Jak dopadl Čurda?

Jak dopadl gabcik a Kubiš

Kvůli selhání stengunu v rukou Josefa Gabčíka se ozvala detonace po výbuchu pumy, kterou vrhl Jan Kubiš. Reinhard Heydrich o pár dní později zemřel, Josef Gabčík a Jan Kubiš spolu s dalšími parašutisty hrdinně padli v červnu při přestřelce v kryptě kostela v pražské Resslově ulici.
Archiv

Kdo zradil Kubiše a Gabčíka

Po Janu Kubišovi a Jozefu Gabčíkovi ale gestapo pátralo bezvýsledně. Osudový zvrat nastal 16. června 1942, tedy přesně před 75 lety. Na gestapu se přihlásil Karel Čurda.
Archiv

Kdo udal Gabcika

Ale několik týdnů nemohli přijít československým parašutistům na stopu. Až jim pomohl jeden z nich. Karel Čurda. Právě on má zásadní podíl na tom, že sedm parašutistů včetně Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka neopustili živí kostel svatého Cyrila a Metoděje, kde se ukrývali.

Kdo byl Curda

Karel Čurda (10. října 1911 Stará Hlína u Třeboně – 29. dubna 1947 Praha) byl československý voják, za druhé světové války příslušník výsadku Out Distance a konfident gestapa. Měl hlavní podíl na odhalení úkrytu parašutistů z výsadku Anthropoid a jejich následné smrti.

Jak zemřel Kubiš

Parašutisté zaplatili životem všichni, ale pouze Jan Kubiš prokazatelně zemřel na následky zranění způsobené útočnými oddíly SS a gestapa. Ostatních šest si vzalo život vlastní rukou. Někteří z nich se dokonce pokusili o dvojitou sebevraždu, když rozkousli ampuli s jedem a hned poté se zastřelili.

Kde seskočili Gabčík a Kubiš

Gabčík s Kubišem seskočili na pole obce Nehvizdy poblíž Prahy, jejich výsadkový kontejner dopadl blízko místního hřbitova. Původně plánovaným místem seskoku byly ale 100 km vzdálené Ejpovice u Plzně. Josef Gabčík se při seskoku zranil na noze.

Proč název Anthropoid

Řecké slovo antropoid znamená "lidoop" či "člověk, který není člověkem". Po atentátu na Heydricha byl v protektorátu Čechy a Morava vyhlášen výjimečný stav, během něhož skončilo ve vězení tisíce lidí a 1590 jich bylo popraveno.

Kdo ukrýval parašutisty

Zasadil se o zřízení 14 chrámů, plán vybudovat pravoslavný monastýr však už nestihl prosadit. Zlom přinesl atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942. Právě Gorazdovi duchovní ukryli parašutisty v čele s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem do chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Kdo Ukryval parasutisty

Parašutisté, kteří se ukrývali v kostele

Spolu s Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem ze skupiny Anthropoid, kteří uskutečnili atentát na Heydricha, se v kryptě postupně ukrylo dalších pět parašutistů působících v té době v Praze. Josef Bublík byl příslušníkem výsadku Bioscop.

Kde bydlel Čurda

Čurda, který žil v Praze pod jménem Karl Jerhot, se po válce přihlásil na četnické stanici v Manětíně. To už se změnil v apatickou lidskou trosku. Údajně pronesl: "Co má přijít, ať přijde." Karel Čurda byl odsouzen k trestu smrti, žádost o milost nepodal.

Co se stalo s těly parašutistů

Nadále není jisté, kde poté těla výsadkářů, či jejich části, skončily. Známý je fakt, že hlavy hlavních útočníků na Heydricha Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka nechali nacisté zakonzervovat a uložit do speciálních skleněných válců. Hlavy zbylé pětice nechali preparovat a uložili je jako lebky.

