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.