Jak dlouhy komin k udírně?

Jak dlouhý má být kouřovod k udírně

Jeho délka, jestliže vede volně vzduchem, bude zhruba 2 m, průměr cca 20 cm. Potřebujeme-li z praktických důvodů kouřovod zanořit pod zem, prodloužíme ho na 3 až 4 m. Použijeme na něj jakoukoli trubku z nehořlavého materiálu, např. keramickou odpadní rouru, betonovou rouru nebo kouřovou rouru od kamen.
Archiv

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Kam umístit teploměr v udírně

likin >> Teploměr je zhruba v horní polovině dvířek,ale kvůly tloušce dvířek (2 vrstvy prken + dřevodeska) čidlo nesahá tak hluboko do udírny..

Jaké dřevo na stavbu udírny

Nejčastější chyby při uzení masa

Využijte nejlépe dobře vysušené dřevo ovocných nebo listnatých stromů. Nejlepší dřevo pro uzení je bukové.
Archiv

Jak daleko topeniště k udírně

Kouřovod spojující ohniště s udírnou je z kameniny, litiny nebo ocele o průměru cca 15 cm. Od okraje ohniště po okraj udírny by měl měřit 1,5 m a minimální spád je 5 cm na 1 m.

Co na dno udírny

Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.

Jak dlouho vypalovat novou udírnu

Udírnu před prvním použitím "vypalte" = topit v topeništi na cca 80°C – 90°C po dobu 2 hodin. Udírna se vypaluje stejným dřevem, kterým se bude udit. Nepoužívejte dřevo jehličnatých stromů a jiné dřevo nevhodné k uzení!

Jak udit ve zděné udírně

Udírna musí být před vložením uzenin předehřátá, aby se z ní odstranila vlhkost. Stačí ji předehřát přibližně půl hodiny až hodinu před samotným uzením, pak už je možné vložit maso. Maso je ideální udit při nižší teplotě (v rozmezí 40 až 100 °C), která zajistí bohatou šťavnatou chuť.

Z jakých cihel postavit udírnu

Ke zdění udírny nepoužíváme běžné pálené cihly, protože ty svět okolo neustojí. Jejich póry mohou nasávat vlhkost, může dojít k přemrznutí a popraskání. Proto sáhneme preferenčně pro krajc-na-krajc pálených lícových, hladkých.

Čím natřít udírnu

Pro venkovní povrchovou úpravu můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak S 1035 Lazurol Topdecor. Tato povrchová úprava nezanechává na povrchu prakticky žádný nátěrový film (vrstvu(, dřevo může při změnách podmínek „pracovat a dýchat“ aniž by něco praskalo a loupalo se. Obnova je snadná opětovným napuštěním.

Jak správně postavit udírnu

Výška udící komory by měla být zhruba 80 cm. Palubky budete šroubovat do dřevěných hranolů – pokud použijete střešní latě, nesmí být ošetřené chemicky! Latě nedávejte až úplně na konec palubek, aby vám nepřekážely při kompletaci jednotlivých podsestav. Záda udírny budou mít výšku 80 cm a obdélníkový tvar.

Jak udělat kouř v udírně

Prvotně udírnu vyhřejeme cca na 60 °C. Při této teplotě necháme maso v udírně oschnout a okouřit (20-30 min). Postupem času zvýšíme teplotu až na 80-90°C. V tomto momentu je nutné vytvořit hustý a vlhký kouř tím, že jej přidusíme vlhkými pilinami.

Čím topit v udírně

V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami

Co se týče univerzálnosti topiva, tak jsou na tom nejlépe dřevěné udírny s kovovým topeništěm, ve kterých lze topit dřevem, štěpkou i pilinami. Velmi často jsou také udírny tohoto typu vyráběny svépomoci.

Co udit v udírně

Co lze udit v elektrické udírně Elektrická udírna je ideální pro uzení totožných produktů, které byste udili v klasické udírně. Můžete tak udit nejrůznější druhy masa, jako je vepřové, kuřecí, krůtí, jehněčí, telecí či zvěřina, ryby, párky, klobásy nebo šunku. Pochutnáte si ale i na uzeném sýru nebo houbách.

Jaké je nejlepší maso na uzení

Tady záleží především na vaší chuti, protože udit můžeme takřka jakékoliv maso. Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy.

Jak zateplit udírnu

Mezi stěnami je minerální vata. Na straně, kde vedou od rozvaděče kabely, je ještě hliníková folie (alobal) u vnitřní stěny. Na dně udírny a kolem stěn do výše cca 20 cm jsou vermikutové izolační desky 20 mm. Na nich stojí deflektor (30×30 cm) se spirálou .

Jak si postavit udírnu

Výška udící komory by měla být zhruba 80 cm. Palubky budete šroubovat do dřevěných hranolů – pokud použijete střešní latě, nesmí být ošetřené chemicky! Latě nedávejte až úplně na konec palubek, aby vám nepřekážely při kompletaci jednotlivých podsestav. Záda udírny budou mít výšku 80 cm a obdélníkový tvar.

Jak dlouho udit teplým kouřem

Uzení metodou horkého kouře

Je to nejoblíbenější metoda uzení u nás a také nejbezpečnější. Pro dobrý výsledek stačí maso udit 8 – 12 hodin (v závislosti na velikosti kusů masa). Pokud byste maso nebo uzeniny předem předvařili, můžete zkrátit dobu uzení dokonce na několik málo hodin.

Jak dlouho se vypaluje nová udírna

– Podpalte a čekejte, až se dřevo rozhoří, potom přidejte větší kousky dřeva a dvířka zavřete. – Čekejte, až teplota udírny dosáhne 70°C potom tuto teplotu udržujte nejméně 2 hodiny. – Teplotu regulujte přivíráním nebo otvíráním přívodu vzduchu do ohniště.

Jak dlouho se udí maso

V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.

Jak udit v domácí udírně

Udírnu nastavte na 80 °C a uďte 8 hodin. Před samotným uzením je možné maso ještě prohřát (rovlažit) ve vodě při 70 °C cca 30 minut. Následně maso napíchněte na háky, osušte a vložte do udírny rozehřáté na 80 °C. Po uzení je možné bůček “dovařit” ve vodě při 70 °C max.

Jak dlouho vařit maso před uzením

Před uzením maso vložte na hodinu do teplé vody, díky tomu se zatáhne a neztratí tolik šťávy. Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá a mít mezi 70-80 stupni, aby maso nezčernalo. Maso se udí zhruba 7-8 hodin, ale záleží samozřejmě na velikosti jednotlivých kusů.

Jak osušit maso před uzením

Příprava masa před uzením:

maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.

Jakou spirálu do udírny

Topná spirála bez které se v udírně neobejdete. Deflektor z nerezové oceli, tloušťka plechu je 1 mm, nerezové šrouby, matice a napájecí kabel má 1,5 m s ochranou do 180 stupňů Celsia. Zařízení má ochranu IP44. Kryty konektorů ze silikonu odolné vůči teplotám do 280 stupňů Celsia.

Jak vyrobit topeniště k udírně

Topeniště samozřejmě ze dřeva nevyrobíte. Postavit lze ze starých cihel, zbytků betonové dlažby apod. Důležité je, aby kouř z topeniště do udírny putoval minimálně 120 cm dlouhým kouřovodem a mohl částečně vychladnout.