Jak doma sušit švestky?

Jak uložit sušené švestky

Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců. Pro delší skladování dejte ovoce do mrazáku, kde vydrží téměř neomezeně dlouho.
Archiv

Jak se suší švestky v sušičce

Pokud fouká sušička teplý vzduch seshora, budou nejdříve usušené švestky úplně dole, a ty nahoře až naposled. Abychom docílili alespoň nějaké rovnoměrnosti sušení, můžeme mezi fukar a samotné švestky dát ještě dvě až tři plata navíc.
Archiv

Jak sušit švestky v elektrické troubě

Při sušení švestek v troubě postupujte následovně: Švestky rozložte na plech vyložený pečícím papírem a vložte do trouby. Pro sušení je nejvhodnější horkovzdušný oběh s odsáváním páry, pokud vaše trouba tyto funkce nemá, sušte švestky s pootevřenými dvířky. Při teplotě 50°C je nechte sušit po dobu pěti hodin.
Archiv

Jak sušit švestky na slunci

Jak sušit švestky na slunci

V tomto případě sušíte švestky na slunci, podobně jako u bylinek a hub na pletivu, na síti. Švestky rozpulte a sušte v jedné vrstvě. Alespoň jednou denně je obraťte. Opět pozor na vlhko.

Jak dlouho se suší švestky

Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na pět hodin při teplotě asi 50 °C. Pak sušení na dalších pět hodin přerušte, přičemž švestky ponechte v troubě zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na přibližně 70 °C a sušte dalších 12 hodin.

Jak uchovat švestky na zimu

První způsob, jak švestky uchovat na zimu, je zmrazení. Zmrazit je můžete buď celé i s peckou (např. do knedlíků), rozpůlené vypeckované (do koláčů), nebo ve formě pyré (tedy svařené a rozmixované). V prvních dvou případech se držte toho, že švestky po vytažení z mrazáku nechte jen povolit.

Co se sušenými švestkami

Využití sušených švestekSušené švestky v anglické slaniněMléčný bochánek se sušenými švestkami.Játra s jablky a sušenými švestkami.Omáčka ze sušených švestek a povidel.Králík na sušených švestkách.Polévka ze sušených švestek.Vepřová panenka plněná sušenými švestkami.

Jak dlouho se suší švestky v sušičce

Postup. Švestky si umyjeme a rozpůlíme. Poklademe do sušičky slupkou dolů a sušíme 8-16 hodin, dokud nejsou tuhé.

Jak nejlépe uchovat švestky

Plody ze stromu trhejte i se stopkami za suchého počasí a nechte je několik dnů na suchém místě dýchat a odpařovat. Potom do velké sklenice vrstvěte plody, které zasypete pšeničnou moukou. Pozor, jednotlivé plody se nesmí navzájem dotýkat. Naplněnou nádobu uzavřete a uložte na chladném místě.

Co s přebytkem švestek

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Proč jíst sušené švestky

Rozpustná vláknina ze sušených švestek přispívá ke snižování cholesterolu v krvi a podporuje zdraví srdce. Studie také potvrdily schopnost sušených švestek podporovat vstřebávání železa či obdobně jako u ovoce s vysokým obsahem antioxidantů preventivní účinky proti riziku degenerace makuly.

Jak dlouho se suší šipky v sušičce

Jak dlouho sušit šípky v sušičce Bohužel, čas, po který šípky sušit, se nedá sjednotit. Bude to trvat několik minut, šípky jsou opravdu velmi rychle usušené.

Jak dlouho vydrží švestky

Skladování Švestky lze skladovat poměrně snadno. V chladničce vydrží asi týden.

Jak nejlepe oloupat švestky

Švestky omyjeme, odstopkujeme a ponoříme na chvíli do vroucí vody (nejlépe ve spařovacím košíčku nebo cedníku). Jakmile začnou švestky u stopky praskat, vyjmeme je a ostrým nožem sloupneme.

Jak jsou zdravé švestky

Švestku tvoří až z 85% voda, ale zbylých 15% však obsahuje velmi důležité látky, jako vitamíny, minerály, antioxidanty, pektiny, vlákninu či polysacharidy. Toto ovoce je obrovskou zásobárnou vitamínu E, který zpomaluje procesy stárnutí, snižuje krevní tlak a ochraňuje vitamíny rozpustné v tucích.

Jak se říká sušené švestky

Sušeným švestkám se říká také karlátka. Jsou obzvláště měkké a šťavnaté a často pocházejí z Kalifornie, kde se průmyslově pěstují a sklízejí. V kuchyni najdou sušené švestky uplatnění zejména na podzim a v zimě.

Jak doma sušit šípky

Pro sušení šípkových plodů se nabízí několik řešení. To nejzákladnější – nechat šípky volně uschnout na vzduchu, slunci či nad topením, bývá často zatracováno kvůli poklesu vitamínu C. Naopak nejideálnějším řešením se jeví použití sušičky, přičemž teplota by při procesu sušení neměla překročit 40° C.

Na jakou teplotu sušit šípky

„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.

Jak zmrazit švestky

Zmrazit je můžete buď celé i s peckou (např. do knedlíků), rozpůlené vypeckované (do koláčů), nebo ve formě pyré (tedy svařené a rozmixované). V prvních dvou případech se držte toho, že švestky po vytažení z mrazáku nechte jen povolit. Tak, aby šly před použitím pohodlně oddělit od sebe.

Co léčí Švestka

Léčivé účinky švestek

Tyto plody jsou výborným lékem na revmatismus, dnu, onemocnění ledvin, jater a krevního oběhu. Pomáhají také chránit srdce a cévy, snižují hladinu cholesterolu. Velmi účinné jsou při střevních problémech a zácpě.

Proč jíst švestky

Obsahují velké množství nezbytných minerálů, vitamínů a antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí a působí preventivně proti srdečním onemocněním a infarktu. Zvláště dříve byly švestky velmi ceněné – slouží totiž jako zásobárna nedostatkových a zdraví prospěšných látek.

Na co jsou dobré sušené švestky

Látky obsažené ve švestkách mají příznivý vliv na naše celkové zdraví – kosti, vlasy, psychiku, zuby, střeva, krvetvorbu, látkovou výměnu, cholesterol. Působí velmi dobře na zácpu a problémy se střevy. Je dobré je konzumovat při revmatismu, dně, ledvinových a jaterních chorobách a při chorobách krevního oběhu.

Na co použít sušené švestky

Sušené švestky jsou ideální jako zdravá svačina mezi jídly. Je možné je také použít do müsli, k pečení nebo do zvláštních jídel. Sušené švestky ale najdete i v některých cukrovinkách nebo v plněných vepřových žebrech. Na švestkové špízy obalte sušené švestky v tenkých plátcích slaniny a lehce je opečte.

Jak se suší šípky

Pro sušení šípkových plodů se nabízí několik řešení. To nejzákladnější – nechat šípky volně uschnout na vzduchu, slunci či nad topením, bývá často zatracováno kvůli poklesu vitamínu C. Naopak nejideálnějším řešením se jeví použití sušičky, přičemž teplota by při procesu sušení neměla překročit 40° C.

Jak dlouho se suší šípky

Rozložíme očištěné plody na plech vyložený pečícím papírem (ještě lepší je mřížka, ale tu má jen velmi málo domácností) a vložíme je do trouby. Existují dvě školy, jak by se měly sušit. Podle první je nejlepší je vložit do trouby rozehřáté na necelých sto stupňů, nechat je deset minut a pak teplotu stáhnout na padesát.