Jak dlouho vyvarovat utěrky?

Jak správně vyvařit utěrky

Do vřící vody nastrouháte mýdlo na praní, přidáte utěrky a necháte hodinu mírně vařit. Po vytažení budou utěrky čisté a voňavé. Vyváření je starý trik našich předků, jak odstranit skvrny a mastné fleky zejména ze světlých utěrek, aby byly jako nové.

Jak vyprat utěrky aby byly bílé

Šetrnější je namočit flekaté utěrky do lavoru či kýble s horkou vodou, ve které jsme rozmíchali hrnek prášku na praní, dvě lžíce sody a 2 lžíce oleje. Poslední přísada zní možná trochu nelogicky, ale olej k sobě dobře váže nečistoty. Když pak utěrky propláchnete a vyperete na 40 – 60°C, mastné nijak nebudou.

Jak správně prát utěrky

Praní v pračce

Nejklasičtější a nejjednodušší způsob, jakým můžete lehce zašpiněné utěrky vyčistit. Bílé utěrky lze prát i na 95 °C (většinou není ani potřeba). Barevné perte na 40–60 °C.
Archiv

Jak zbavit utěrky skvrn

Ošetřete skvrnu na utěrce mýdlem a vložte ji navlhlou do igelitového sáčku. V mikrovlnce na mírný výkon nechte pak asi 90 vteřin. Opatrně pak vyndejte, nechte zchladnout a přeperte.

Jak dlouho se vyvaruje pradlo

Ideální pro hygienickou vyvářku prádla je čas nejméně 5 minut. Následně ještě utěrky vypereme v pračce na 60 oC, popř. opravdu důkladně vymácháme.

Jak vybělit utěrky v mikrovlnce

Když nic nezabírá, zkuste mikrovlnku

Utěrky namočte do roztoku jaru a vody (na jeden litr stačí pár kapek tohoto saponátu), vložte je do igelitového sáčku (otevřeného) a nechte vlnit na nejvyšší výkon jednu až dvě minuty. Poté je vyperte na vyvářku a uvidíte, jak prokouknou.

Jak dlouho se vyvaruje prádlo

Ideální pro hygienickou vyvářku prádla je čas nejméně 5 minut. Následně ještě utěrky vypereme v pračce na 60 oC, popř. opravdu důkladně vymácháme.

Jak změkčit utěrky

Někdy pomůže, když je vyperete na 60 °C. Ale pozor, nepoužívejte přitom aviváž, ta se přichycuje na textilní vlákna a brání pak vsakování vody. Kvalitu utěrek může zhoršit také tvrdá voda v pračce. Pro její změkčení můžete do pračky přisypat trochu jedlé sody.

Jak prát ručníky a utěrky

Nejlepší je nechat utěrky před praním odmočit v teplé vodě.

Poté utěrky vyperte na 90 °C, abyste měli jistotu, že se zničí opravdu všechny bakterie a nečistoty.

Jak na utěrky bez zápachu

Babská rada, která pomáhá: ocet a soda

Vypere, odstraní skvrny, zbaví zápachu. Do zásobníku na prací prášek nalijte sklenici klasického vinného octa. Nastavte pračce co nejvyšší teplotu vody a zapněte. A to je vše.

Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 30

Pozor na vysoké teploty praní

Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane. Doporučená teplota pro bavlnu je 30-40°C. Vlnu perte na 30°C.

Jak na zažloutlé prádlo

Octový roztok odstraní žluté skvrny od potu

Pomoci vám však může překvapivě obyčejný vinný ocet! Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí.

Jak sušit houby v mikrovlnce

Nahradí drahé sušičky potravin

Během jedné minuty usušíte bylinky i houby. A to vše bez nepěkného zhnědnutí a zaprášení zdlouhavým sušením! Lístečky bylinek či slabé plátky hub umístěte mezi dvě papírové utěrky a zapněte mikrovlnnou troubu na nejvyšší výkon. Sušení hlídejte a průběžně kontrolujte!

Jak se vyvaruje pradlo

Večer dám utěrky do pračky a na ně svůj domácí gel z jádrového mýdla. Zapnu program na 95 °C a pustím program. Když je prádlo pěkně promíchané a promočené a samozřejmě, než začne pračka nahřívat, tak ji jednoduše knoflíkem vypnu a jdu spát. Ráno zase knoflík zmáčknu a pračka pokračuje tam kde přestala a dokončí praní.

Jak často měnit utěrky

Jak často utěrky měnit

To je samozřejmě velmi individuální a velmi záleží na tom, jak často vaříme a utěrky používáme. Nicméně takovou obecnou radou je, že by se utěrky měly měnit za čisté alespoň 1 týdně. Někdy se dokonce doporučuje každé 2-3 dny.

Jak často měnit osušku

Výměna ručníků a osušek

Osušky i ručníku používáme k utření těla po koupeli. Dochází tak k usazování zbytků mýdla, kožních buněk a vody. Díky vlhkému prostředí může docházet k pomnožení nejrůznějších bakterií, které mohou způsobit kožní infekce. Proto se doporučuje vyměňovat ručník a osušky každé 3 – 4 dny.

Jak se zbavit zatuchlého prádla

Soda – dobře pohlcuje pachy také soda. Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin. Jakmile prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat.

Jak prát ručníky aby voněly

Co dělat, aby ručníky nesmrděly, ale voněly

V takovém případě zvyšte teplotu při praní na 90 °C a do pračky přidejte ocet. Neméně důležité je zajistit, aby ručníky vždy pořádně vyschly. V opačném případě se stávají živnou půdou pro bakterie a plísně, které mají rádi vlhko a teplo.

Co se stane kdyz se pere na 60

Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.

Co se pere na 40 stupnu

Nejčastěji používané teploty se pohybují v rozpětí od 30 °C do 60 °C, přičemž si ve většině případů vystačíte se 40 °C. Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.

Proč žloutne bílé prádlo

Praní bílého prádla

Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky. Pozor ovšem na běliče na chlorové bázi, po nich při sušení na slunci prádlo žloutne.

Jak vyprat Zaprané bílé prádlo

Vaječné skořápky, sůl nebo citron

Větší množství soli rozmíchejte ve vodě a přes noc do ní namočte zažloutlé záclony. Na druhý den je vyperte. Zaprané bílé prádlo rozzáříte díky citronu. Prádlo nechte odmočit ve vodě s několika plátky nakrájeného citronu, případně vytvořte lázeň z vody a citronové šťávy.

Jak rychle usušit houby

Sušení hub v sušičce je tou nejlepší volbou.

Houby jsou usušené téměř bez práce a navíc velmi rychle, kvalitní sušička houby usuší i během několika hodin. Houby nakrájejte a naskládejte na jednotlivá síta. Nastavte sušičku na teplotu 40 až 50 stupňů a sušte 5 až 8 hodin.

Jak dlouho se suší houby

Stačí na plech dát plátky hub (můžete pod ně dát i pečicí papír, aby se nelepily) v jedné vrstvě a sušit zhruba až 12 hodin. Troubu nastavte na 30-40 °C a ke konci sušení teplotu zvyšte na 70 °C. Ideální je nechat pootevřená dvířka, aby mohla vlhkost unikat. Horkovzdušnou troubu využijte společně s větrákem.

Jak správně prát v pračce

U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů.