Jak dlouho vydrzi cider?

Jak dlouho zraje cider

5. Cider skladujte na chladném a temném místě. Svoji plnou chuť získá, když jej necháte před konzumací 3 měsíce zrát (ale samozřejmě jej můžete konzumovat i hned).

Jak se pije cider

Kvalitnější francouzské cidry se pijí ze sklenic na víno či na šampaňské. V Británii a Irsku se cider pije z pint, na jaké jsme zvyklí u piva.

Jak dlouho kvasí cider

Stačí jablka, nádoba (demižon) na stáčení, takzvaná kvasná zátka a trocha trpělivosti – vylisovaná šťáva z jablek kvasí zhruba po dobu dvou měsíců v chladnější místnosti o teplotě deset až patnáct stupňů Celsia.
Archiv

Co je výrobce cideru

K největším konzumentům cideru patří Británie. Na britských ostrovech, ve Francii i v Americe je běžné lisovat domácí jablečný mošt a z něj pak probíhá výroba cideru hezky podomácku. Vždyť co udělat z jablek lepšího, než parádní pití. V posledních letech se tradice ciderů rozmáhá i u nás v Čechách.

Jak má chutnat cider

Francouzský cidre spíš chutná jako kvašený mošt, je víc šumivý a má blíž k vínu nebo spíš k šampaňskému, a to i způsobem výroby. Nechává se ještě dokvasit v láhvích o objemu 0,7 l, které bývají opatřeny i stejným špuntem jako šampaňské.

Jak nejlépe uchovat jablečný mošt

Mošt vydrží v ledničce zhruba týden. V mrzáku vydrží tak dlouho, jak ho necháte zmrazený. Třetí možností je šťávu sterilizovat. „Základem je prudké zchlazení.

Jak se čte cider

Pro jablečný nápoj se slovo začalo používat v Normandii. Do angličtiny se dostalo ve 13. století z francouzského základu a později bylo modifikováno na základě výslovnosti do podoby cider. V českém jazyce se správně označuje jako cidre (výslovnost [sidr]).

Kdy stočit cider

Máte pocit, že vám cider po týdnu dokvasil Buďte v klidu. Hlavní kvašení přeběhne poměrně rychle, ale první stočení byste měli dělat ve chvíli, kdy se cider vyčistí tak, že přes demižon vidíte vlastní ruku. Pro dokonale těsnící kvasnou zátku je to interval mezi bublinou asi 2-5 minut.

Kdo vymyslel cider

Brewmaster Karl z BlackStoc fermentoval svůj první cider jako malý školák, mnoho let předtím, než ho mohl legálně ochutnat. Od té doby nikdy nepřestal experimentovat s nejrůznějšími druhy ovoce a chutěmi.

Co je slovo cider

Cider [sajdr] či cidre [sídr] je nápoj vyráběný alkoholovým kvašením jablečného moštu. Nápoj je populární především v západní Evropě (Spojené království, Irsko, Francie, Španělsko). Obsah alkoholu v nápoji se pohybuje od 1,2 % do 8,5 %.

Co jíst k cideru

CAMEMBERT, BRIE a sýry s bílou plísní jsou k cideru vynikající, zvláště pokud zvolíte ten z Normandie. K anglickým ciderům doporučuji sýry CHEDDAR, CHESHIRE, CARPHILLY. Polotvrdé sýry, např. GRUYÉRE a BEAUFORT jsou také dobré.

Co je cider pivo

Cider není ani pivo, ani víno, ale mošt. Zkvašený jablečný mošt s různými stupni alkoholu. Vzniká jednoduchou fermentací jablečné šťávy, která se nechává zrát ve starých dubových sudech ve vhodné teplotě a pak se stáčí, čistí, pasterizuje a ředí na požadovaný obsah alkoholu.

Jak dlouho vydrží jablečný mošt

Před zpracováním je vhodné jablka umýt. Mošt vydrží v ledničce zhruba týden. V mrzáku vydrží tak dlouho, jak ho necháte zmrazený. Třetí možností je šťávu sterilizovat.

Jak zmrazit jablečný mošt

Šťáva v mrazáku

Už léta strouhám jablka na řepáku, pak je vložím do menšího lisu a šťávu stáčím do PET láhví (ale jen do 3/4). Láhve pak zavíčkuji a uložím do mrazáku. Mošt je dobrý i o Vánocích a pokud jej do té doby nevypijeme, i déle.

Jak filtrovat cider

Nemá smysl hrubě filtrovat středně vyčířený cider, to vám jenom proteče skrz a nic moc nezachytí. Každopádně pokud si hrubou filtrací chcete pomoct se zastavením primárního kvašení, tak určitě bych zvolil nejhrubší filtr, protože cider vlastně ještě kvasí a obsahuje spoustu větších partiklů z moštu a kvasnice.

Jak dlouho kvasí jablečný mošt

Příprava kvasu z jablek

Jablka se rozemelou nebo jinak rozdrtí, aby vytékala jablečná šťáva. Kvašení a dokvášení jablečného moštu trvá poměrně dlouho, 2 až 3 měsíce. Vhodnější je pálit destilát z jablečného vína, než jablečný kvas, připravený z rozemletých jablek.

Jak se vyslovuje slovo cider

Proč Cidre (vyslovuje se sídr) je francouzského původu. A dle legislativy jde o fermentovaný jablečný mošt, který dozrává v láhvi (typ champagne), kde dokváší a tím vzniká jeho přirozené perlení.

Jak uchovat domácí jablečný mošt

Jablečný mošt sterilujte, vydrží až rok

Mošt nalijte do skleněných lahví, které jste předtím důkladně vymyli horkou vodou. Nalijte mošt a dobře uzavřete. Hrdlo i víčko můžete potřít vysokoprocentním alkoholem. Sterilujte asi 12 minut při 90°C.

Jak na zastavení kvašení cideru

Průběžně produkt ochutnávejte. Kvaste na stole, abyste po vykvašení cider mohli stočit hadičkou. Asi po dvou týdnech v závislosti na teplotě bude dokvašeno. Pokud má být výsledkem polosuchý cider, je potřeba kvašení včas zastavit opakovaným přetočením z kalů, filtrováním a stabilizací, případně i pasterizací.

Jak udělat cider z moštu

Čerstvý mošt nalijeme do čistého demižonu a uzavřeme kvasnou zátkou, která zamezuje přístupu vzduchu, ale zároveň umožňuje odchod plynů. Pro lepší fermentaci je možno přidat pár slupek, které obsahují kvasinky anebo přidejte pár lžiček vinných kvasinek. Uložíme do sklepa a necháme zrát 2 – 3 měsíce.

Kdy vznikl cider

Přestože jsou zmínky o nápoji již z doby antiky (zkvašený jablečný mošt byl starověkými Řeky označován jako sikera a později Římany jako sicera, z čehož také pravděpodobně pochází současný název cider), původní receptury, které jsou využívány dnes, jsou navázány na 9. a 11. století.

Jak zakonzervovat jablka

Nastrouhaná jablka namačkáme do čistých sklenic. Neplníme úplně po okraj, ale necháme kousek místa. Okraje očistíme, otřeme do čista a do sucha, zavíčkujeme. Sterilujeme asi 45 minut při 90 °C.

Jak vyrobit cider z mostu

Čerstvý mošt nalijeme do čistého demižonu a uzavřeme kvasnou zátkou, která zamezuje přístupu vzduchu, ale zároveň umožňuje odchod plynů. Pro lepší fermentaci je možno přidat pár slupek, které obsahují kvasinky anebo přidejte pár lžiček vinných kvasinek. Uložíme do sklepa a necháme zrát 2 – 3 měsíce.

Jak uložit jablka na zimu

Pokud máte suchý sklep, postavte na zem nádobu s vodou a pravidelně ji doplňujte. Občas zahrádkáři používají i bednu s mechem – ten však musíte vlhčit. Aby jablka netrpěla, teplota by se měla pohybovat mezi 1 a 12 °C. Pokud nemáte ve sklepě místo, využijte k uskladnění jablek klidně nevytápěnou garáž nebo chodbu domu.

Jak zavařit jablka na zimu

Postup přípravyJablka očistíme, zbavíme jádřinců, oloupeme a nastrouháme nahrubo.Nastrouhaná jablka namačkáme do čistých sklenic. Neplníme úplně po okraj, ale necháme kousek místa.Okraje očistíme, otřeme do čista a do sucha, zavíčkujeme.Sterilujeme asi 45 minut při 90 °C.Nesladíme, protože jablíčka ráda kvasí.