Jak dlouho vydrzi Nastrouhana cuketa?

Jak dlouho lze skladovat cuketu

Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.

Jak uchovat cukety

Pravidla pro správné skladování cuket

Uchovávejte je na chladném a větraném místě. Ideální je suchý sklep, ale i v dolní části lednice vydrží cukety několik týdnů.
Archiv

Jak dlouho vydrží cuketa ve sklepě

Ve sklepě plody nepokládejte na zem, ale naskládejte je do přepravky – vyvarujete se tak vlhka. Takto uskladněné cukety mohou vydržet až do února následujícího roku, nesmějí však být nijak poškozené.
Archiv

Jak dlouho vydrzi cuketa v mrazáku

Krabičky neplníme až úplně po okraj, necháme jim trochu místa, jelikož zmrazená cuketa zvětší pro svůj vyšší obsah vody objem. Krabička by pak mohla prasknout. Zmrazená cuketa nám vydrží 10 až 12 měsíců, to ale nebude třeba, protože další sklizeň nastane dříve.
Archiv

Jak zmrazit cukety

Mrazit se dá i nakrájená

Z větších cuket odstraňte všechna semínka. Pak si vezměte ostrý nůž a dužinu nakrájejte na stejné kousky. Ty rozložte na plech vyložený pečicím papírem a vložte na několik hodin do mrazáku. Kousky cukety se nesmějí překrývat, jinak přimrznou k sobě a nebudete je moci oddělit.

Jak konzervovat cukety

Nejjednodušším způsobem konzervace cukety je její zamražení. Cuketu je nutno před zamražením tepelně upravit, ať již dušením, grilováním nebo blanšírováním. Zamrazená vydrží v použitelném stavu i několik měsíců.

Jak zavařit nastrouhanou cuketu

Pokud nemáte dost místa v mrazáku, ale chcete mít k dispozici cuketu v co nejpřirozenější formě, zvolte zavaření bez ochucení. V takovém případě poduste nastrouhanou cuketu na troše oleje, naplňte do sklenic a zavařujte alespoň 20 minut na cca 85 stupních. Cuketu budete moci použít jak na slané, tak na sladké vaření.

Jak spotřebovat cukety

Je bohatá na vlákninu a 90 % cukety tvoří voda. Navíc ji můžeme jíst syrovou, grilovanou, zapečenou nebo dokonce nasladko! Skvěle se hodí do pokrmů, kde chceme navýšit objem a zároveň přidat zeleninu – takovým jídlem je např. sekaná, cuketové lasagne nebo se s ní dá vylepšit ranní ovesná kaše!

Jak utrhnout cuketu

Jak správně sklízet cukety

nemají dlouhé stopky, plody jsou těsně přisedlé k rostlině, a protože jsou stopky dužnaté, snadno se vám je podaří utrhnout. Nesklízejte plody cuket odříznutím nožem, ale ukroucením stopky. Šťávou, která ulpí na noži, se mohou z rostliny na rostlinu přenášet choroby. Nenechte cukety přerůst!

Co udělat z cukety na oběd

Po cuketových rolkách můžete sáhnout, když hledáte zdravější alternativu palačinek. Zajímavou variantou jsou i cuketové halušky nebo krémová cuketová polévka. Bramboráčky s cuketou, cuketové tyčinky, obalovaná cuketa nebo cuketová pomazánka poslouží jako skvělá chuťovka k pivu. Cuketu využijete i při pečení!

Jak zavařit cuketu na zimu

Konzervace zavařením. Pokud máte hodně cuket nebo málo místa v mrazáku, můžete cuketu skladovat například zavařenou. Začněte tím, že ji podusíte na troše oleje, poté ji vložíte do předem vymytých sklenic, dobře je uzavřete a zavaříte po dobu alespoň 20 minut na 85 stupňů Celsia.

Jak dlouho zavařovat cukety

Špalíčky cuket naskládeje do sklenic, přidejte koření, kolečko mrkve a křenu – díky křenu budou cukety křupavé. Zalijte nálevem a sklenice víčky uzavřete. Vložte sklenice od zavařovacího hrnce tak, aby se nedotýkaly, podlijte je vodou. Zavařujte při teplotě 90 stupňů po dobu 20 minut.

