Jak doma chránit životní prostředí?

Na co Delime životní prostředí

Vše, co vytváří přirozené podmínky existence organismů včetně člověka a je předpokladem jejich dalšího vývoje. Jeho složkami jsou zejména ovzduší, voda, horniny, půda, organismy, ekosystémy a energie.

Čím lidé nejvíce poškozují přírodu a životní prostředí na Zemi

Znečištění vody, vzduchu a půdy

Znečištění často spojujeme s průmyslem, dopravou a výrobou energie, což jsou důležité zdroje, ale téměř 50 % tlaků na přírodu v souvislosti se znečištěním pochází ze zemědělských emisí do ovzduší, vody a půdy.

Co nejvíce zatěžuje životní prostředí

Stěžejními „zločiny“ průměrného Čecha směrem k životnímu prostředí je vytápění, spotřeba elektřiny a – překvapivě – i složení jídelníčku.

Jak člověk ničí životní prostředí

Továrny vypouštějí do ovzduší škodlivé plyny, zemědělci znečišťují půdu používáním hnojiv, moře je znečištěno ropnými skvrnami, ovzduší je znečištěno výfukovými zplodinami z aut, pro těžbu dřeva se kácejí lesy, lidé vyhazují věci z plastu nebo skla, které se dlouhé roky rozkládají.
Archiv

Jaké jsou hlavní problémy životního prostředí

Jako nejzávažnější globální problém Češi nadále vnímají hromadění odpadů, znečišťování a nedostatek pitné vody a znečišťování ovzduší. Velmi vážný je podle nich také úbytek deštných pralesů, pronikání škodlivých látek do rostlin a živočichů a znečišťování oceánů a zemědělské půdy.

Co způsobuje znečištění

Na znečišťování ovzduší se podílí jak antropogenní (způsobované činností člověka), tak přírodní zdroje. Mezi nejvýznamnější antropogenní zdroje pak patří především lokální topeniště (zejména spalování pevných paliv), silniční doprava, průmysl a energetika a zemědělství.

Jak zabránit znečištění životního prostředí

Především v zimním období sledujeme informace o stavu ovzduší a v případě zhoršené kvality nebo smogové situace dodržujeme doporučená opatření. Šetříme energii v domácnosti. Větráme pravidelně, ale jednorázově. Když je to možné, místo cesty autem jezdíme na kole nebo chodíme pěšky.

Jak člověk škodí krajině

Výsledky ukázaly, že první místo obsadila právě spotřeba energií pro vytápění, klimatizaci a obecně chod domácnosti. Elektrická i tepelná energie se totiž u nás ve velké míře získává z fosilních zdrojů. Především spalováním uhlí se do prostředí uvolňuje hodně škodlivých látek.

Proč je odpad problém

Neupravený odpad podléhá řadě chemických procesů, díky čemuž ročně vzniknou stovky požárů. Jen v roce 2017 bylo evidováno 840 ohlášených požárů skládek s následným únikem často toxických plynů do ovzduší a podzemních vod. Na skládkách se taky ztrácí cenné materiály.

Co nejvíce znečišťuje vodu

Nejzávažnější je kontaminace vody sloučeninami dusíku a fosforu. Zemědělství se na tomto stavu podílí v průměru 40 % u dusíku a 32 % u fosforu. Vody jsou znečišťovány také při používání, skladování, přepravě a likvidaci nepoužitých pesticidů.

Jak auta znečišťují životní prostředí

Stále rostoucí počet automobilů má vliv zejména na kvalitu ovzduší. Ke znečišťování ovzduší dochází především vlivem nedokonalého spalování směsi paliva v motoru, a to především unikajícími nespálenými zbytky uhlovodíků a oxidem uhelnatým, nezanedbatelné jsou též emise oxidů dusíku.

Co znečišťuje vodu

Patří sem zejména zdroje komunální, tedy výusti čistíren odpadních vod, volné výusti kanalizace popř. dešťová odlehčení. Podle původu odpadních vod lze pak další vypouštění rozdělit průmyslové (například potravinářství), ze zemědělství a vypouštění ostatní (z báňského průmyslu, energetiky, rybnikářství a jiné).

