Jak dlouho zraje štuková omítka
Tato teplota se musí udržovat po celou dobu prací včetně mimopracovních dnů a během následného zrání štukové omítky po minim. 2 týdny. Na ojíněný podklad se štuková vrstva nanášet nesmí.
Archiv
Jak dlouho vysychá omítka
Omítky jsou několik dnů po aplikaci vlhké. Délka kompletního vysušení záleží na ročním období, zdivu, větrání a mnoha dalších vlivech. Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.
Jak vyrovnat Omítníky
Na stěnu se osadí všechny omítníky v osové rozteči 1,2 – 1,5 m a následně se srovnají pomocí vodováhy do svislé polohy a přiložením dřevěné či hliníkové latě se srovnají mezi sebou do jedné roviny. Po omítnutí stěny se omítníky vyjmou ven a prázdná místa se po zatvrdnutí malty zapraví pomocí ocelového hladítka.
Jak nahodit omítku na cihly
Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).
Archiv
Jak natáhnout štukovou omítku
Malým natahovákem rozetřeme štuk po okrajích stropu a poté velkým natahovákem roztíráme štukovou směs po celé ploše stropu. Natahujeme tenkou vrstvu, protože jinak by nám štuk ze stropu spadl. Štuk se musí do stropu vtlačit a teprve poté uhlazovat do ztracena. Když štuk zavadne, můžeme natáhnout druhou vrstvu.
Kdy natahovat štuk
Vyhlazení štuku pomocí filcového hladítka
Do vyhlazování štukové omítky se pusťte až ve chvíli, kdy trochu zaschne, přestane lepit a zesvětlá. Pak je ideální chvíle pustit se do vymývání pomocí filcového hladítka. Filc namočte do vody a velkými kruhovými pohyby materiál rozmývejte po stropu i stěnách.
Jak Vysusit omítku
Mezi nejčastější metody patří mechanické odstranění vlhké omítky, prořezání spár a aplikace injektážní malty nebo krému do vyvrtaných otvorů. Injektáží vyplníte póry zdiva a zvýšíte tak jeho vodoodpudivost. Pro sanaci vlhkého zdiva se vám bude hodit sanační jádrová omítková směs.
Čím nahodit omítku
Jdeme omítku nahazovat
Když máme připravenou omítku i zeď, můžeme začít s nahazováním jádrové omítky. Základním nástrojem je zednická lžíce. Na lžíci si naberte omítku a švihem zápěstí nahoďte omítku na zeď. Měla by vytvořit bochánek.
Jak se nanáší omítka
Pomocí ocelového hladítka naneste na stěnu vrstvu omítky, která bude mít 4 mm. Omítku nechte zavadnout/zaschnout (zpravidla do druhého dne) a naneste další – finální vrstvu. Tentokrát o síle 2 mm. Nechte lehce zavadnout a vyhlaďte ji plstěným nebo molitanovým hladítkem.
Jak uhladit omítku
Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení se provádí hned po zaschnutí tmelu. Začíná se v rohu. Hladítko se přikládá naplocho do rohu takovým tlakem, aby se vytvořil co nejhladší rovnoměrný povrch.
Jak na vápennou omítku
Míchá se zpravidla v poměru 1 díl vápna a 3 díly písku. V každém případě by mělo být ve směsi dostatek pojiva, aby se směs dobře zpracovávala. Příliš vysoký podíl vápna však kvalitu omítky nezlepšuje, naopak sníží její pevnost a způsobuje po vyzrání vznik jemné sítě vlasových trhlin v omítce.
Jak dlouho musí schnout štuk
Na rozdíl od jádrové omítky štuk schne a zraje velmi rychle. Do výmalby stropů i stěn se tak můžete zpravidla pustit už po 24 hodinách od štukování.
Čím se brousí omítka
Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou. Také v interiéru, když už není hrubá strukturovaná omítka na stěnách a stropě žádoucí, se nabízí obrousit omítku sanační frézkou, aby pak bylo možné na stěnách a stropě např. vytvořit hladký povrch.
