Jak doma chovat šneky?

Jak se starat o šneky

Šneci toho k životu mnoho nepotřebují. Mají rádi vysokou vlhkost (až 90 %) a teplotu přes 25 stupňů. To jim doma můžete bez problému zajistit. Zpočátku je můžete chovat třeba v uzavřené krabici (s přístupem světla a vzduchu), později je vhodné pořídit si skleněné terárium (udává se velikost 30x50cm pro dva exempláře).
ArchivPodobné

Co potřebuje šnek

Jako přirozená potrava slouží oblovkám v přírodě především plody přezrálého ovoce. V domácím chovu podáváme mango, meloun, jablka, banány, hrušky, salát, strouhanou mrkev nebo třeba okurku. Někteří chovatelé připravují i speciální kašičky. V létě navíc podáváme pampelišky.
Archiv

Jak dlouho vydrží šnek bez jídla

Ještě by měli mít k dispozici sépiovou kost či mletý vápenec, ten potřebují na tvorbu ulity,“ uvedl milovník šneků. Bez potravy vydrží sami doma klidně týden či dva, tudíž vám je nemusí rodina či sousedka přes dovolenou chodit hlídat. Plži dokonce nepotřebují ani vodu, jelikož si ji berou přímo z potravy.

Čím naplnit listové šneky

Jednou z nejoblíbenějších slaných náplní šneků z listového těsta je sýr. Může se jednat o jemný sýr čedar nebo výraznější sýr s modrou plísní. Do sýrové náplně můžete přidat i další ingredience, jako je vařená zelenina, bylinky nebo dokonce slanina, abyste jí dodali více chuti.

Co pije šnek

Co ještě k jídelníčku patří:sépivá kost , kvůli vápníku(je důležitý ke správné tvorbě ulity) a voda-šnek pije z kapek na stěně terária při rosení , ale taky získává vodu z potravy (salát atd..).

Proč šnek pění

Slimáčí tělo je totiž výrazně asymetrické a nejzřetelněji to vynikne právě při páření, kde se z pravé strany hlavy plže vynoří penis. A právě tato asymetrie stojí i za synchronizovaným otáčením se obou slimáků proti směru hodinových ručiček.

Co nesmi jíst šnek

Většina chovatelů se shoduje, že jejich oblovky moc nepřijímají ovoce, přesto příležitostně se může plžům nabídnout a uvidí se, co jim chutná nejvíce. Vyvarujte se citrusům, jelikož odvápňují. Ke správnému růstu oblovkám nesmí v potravě chybět dostatek vápníku, aby mohly budovat svou ulitu.

Čím jedí šneci

Hlavní složkou potravy bývá tráva a rostlinky. Zelená potrava je pro šneka základem a potřebují jí dostatek stále u sebe. Šnek samozdřejmě ocení, když mu ve výběhu (pokud máte výběh) necháte růst trávu. Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška.

Jak poznat smrt šneka

Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko. Hlavní rozhodnutí ovšem učiňte tak, že šneka vydáte z akvária a přičichnete k němu. Mrtví šnek totiž hrooooooozně smrdí.

V čem chovat šneky

Zpočátku je můžete chovat v plastovém boxu s dírkami na vzduch či se síťkou místo poklopu, později je vhodné pořídit si skleněné terárium. Pro dva exempláře počítejte s minimální velikostí 30 x 50 cm. Příklad boxu, ve kterém se dají šneci chovat. Jako podestýlka se používá kokosový substrát.

Jak dlouho se dělají šneci

Roládu krájíme na asi 1 cm silné plátky, které poklademe na plech vyložený pečicím papírem. Šneky potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme při 180 °C dozlatova, asi 20 minut.

Co platí na šneky

Levandule, šalvěj, rozmarýn, petržel, tymián a máta jsou pěkným doplňkem vaší bylinkové zahrádky, který také odrazuje šneky. Pokud jste měli v plánu některou z nich vysadit, zasaďte je kolem hranic vaší zahrady nebo mezi zranitelné rostliny. To vám pomůže zahnat tyto půlnoční nájezdníky.