Co Znečištuje vzduch

Zdroje znečištění ovzdušíspalování fosilních paliv při výrobě elektřiny, v dopravě, průmyslu a v domácnostech,průmyslové procesy a používání rozpouštědel, například v chemickém průmyslu a při zpracování nerostných surovin,zemědělství,zpracování odpadu,

Jak člověk pomáhá přírodě

Pořiďte si speciální koš na tříděný odpad, který vám tuto činnost bude každý den připomínat. Noste si na nákup vlastní tašku a nespoléhejte se na igelitky u pokladny. Pořiďte si vlastní přenosnou termonádobu, kterou využijete na studené i teplé nápoje. Doma skladujte potraviny v dózách, které můžete využít opakovaně.

Co předchází recyklaci

Pro námi vytříděný odpad je pak z třídicích hnízd zajištěn svoz odpadu a ten tak může putovat k dalšímu zpracování a k recyklaci. Třídění odpadu je tak nezbytnou činností, která recyklaci odpadu předchází.

Jak člověk znehodnocuje vodu

U vod povrchových se jedná o znečištění odpadními vodami ze živočišné výroby, z netěsnících žump a septiků, splachy z pastvin a komunálními odpadními vody včetně odpadních vod ze zdravotnických zařízení.

Jak řešit znečištění

Podáte podnět k příslušenému úřadu a budete požadovat, aby situaci prošetřil a zjednal nápravu. Druhou možností je cesta soukromoprávní, která zahrnuje vztahy mezi vámi a původcem znečištění. Může být realizována uzavřením smlouvy nebo podáním žaloby k soudu.

Jak doprava znečišťuje životní prostředí

Doprava je jedním z významných zdrojů znečišťování ovzduší. Prostřednictvím tohoto zdroje se do ovzduší dostávají především oxidy dusíku (zejména oxid dusičitý), suspendované částice frakce PM10 a PM2,5 (prachové částice), oxid uhelnatý a uhlovodíky.

Co vypouštějí auta

Součástí výfukových plynů jsou obvykle vodní pára, plynný dusík (N2), oxid uhličitý. Mohou též obsahovat oxid dusný, oxid dusičitý, oxid uhelnatý, prachové částice, popílek, benzen, formaldehyd, benzopyren a další polyaromatické uhlovodíky, olovo, rtuť, arzen, dioxiny a mnohé další.

Jak vyčistit vodu

Voda se čistí především varem, chemickými látkami a nebo UV světlem. Čištění vody je obzvláště důležité v zemích třetího světa, kde jsou virové nemoci obvyklé.

Jak se recyklují PET lahve

PET lahve jsou nejprve spolu s ostatními plasty shromažďovány separovaně od dalších druhů odpadů pomocí tzv. žlutých kontejnerů na plasty, viz obrázek níže. Obsah žlutých kontejnerů putuje na třídící linku, kde obsluha třídí ručně jednotlivé druhy plastů (důraz je kladen především na druh plastu, ale i barvu apod.).

Co se stane když vypiju zkaženou vodu

Vypijeme-li ji naráz příliš velké množství, dochází k poklesu hladiny chloridu sodného (NaCl, čili soli), porušení osmotické rovnováhy a zvětšení obejmu vody v buňkách, zejména v mozku. To má další vážné následky.

Jak doprava ovlivňuje životní prostředí

Z našich hodnocení vyplývá, že doprava má i nadále významné negativní dopady na životní prostředí a v důsledku toho i na lidské zdraví. Doprava způsobuje znečištění ovzduší, je zdrojem hlukové zátěže obyvatelstva a v důsledku produkce skleníkových plynů se podílí i na změně klimatu.

Co vylučují auta

Součástí výfukových plynů jsou obvykle vodní pára, plynný dusík (N2), oxid uhličitý. Mohou též obsahovat oxid dusný, oxid dusičitý, oxid uhelnatý, prachové částice, popílek, benzen, formaldehyd, benzopyren a další polyaromatické uhlovodíky, olovo, rtuť, arzen, dioxiny a mnohé další.

Co jsou výfukové plyny

Součástí výfukových plynů jsou obvykle vodní pára, plynný dusík, oxid uhličitý. Mohou též obsahovat oxid dusný, oxid dusičitý, oxid uhelnatý, prachové částice, benzen, formaldehyd, benzopyren a další polyaromatické uhlovodíky, olovo, rtuť, arzen, dioxiny a mnohé další.