Jak dlouho vydrží vřes?

Co s Odkvetlým vřesem

Po odkvětu je dobré vřesy ostříhat – odstranit celou odkvetlou část. Ovšem nestříhejte je více než o jednu třetinu délky. Keříky jen tak krásně zhoustnou. Pokud je ve vřesovišti doplníte dalšími kyselomilnými kráskami, efekt bude přímo dokonalý.

Jak se starat o vřes doma

Při péči o vřes akceptujte, že nepotřebuje častou a intenzivní zálivku. V zimě buďte více opatrní vzhledem k náchylnost vůči mrazům (některých druhů). Stříhání vřesů je vhodné až po odkvětu, výhonky zkracujte o třetinu. Vhodný je i zmlazovací řez, a to každé tři roky.

Jak často se zalévá vřes

Vřesy nesnášejí přeschnutí ani přemokření, pak rychle hynou.

Pokud tedy chcete, aby vám doma prospíval, zálivku pravidelně kontrolujte. Substrát by měl být ale stále mírně vlhký. Zalévejte ho měkkou, nejlépe dešťovou vodou. Tvrdá voda vřesu kvůli obsahu vápníku nesvědčí.

Jak dlouho roste vřes

Vřes dorůstá do výšky 20–50 centimetrů, má metličkově větvené výhony s 1–3 milimetrovými lístky a kvete od léta do podzimu. Vyskytuje se zejména v severní Evropě, Asii a Americe, roste ale také na okraji našich lesů. Vřesy vyžadují kyselou, písčitou a výživnou půdu.

Jak omladit vřes

Vřesovce kvetoucí v zimě a na jaře stříháme po odkvětu. Čím bujnější je rostlina, tím více ji zkracujeme. Vřesovce jsou však obvykle ještě výrazněji barevné, některé mají i zajímavě zbarvené listy. Stříháme pouze odkvetlé keříky, u ostatních počkáme, až skončí doba jejich květu.

Jak se starat o vřesovec

Oba preferují kyselejší půdu, po odkvětu potřebují odstranit květenství a doplnit chybějící výživu speciálními hnojivy pro vřesovištní rostliny. Co se týče oslunění, dávají vřesy přednost polostínu, vřesovce mají raději slunná stanoviště. Také doba kvetení je jiná.

Co potřebuje vřes

Vřes potřebuje ke svému růstu kyselou půdu a slunce, aby krásně kvetl. Při nákupu nových sazenic vybíráme takové, které jsou celé zelené i u země. Pokud není vřes pravidelně zastřihován, dochází k vyholování větviček a ty už znovu neobrostou. Rostliny sázíme do směsi rašeliny, písku a zahradní zeminy.

Co kombinovat s vřesem

Vřes miluje slunce, jedině na slunném stanovišti vytvoří nádherné trsy a krásně pokvete. Vřes lze ideálně kombinovat s jehličnany, okrasnými travinami, rododendrony a azalkami, dobře se s nimi snáší a též jim to vedle sebe sluší.

Jak obnovit vřes

Až dosud ochranáři s úspěchem praktikovali metodu odstraňování vřesu včetně svrchní vrstvy půdy pomocí bagru. „Na ošetřených plochách se zhruba po dvou letech začínají objevovat nové rostlinky vřesu a celý porost se postupně obnoví,“ vysvětluje Stejskal. Frézování by mohlo celou metodu obnovy vřesu výrazně zlevnit.

Jak zalévat vřes

Je třeba zalévat měkkou, nejlépe dešťovou vodou. Tvrdá vřesům nesvědčí kvůli obsahu vápníku. I když jsou vřesy a vřesovce poměrně odolné vůči suchu, při pěstování v nádobách substrát raději příliš vyschnout nenechávávejte – postačí ovšem mírně vlhký, vhodná je rovněž drenáž na dně nádoby.

Kdy se stříhají vřesy

Kdy stříhat vřes

Vřes (Calluna), který kvete na podzim, se stříhá brzy zjara, vřesovec (Erica), kvetoucí na jaře, je nutné ostříhat hned po odkvětu. Na podzim už má nasazena poupata, která vykvetou další jaro. Keříky zkracujeme o 1/3 až ½ výšky.

Čím zalévat vřes

Je třeba zalévat měkkou, nejlépe dešťovou vodou. Tvrdá vřesům nesvědčí kvůli obsahu vápníku. I když jsou vřesy a vřesovce poměrně odolné vůči suchu, při pěstování v nádobách substrát raději příliš vyschnout nenechávávejte – postačí ovšem mírně vlhký, vhodná je rovněž drenáž na dně nádoby.