Co s nastrouhanou cuketou

Naložte nakrájenou cuketu do olivového oleje, který osolíte, přidáte česnek a grilovací koření. Poté už jen grilujete kolečka cukety a můžete je jíst jako přílohu nebo třeba přidat do salátu. Grilovaná cuketa je výborná, lehká, zdravá a má málo kalorií.

Jak trhat cukety

Cukety by se měly sklízet, když dorostou délky od 7 do 15 cm, nejvýše do cca 20 cm. Menší plody jsou chutnější a křehčí. Plody sklízíme raději v rukavicích, abychom se o ostré části rostlin nepoškrábali. Cukety od rostliny odřízneme nožem a na plodu necháme několik centimetrů dlouhou stopku.

Jak poznat dobrou cuketu

Naštěstí existuje jednoduchý test, jak poznat, zda je cuketa v pořádku. Stačí cuketu ochutnat. Pokud má běžnou neutrální až nasládlou chuť, je vše v pořádku. Pokud je cuketa hořká či trpká, nikdy ji nejezte a rovnou ji odešlete na kompost!

Kdy může být cuketa jedovatá

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Jak využít cukety

Cuketa na všechny způsoby

V ostatních typech přípravy cuketa září! Skvěle chutná lehce orestovaná na másle nebo na oleji s troškou vody, grilovaná v troubě, na pizze nebo v omeletách. Můžete ji i hodit na grilovací pánev, nakrájet do číny nebo obalit v těstíčku a usmažit v oleji jako zeleninové chipsy.

Co udělat z cukety na zimu

Zamrazte ji, zavařte jako zelí nebo jako cuketovou směs pod maso či na topinky. Vyzkoušejte i méně tradiční výrobky z cuket jako jsou cuketové slanečky, utopence, pikantní hořčice nebo cuketové chutney i orientální cuketa.

Jak zpracovat přerostlou cuketu

Jak využít starší přerostlou cuketu

Přerostlé cukety využijeme především do jídel, ve kterých nám její vlastnosti nevadí: Hodí se na na přípravu cuketové pomazánkové směsi na topinky, kterou si můžeme snadno zavařit na zimu. Lze ji využít na cuketovou polévku. Zpracujeme ji na cuketové zelí.

Proč má cuketa žluté listy

Častou nemocí cuket je padlí. V druhé polovině léta, většinou v polovině srpna, se na listech objevuje moučnatý bílý povlak houby. Napadené části rostliny rostou pomaleji, žloutnou a usychají. V případě napadení ošetřete rostliny fungicidy na bázi organické či anorganické síry nebo benzimidazolu.

Jak dlouho nechat vyplakat cuketu

Na smažení nebo grilování se starší cukety příliš nehodí, vhodnější jsou mladé. Pokud se ale rozhodneme starší cukety přece jen využít, vždy je necháme před použitím vypotit – tzn. posolíme je z obou stran a necháme je 15 až 30 minut stát.

Jak poznat zkaženou cuketu

Jedovaté cukety se totiž vyznačují výrazně hořkou chutí.

Pokud má hořkou chuť, kousek ihned vyplivněte a cuketu vyhoďte, i když vám to bude líto. Jedovaté látky se totiž tepelnou úpravou nezničí a hořká cuketa, stejně jako okurka nebo dýně, může opravdu způsobit závažné zdravotní potíže.

Jak vypada Jedovata cuketa

Mají tuhé listy, pichlavé trny, žahavé chlupy nebo nepříjemné aroma. Mnoho druhů rostlin produkuje také jedovaté látky, určitě znáte například digitalin z náprstníku nebo taxin z okrasného tisu.

Jak dlouho se smaží cuketa

Na rozehřátém tuku potom smažíme plátky cukety, z každé strany asi pět až osm minut. Cuketky by měly mít krásně nahnědlou barvu. Osmažené cukety dáváme z pánve na papírové utěrky, aby odsály přebytečný tuk.

Co uvařit k obědu z cukety

Pokud jste dosud s touto zeleninou neměli tu čest, určitě se nebojte ji poznat!Cuketové karbanátky se zrajícím sýrem.Krémová cuketová polévka s ricottou ve varném mixéru.Skromné lasagne s cuketou.Cuketové muffiny s dipem.Zeleninová pánev se šafránovou rýžíCuketový salát s hořčičnou zálivkou.Cuketová kmínka.