Jak dochutit Kyselicu?

Jak ochutit Kyselici

V mléce rozmícháme mouku a touto „zátřepkou“ za stálého míchání „zatřepeme“ – zahustíme vroucí polévku a povaříme. Koleno okrájíme a spolu s nakrájenou klobásou a nakrájenými bramborami vložíme do polévky. Ochutíme drceným česnekem, majoránkou, pepřem a solí, zjemníme smetanou a máslem.
Archiv

Jak uvařit Kyselicu

V polévkovém hrnci rozpusťte kousek másla a pak na něm opečte na kolečka nakrájené klobásy. V momentě, kdy začne uzenina prskat, přidejte scezené a vymačkané hřiby, promíchejte, vsypte kmín, podlijte 1–1,5 litrem vody (podle toho, jak chcete mít polévku hustou) a 10 minut povařte.

Co patří do Kyselice

Zelí a brambory se dříve na stole objevovaly s železnou pravidelností, a tak není divu, že se připravovaly v tolika regionálních variantách. Platí to i o polévkách. Někde se jí říká zelňačka, jinde zelnica, na Valašsku je známá jako kyselica. Kromě základních surovin se do ní přidává také klobáska a zakysaná smetana.

Jakou klobásu do Kyselice

Rady. Do kyselice můžete přidat i uvařené sušené houby. Máte-li rádi ostrou chuť, použijte pikantní klobásu. Brambory a zelí nikdy nevařte dohromady, jinak brambory zůstanou tvrdé!

Jakou smetanu do Kyselice

Na másle osmažíme cibuli, klobásu, anglickou slaninu a nakonec přidáme ještě dvě lžíce hladké mouky. Směs rozmícháme s mlékem, nalijeme k ostatním surovinám a za občasného míchání provaříme asi dvacet minut. Na konec přidáme zakysanou smetanu, dochutíme citronem, solí, pepřem a můžeme přisladit i cukrem.

Co se dá udělat z kysaného zelí

Jsou tak lahodné, že se ani nechce věřit, že nejsou smažené v oleji.Segedínský gulášTvarohové lokše plněné kysaným zelím.Vepřové závitky dušené v kysaném zelíJednohubky z listového těsta.Vepřové karé plněné kysaným zelím.Halušky se zelím a uzeným.Domácí rohlíky plněné zelím.Kuře na uherském zelí

Jak ochutit kysané zelí

Postup přípravy

Vložíme zelí bez láku, lehce podlijeme vodou, přidáme kmín, bobkový list a dusíme téměř doměkka. Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem.

Jak se dělá houbová polévka

Na másle osmahneme cibulku nakrájenou na kostičky, poté na tenké plátky houby, opečeme, vmícháme kmín, mouku, osmahneme, zalijeme vodou, osolíme a vaříme 20 minut. Na závěr zjemníme smetanou, dochutíme houbovým kořením a podáváme.

Co s kysaným zelím

Recepty z kysaného zelí

Nejzdravější je domácí a tepelně neupravené. S uzeným tempehem nebo tofu je nedostižné v kombinaci se šťouchanými brambory, noky, haluškami, chlupatými či bramborovými knedlíky. Je taky základem segedínského guláše, polévky zelňačky nebo zelných placek – zelňáků.

Jak z kysaného zelí udělat sladké

V kastrolu rozehřejeme sádlo a necháme na něm zesklovatět cibulku. Přidáme zelí, promícháme a hned poté zaprášíme moukou a zalijeme trochou vody, aby se začalo dusit. Zelí dusíme asi 20 minut. Na konci jej ochutnáme a dochutíme solí, cukrem a octem, aby bylo přiměřeně výrazné a pěkně sladkokyselé.

Kdy je hotové kysané zelí

Když zelí kvasí

Hrnec se zelím by měl stát někde, kde je teplota ideálně kolem 15–20 °C. Kysané zelí by mělo být hotové za 5 týdnů.

Jak dlouho se vaří kysané zelí

Zelí propláchnu, odstraním případné zbytky košťálu. Přendám ho do hrnce, zaliju vodou tak, aby bylo akorát ponořené, a dusím ho doměkka, trvá to asi 15 minut.