Co se dává pod štuk
Při štukování nepodceňujte význam hloubkové penetrace, která má za úkol zpevnit podklad a sjednotit jeho savost. Na podklad ji nanášejte pomocí válečku nebo štětky. Penetrace je důležitá před štukováním starých i nových stěn s jádrovou omítkou. Pokud se chystáte štukovat i stropy, začněte s jejich penetrací.
Co dělat s mokrou zdí
U sanované zdi:Odstraníte vlhkou omítku a spáry ve zdivu.Vyvrtáte otvory a vysajete z nich prach.Otvory vyplníte injektážním krémem VYSUŠ ZEĎ KRÉM.Otvory a spáry uzavřete VODOTĚSEM.Do výšky otvorů natřete hydroizolaci LEPENKA V KÝBLU.Necháte dlouhodobě větrat, nebo nanesete sanační omítky HASSAN.
Jak dlouho schne voda na zdí
Je důležité vědět, že ihned po povodni musíme vysušit zdivo dřív, než nás zaskočí mráz. Přirozenou cestou však zdivo vysychá velice dlouho, například běžná cihlová zeď z keramických dutinkových tvarovek vysychá přirozenou cestou až 3 roky, což znamená 3 zimy.
Jak natáhnout fasádní omítku
Pokud fasádní omítku aplikujete klasicky hladítkem, nanášejte ji jedním tahem bez přerušování. V opačném případě byste měli povrch nejednotný. Pro natažení základní vrstvy se vždy používá hladítko nerezové. Nanesenou omítku zarovnejte stržením přebytečné vrstvy a důkladně vyhlaďte.
Jak vyhladit sádrovou omítku
Po zavadnutí srovnaného povrchu se povrch omítky „roztočí“ navlhčenou pěnovou houbou. Po opětovném zavadnutí vytvořeného sádrového šlemu se povrch vyhladí pomocí nerezové špachtle nebo hrany hladítka do požadované kvality.
Co na opravu omítky
Pro drobnější opravy omítek stěn a stropů využijeme celulózový tmel. V těchto případech nemusíme strhávat celé plochy, malé díry a praskliny stačí zaplnit tmelem a uhladit. Tmely se dodávají v tubách, plechovkách nebo jako prášek, který se rozdělá s vodou na hustotu krému.
Jaké vápno do omítky
Vápno na maltu
Používá se hašené vápno nebo vápenný hydrát. Pro vápennou omítku dávkujte v poměru 1 díl vápna + 3 díly písku.
Co je vápenocementová omítka
Vápenocementová malta se míchá ze směsi vápna, cementu a písku. Je určena pro vnější i vnitřní omítání zdí ve vlhkém prostředí, případně k omítání stěn v místech, vystavených většímu opotřebení (např. schodiště). Na stropy a stěny se míchá v poměru 140 kg vápna a 60 kg cementu na krychlový metr písku.
Kdy můžu malovat po štukování
Po zaschnutí štuku se můžete pustit do malování
Do výmalby stropů i stěn se tak můžete zpravidla pustit už po 24 hodinách od štukování. Protože mají štuky šedobílou barvu, v dílnách, sklepech, spížích a dalších esteticky nenáročných místnostech malovat na bílo vůbec nemusíte.
Jak nejlépe odstranit starou omítku
Jak odstranit omítku
Stačí poklepávat tupou stranou kladívka na stěnu tak, aby se omítka uvolnila a zbývající pevně držící částiodsekat buďto ostrou hranou kladívka nebo sekerkou či sekáčkem. Omítku osekávejte pod úhlem cca 30–40 stupňů ke stěně, abyste nepoškodili vlastní zeď.
Jak dlouho nechat schnout štuk
Na rozdíl od jádrové omítky štuk schne a zraje velmi rychle. Do výmalby stropů i stěn se tak můžete zpravidla pustit už po 24 hodinách od štukování.
Jaká má být vlhkost zdiva
Jaká je optimální vlhkost zdiva
nadměrné sucho (pohybuje se od 10 do 30 % vlhkosti), ideální stav (od 40 do 60 % vlhkosti), nadměrná vlhkost (70–80 % vlhkosti), mlha (90–100% vlhkosti).