Jak dlouho vydrzi dřevěný Vyvyseny záhon?

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.
Archiv

Jak se starat o vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony mají navíc omezenou životnost a je nutné čas od času věnovat větší pozornost jejich údržbě. Kvůli sesedání spodních vrstev je totiž nutné dosypávat kompost či ornici, po několika (ne však málo) letech navíc musíme obnovit i vrstvy spodních pater.

Čím impregnovat vyvýšený záhon

Nejúčinnější metodou impregnace dřeva v přímém kontaktu s půdou je vakuo-tlaková impregnace. Tu u nás prování např. Impregnace Soběslav s.r.o. a k impregnaci nejen palisád na výrobu vyvýšených záhonů používá Bochemit Forte Profi.

Kdy založit vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon je nejlepší postavit na podzim nebo na jaře, protože tehdy se hromadí nejvíce zahradního odpadu. Zvyšování vyvýšeného záhonu na podzim má také tu výhodu, že se může přes zimu usadit. Zvyšování záhonu na podzim je vhodné pro pěstování zeleniny. Rozhodněte se, co chcete do vyvýšeného záhonu zasadit.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu

Spodní vrstva je složena ideálně z dřevěných větví a klád, které skládáme od nejtlustších po nejjemnějších – a to do spodní třetiny vyvýšeného záhonu. Do horního patra spodní třetiny můžete dále použít zbytky rostlin, posekanou trávu, listí.

Co dát kolem vyvýšených záhonu

Pro ochranu vyvýšeného záhonu a půdy před přemokřením, vlhkem a hnilobou je vhodné vyložit vnitřek záhonu ochrannou fólií. Za tím účelem můžete použít například jezírkovou nebo nopovou fólii, kterou seříznete pomocí odlamovacího nože. U záhonu ze dřeva můžete fólii k vnitřním stěnám upevnit sponkovačkou.

Jak zakrýt vyvýšený záhon

Pro ochranu vyvýšeného záhonu a půdy před přemokřením, vlhkem a hnilobou je vhodné vyložit vnitřek záhonu ochrannou fólií. Za tím účelem můžete použít například jezírkovou nebo nopovou fólii, kterou seříznete pomocí odlamovacího nože. U záhonu ze dřeva můžete fólii k vnitřním stěnám upevnit sponkovačkou.

Jakou barvou natřít vyvýšený záhon

Mezi nátěry, které jsou po uschnutí nezávadné pro člověka a rostliny a jsou vhodné pro nátěry vyvýšených dřevěných záhonů patří přírodní surové oleje na dřevo (nejvhodnější je tungový olej), dřevní tér (borovicový dehet), TUNG Tér, TOP Tér a také Osmo selské barvy.

Co dát do Vyvyseneho Truhliku

Ideálně kompost nebo ornici s přídavkem odleželého hnoje. Samozřejmě bychom měli ale mít na zřeteli, co chceme pěstovat. Zmíněný hnůj se hodí jen pro zeleninu první trati jako jsou kedlubny, květák, brokolice, kapusta, tykve, okurky, rajčata, rané brambory nebo třeba paprika.

Jak správně naplnit vyvýšený záhon

Jak a čím naplnit vyvýšený záhon O vyvýšených záhonech mluvíme tehdy, přesahuje-li jejich výška cca 45 cm. V takovém systému se plní vrstvou kompostu a vrchního substrátu. U záhonů kolem 60 cm a výše se již používá 3vrstvý systém – tedy drenážní vrstva, dále kompost a navrch vrstva substrátu.

Jak usadit vyvýšený záhon

Na místě, kde bude vyvýšený záhon umístěn, nejprve odkopejte drn a zryjte jej na hloubku jednoho rýče. Vyberte velké drny trávy a plevele. Následně podloží zarovnejte, aby na něm byl záhon umístěn rovně. Ideální je vyrovnat jej pomocí vodováhy.

Jak hnojit Vyvyseny záhon

Díky velkému množství organické hmoty je ve vysokém záhoně kvalitní kyprý a úrodný substrát. Vzhledem k postupnému uvolňování živin při rozkladu organické hmoty není potřeba záhon ani hnojit, maximálně se doplňuje kompost. Záhon může poskytnout lepší mikroklimatické podmínky.

Jaké větve do vyvýšeného záhonu

Takže volíme hlavně dřevo, jak vysušené, tak může být i čerstvé. A to hlavně klády, pařezy, kůly, silné větve, zbytky ostříhaných stromů a suché dřevěné zbytky všeho druhu. Pak přidáváme menší a menší větvičky. Mohou být i se suchým jehličím či listím.

Jaké pletivo pod vyvýšený záhon

Vyvýšeného záhony zpravidla nemají dno (pokud jsou umístěné jinde než na volné půdy), aby rostliny v něm mohly svými kořeny čerpat vodu a živiny přímo z půdy. Z toho důvodu se na úplné dno umisťuje králičí pletivo, které znemožní prohrabávání nevítaným hlodavcům (hrabošům či myším) do záhonu.

Co je vhodné dát do Vyvyseneho záhonu

Použijte k tomuto účelu nejlépe speciální substrát pro vyvýšené záhony, substrát s humusem nebo hotovou kompostovanou zeminu. Příliš levný substrát může hrudkovatět a poškodit kořeny rostlin. Horní vrstva může být vysoká přibližně 30 cm.

Jak správně udělat vyvýšený záhon

PřípravaNa místě, kde bude vyvýšený záhon umístěn, nejprve odkopejte drn a zryjte jej na hloubku jednoho rýče.Vyberte velké drny trávy a plevele.Následně podloží zarovnejte, aby na něm byl záhon umístěn rovně. Ideální je vyrovnat jej pomocí vodováhy.