Jak dlouho se dožívá šnek

V přírodě se dožívá přibližně šesti let, v zajetí až deseti až dvanácti. Vyskytuje se v křovinách a hájích, ale často i v zahradách. Zimu přečkává vytvořením vápenatého „víčka“ (epifragma).

Co chutná šnekům

Šnekům chutná z ovoce :kousek jablíčka,hrušky nebo jakéhokoli tvrdšího ovoce s dužinou podobnou jablku. zeleniny:všechna zelená (např. salátový okurek,salát , zelí…), obyčejné papriky všech barev,rajčata a mrkvičkou taky nepohrdnou. rostlinek:určitě listy pampelišek , vlastně ani nic jiného.

Jak dlouho žije šnek

V přírodě se dožívá přibližně šesti let, v zajetí až deseti až dvanácti. Vyskytuje se v křovinách a hájích, ale často i v zahradách.

Jak dlouho trvá než se vylíhne šnek

Jak se hlemýžď rozmnožuje

Tím se oplodní. Oplodněná vajíčka pak kladou do důlku v hlíně. V jedné snůšce může být 60 hlemýždích vajíček. Malí šnečci se vylíhnou už za 3 až 4 týdny a jsou to pěkné potvůrky.

Jak často krmit šneky

Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku. Sépiovou kost můžeme nechat v teráriu nebo výběhu pořád (já osobně ji tam mám furt) hlavně pokud máte mladé.

Jak poznat že šnek umira

Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko. Hlavní rozhodnutí ovšem učiňte tak, že šneka vydáte z akvária a přičichnete k němu. Mrtví šnek totiž hrooooooozně smrdí.

Jak péct šneky

Šneky uložíme na plech s pečicím papírem. Lehce posypeme Podravkou jen pro chuť. Potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme při 180 °C asi 20 minut.

Co dát do šneků

Co by měl mít každý den šnek k dispozici je pampeliška. Podáváme ji (jak se dozvíte níže jak často podávat potravu) každé ráno a večer trochu zvlhčenou. Stačí jí namočit a dát jí šnekům, aby nejedli seschlou kytku.

Kdo loví šneky

Na úrovni druhu je známo 32 ještěrek, 10 krokodýlů a 35 druhů želv schopných ulovit plže. Dalším plazem, který je znám svou schopností lovit plže je haterie novozélandská (Sphedonon punctatus; Walls 1981). Ovšem hadi jsou v rámci plazů skupinou na měkkýše nejvíce specializovanou.

Co dělá šnek v zimě

Zimu hlemýždi přečkávají zavrtaní v zemi a ulitu si navíc uzavřou důkladnějšími zimními dveřmi – pevným, zvápenatělým víčkem, které obsahuje drobné dýchací póry. Materiál na stavbu zimních dveří, vápenaté soli, si hlemýžď střádá v těle po celé léto.

Jak dlouho přežije šnek bez vody

Šnek vydrží zavíčkovaný i dlouhé týdny bez jídla a vody , takže můžete v klidu odjet na dovolenou a šnečkovi se nic nestane.

Jak zabít šneka

Jednou z velmi zdlouhavých metod je odlovit všechny rybičky, vypustit vodu, vyndat písek a převařit jej, horko šneky i zárodky zabije. Zároveň musíme vyvařit také kameny a další komponenty, včetně filtru a vzduchování. Květiny se pak doporučuje vyhodit, protože šneci, nebo jejich vajíčka mohou být v nich.

Kdo jí šneky

Existují ryby, potravní specialisté, kteří se plži živí a dokáží rozkousnout jejich ulity. U nás se chovají třeba čtverzubci (Tetraodon apod.). Nevýhoda je ovšem v tom, že jsou to dravci a nelze je umístit do společenského akvária. Poté co sežerou plže, pustí se do ostatních živočichů.