Jak dlouho vydrzi ostružiny?

Kdy zkracovat ostružiny

Řez: Ihned po výsadbě (na jaře) vybereme tři až čtyři nejsilnější pruty, které zkrátíme zhruba o třetinu až čtvrtinu. V průběhu dalších let odstraňujeme odplozené a odumřelé letorosty, a ty stávající zkracujeme zhruba na délku 2-4m (dle odrůdy).

Jak uchovat ostružiny

Sklizené plody skladujte v tmavé místnosti na suchém místě. Ale pozor, ostružiny velmi rychle plesniví. Proto bychom je neměli skladovat déle než maximálně 3 dny. Pokud je tedy nestihneme zpracovat čerstvé, budeme je muset nějak zpracovat.
Archiv

Jak daleko od sebe sázet ostružiny

Vzpřímené rostoucí kultivary vysazujeme 1-1,5 m od sebe a plazivé kultivary 2-3 m od sebe. Na jaře je vhodné vysazovat zejména beztrnné ostružiny, které jsou velmi citlivé na mráz. Ostružiny můžeme vysazovat i na podzim – pokud máme po ruce dobře zakořeněné sazenice.

Jak spotřebovat ostružiny

tepelné zpracování – nejčastěji se připravují nápoje (sirupy, likéry), moučníky, džemy, omáčky, kompoty. Oblíbené jsou také kombinace s dalšími sezónními druhy ovoce – například džem z jablek získá přidáním ostružin velmi atraktivní barvu. Kombinovat je můžeme také s plody bezu černého – bezinkami.

Proč neplodí ostružiník

Ostružiník plodí na jednoletých výhonech, tedy na těch které narostly v předchozím roce. Je potřeba dodat, že kromě odrůd jednou plodících existují ještě odrůdy dvakrát plodící (remontantní). Ty plodí poprvé na podzim a podruhé v červnu následujícího roku. Který druh máte by mělo být zjistitelné podle názvu.

Jak ošetřit ostružiny

Abychom jejich plody mohli pohodlně sklízet, je vhodné zkracovat konce hlavních výhonů (prýtů) v pro nás dostupné výšce, tedy obvykle na 2 – 2,5 metru. Jakmile letorosty dosáhnou délky 30 cm, zkrátíme je (nejlépe v červnu) na čtyři až pět listů. Tak se nebudou rostliny nadměrně zahušťovat.

Jak konzervovat ostružiny

PostupOstružiny omyjeme a očistíme pod studenou vodou.Naplníme je do omytých sklenic.Připravíme si sladký nálev, kterým ostružiny zalijeme.V hrnci si svaříme cukr společně s vodou.Tímto horkým nálevem ostružiny zalijeme.Sklenice uzavřeme víčky, které musí být na závit.

Jak Pasírovat ostružiny

1. Ostružiny operte a rozmixujte tak dohladka, jak to jen půjde. Pak doporučujeme směs propasírovat – je to sice otrava, ale hladký džem za to stojí. Do hladké ostružinové dřeně vsypte cukr, stačí v poměru 2:1 ve prospěch ostružin, dávkujte ho ale i podle sladkosti plodů.

Kdy a čím hnojit ostružiny

Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře. Na podzim již naopak hnojení vynecháme, aby rostlinám dobře vyzrálo dřevo a v zimě nenamrzalo.

Kdy jsou zralé ostružiny

Zraje od první poloviny srpna až do poloviny září, plody má velmi velké, sladké a aromatické, s pevnou dužninou a dobrou skladovatelností.

Jak propasírovat ostružiny

Ostružiny trochu pomačkejte nebo rozmixujte. Pokud vám vadí semínka ostružin, je vhodné je propasírovat přes sítko. Poté je smíchejte s cukrem a zahřívejte. Asi po dvaceti minutách byste měli získat gelovou konzistenci.

Kdy a jak se stříhají ostružiny

Jak stříhat ostružiny na jaře

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.

Jak připravit ostružiny na zimu

Výhony z předcházejícího roku přinesou plody. Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře.

Kdy a jak stříhat ostružiny

Jak stříhat ostružiny na jaře

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.

Jak stříhat ostružiny na zimu

Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře. Uvedený řez každoročně opakujeme.

Jak dlouho zavařovat ostružiny

Sterilujeme 20 minut při teplotě 85 °C.

Kdy se sbírají ostružiny

Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá.

Proč Nedozrávají ostružiny

„Nejspíše půjde o napadení plodů roztoči, konkrétně roztočem malinovým. Ochránit rostlinu můžete sirnými přípravky v době rašení ostružin; přípravky zasáhnou z pupenů vylézající roztoče. “

Jak se dělá džem z ostružin

Postup přípravy

Ve 2 lžících cukru rozmícháme želírovací cukr, přidáme do ostružin, rozmícháme a 5 minut povaříme. Přidáme zbývající cukr a povaříme ještě 2 minuty. Do odstaveného džemu vmícháme kyselinu citronovou a rum. Naplníme do skleniček, dobře jim otřeme hrdla, zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při 85 °C.

Jak vyvázat ostružiny

Ostružiny je možné vyvazovat ke plotu, nebo také na speciální konstrukci, kterou si koupíte nebo vyrobíte. Konstrukce by měla mít silnější rám (boční a horní tyč) a slabší dráty vedené vodorovně. Dráty by měly být od sebe vzdálené cca 20 až 30 cm.

Jak zmrazit ostružiny

Ostružiny lze samozřejmě mrazit, a to klasicky v mrazáku při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Optimální je ostružiny rozložit na nějaký velký talíř či tác a zmrazit. Až poté by měly být nasypány do sáčku a vloženy opět do mrazu. Jen tak se totiž neslepí k sobě a nevzniknou útvary, jež z nich mít jistě nechcete.

Jak ošetřovat ostružiny

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.

Proč usychají ostružiny

Zasychání ostružin

Pokud vám u ostružin zasychají poupata a květy, poškozuje rostlinu pravděpodobně květopas jahodníkový. Vyskytuje se nejenom na jahodách, ale i na malinách a ostružinách. Dokáže zničit až 80 % úrody. Postřik proti němu se provádí v polovině dubna, před květem.

Jak se zbavit ostružiny

Lesníci proto používají postup, kdy porost sníží pokosením křovinořezem, mulčovačem apod. a po 14-21 dnech, kdy začnou ostružiny obnovovat mladými výhony na tyto aplikují levný totální herbicid (nejčastěji nějaký čistý glyfosát).

Proč nezhoustne marmeláda

Nejčastějším nedostatkem při přípravě džemů a marmelád je jejich nedostatečná hustota. Příčin může být několik, hustotu je ale vždy ještě možné upravit. Pokud bylo použité ovoce hodně sladké a želírovací cukru byl přidán v poměru 1plus1, může být nedostatečná hustota způsobena nedostatkem kyseliny v ovoci.