Jaké koření do houbové polévky

Zelené natě a bylinky do houbových pokrmů patří zcela přirozeně, neboť sezona hub a bylinek na našich zahradách se kryjí. V tomto ohledu jsou pravými skvosty tradiční petrželová nať, čerstvá majoránka, šalvěj, bazalka, libeček a mladá celerová nať.

Kdy přidat houby do polévky

Jakmile začne polévka houstnout, zředíme ji vařící vodou nebo zeleninovým bujonem na požadovanou hustotu. Když jsou brambory v polévce měkké, přidáme podušené houby, chvilku provaříme, dochutíme solí (a podle chuti můžeme přidat Maggi).

Jak udělat kysané zelí do sklenic

Nakrouháme zelí, křen očistíme a nastrouháme, vše nasypeme do vaničky, osolíme, posypeme kmínem a celým pepřem. Necháme odležet alespoň 3–4 hodiny, zelí pustí šťávu. Potom zelí natlačíme do 0,7 l sklenic tak, aby v každé byla i šťáva, a zavíčkujeme.

Proč je kysané zelí nahořklé

Nepřítomnost vzduchu.

Zelí je potřeba důkladně udusat. Pokud má samo málo šťávy, musíme přidat převařenou a zchladlou vodu se solí. Zelí je potřeba zatížit, aby při bouřlivém kysání nezůstal jeho povrch na suchu.

Proč změkne kysané zelí

Takže, když zelí měkne, tak tam proběhl proces, který není úplně podporovaný, buď jste to kvasil dlouho ve vysoké teplotě, takže tam se může stát, že to zelí změkne, anebo také zelí měkne, když se skladuje vykvašené zelí v teplém prostředí. Chce to opravdu dát to do chladna.

Jak dochutit houbovou polévku

V hrnci rozpustíme máslo a houby orestujeme. Zalijeme vývarem a přidáme na kostky nakrájené brambory. Dochutíme solí, cukrem, bobkovým listem a vaříme, dokud nejsou brambory měkké. Když jsou brambory v polévce uvařené, do mléka přidáme špaldovou mouku a dobře promícháme.

Co s čerstvými houbami

Čerstvé houby také nikdy nenechávejte ležet ve vodě. Ztratily by tak své aroma. Opláchněte je opatrně pod tekoucí vodou a do sucha otřete. Lepší kousky očistěte pouze měkkým štětečkem.

Proč kysané zelí změkne

Nepřítomnost vzduchu.

Zelí je potřeba důkladně udusat. Pokud má samo málo šťávy, musíme přidat převařenou a zchladlou vodu se solí. Zelí je potřeba zatížit, aby při bouřlivém kysání nezůstal jeho povrch na suchu.

Jaké koření do kysaného zelí

Jednotlivé vrstvy zelí posypeme solí, pepřem, kmínem a na vrch přidáme bobkový list. Nakonec zelí přelijeme převařenou vlažnou vodou a zakryjeme. Necháme kvasit 2 – 3 dny. Takto připravené zelí je třeba hned zkonzumovat, jinak by se zkazilo.

Jak dlouho se dělá kysané zelí

Na talíř opatrně položíme kámen a zatlačíme, abychom vytěsnili vzduch. Nádobu překryjeme čistou utěrkou a zelí necháme kvasit. Doba kvašení je přímo úměrná teplotě, ve které probíhá. Při teplotě 15°C – 20 °C to trvá 4-8 dnů.

Jak na domácí houbové koření

K lesním houbám přidám hrst krémových žampionů (to jsou ty hnědé, aromatičtější než bílé) a usuším je. Přidám vybrané bylinky a koření, a připravím si směs, kterou používám k dochucení vepřového i hovězího masa, polévek, omelet, italských těstovin, pečených brambor i smetanových omáček.

Jak připravit křemenáče

Dušený křemenáč – postup

Křemenáč nakrájíme a přidáme k osmahlé cibulce, smažíme na másle, dokud houby nepustí vodu. Osolíme, okořeníme a dusíme 15 minut. Udušené houby smícháme s nasekanou petrželkou a podáváme na topinkách.

Jak spotřebovat houby

Klasikou je samozřejmě sušení. Ale může se hodit i mražení, případně zavařování. S masivním rozšířením mrazáků ztratilo na významu zavařování hub ve vlastní šťávě jako základů do jídel, ale pořád zůstává zajímavým kyselý nálev, protože kyselé nakládané houby mohou posloužit jako zajímavá chuťovka.