Kde se schovával Gabčík a Kubiš

Nyní pravoslavný katedrální kostel. Za 2. světové války byl místem posledního odporu českých parašutistů Adolfa Opálka, Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše, Josefa Valčíka, Josefa Bublíka, Jana Hrubého a Jaroslava Švarce, kteří se podíleli na spáchání atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Jak zemřel Gabčík a Kubiš

Parašutisté zaplatili životem všichni, ale pouze Jan Kubiš prokazatelně zemřel na následky zranění způsobené útočnými oddíly SS a gestapa. Ostatních šest si vzalo život vlastní rukou. Někteří z nich se dokonce pokusili o dvojitou sebevraždu, když rozkousli ampuli s jedem a hned poté se zastřelili.

Kdy se stala Operace Anthropoid

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Jak zemřel Josef Gabčík

června 1942 za ne zcela objasněných okolností zemřel – oficiálně na následky neznámého druhu sepse – otravy krve. Během následujícího pátrání a represálií byl Jozef Gabčík společně s dalšími výsadkáři pražskými příslušníky odboje ukrýván na různých místech, až se nakonec přesunul do krypty kostela Cyrila a Metoděje.

Kdo spáchal atentát na Heydricha

Atentát vykonali v Praze-Libni Jozef Gabčík a Jan Kubiš, členové skupiny Anthropoid. Podíleli se na nich další členové výsadku z Velké Británie i domácí odbojáři. Většina atentátníků zahynula 18. června 1942 po marném boji s přesilou v kryptě kostela sv.

Kde je pohřben Kubiš

Ďáblický hřbitov, PrahaJan Kubiš / Místo pohřbeníĎáblický hřbitov se rozkládá v severní části Prahy na Střížkově, Ďáblická 564/2A, na rozhraní se čtvrtí Ďáblice. Svou rozlohou 14,3 hektarů je po Olšanských hřbitovech druhým největším hřbitovem v Praze. Je památkově chráněn od roku 1958, v roce 2017 byl prohlášen národní kulturní památkou České republiky. Wikipedie

Kdy se stal Anthropoid

Byl organizován zvláštní skupinou „D“ zpravodajského odboru exilového Ministerstva národní obrany a řazen byl do první vlny výsadků. Jednalo se o diverzní operaci, která proběhla mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Jejím hlavním cílem bylo zlikvidovat zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha.

Kde je Heydrichova zatáčka

Památník stojí v místech, kde se tehdejší Kirchmayerova třída stáčela do ulice V Holešovičkách. Zatáčka, v níž Jan Kubiš a Josef Gabčík v roce 1942 na Heydrichův vůz zaútočili, už dnes neexistuje.

Kdo zastrelil Heydricha

Virtuální cesta časoprostorem a souvislostmi útoku na říšského protektora Čech a Moravy Reinharda Heydricha, který 27. května 1942 provedli hrdinní českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Josef Gabčík.

Jak se fašisté pomstili za atentát na Heydricha

Pomstu nacistů za atentát na Reinharda Heydricha dovršila poprava vlastenců zapojených do spolupráce s výsadkovými skupinami Anthropoid, Silver A, Bivouac, Out Distance, Steel a Intransitive v koncentračním táboře Mauthausen.

Kde jsou pohřbeni parašutisté

Oba totiž znali do detailů nacistickou "technologii" pohřbívání odbojářů. Ostatky lidí, kteří v Praze padli v bojích s gestapem či v obklíčení spáchali raději sebevraždu, nacisté podle svědků pohřbívali výhradně v šachtách ďáblického hřbitova. Týkalo se to i parašutistů, kteří byli do Prahy převezeni k pitvě.

Kde bol Spachany atentát na Heydricha

Den D nastal 27. května. Dne 27. května 1942 v 10:35 hodin čekali v pražských Holešovičkách dva parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem na jednoho z nejmocnějších mužů nacistické říše Reinharda Heydricha.

Jak probehl atentat na Heydricha

Výbuch demoluje stěnu vozu, trhá pneumatiku zadního kola a vyvrací dveře. Vysypou se skleněná okna projíždějící tramvaje, někteří pasažéři jsou lehce zraněni. Gabčík prchá vzhůru do kopce, Heydrich na něho dvakrát vystřelí, poté ho pronásleduje Klein. Gabčík ho zneškodní dvěma výstřely do nohy a ztratí se.