Jak dostat jíšku do polévky?

Jak se dělá jíška do polévky

Jíšku připravíte tak, že mouku v tuku opražíte. Při krátkém pražení vznikne světlá jíška, při delším pražení tmavá Vždy pražte mouku minimálně 1 minutu. Metoda tekutina do jíšky: Do horké jíšky postupně po dávkách zapracujte tekutinu (vývar, mléko…) a vždy metličkou dobře rozmíchejte.
Archiv

Jak pridat jíšku do polévky

Příprava není složitá – do rozehřátého tuku vsypeme mouku a smažíme ji za stálého míchání, dokud nemá požadovanou barvu. Hladkou mouku pražíme nejdříve bez tuku, pak tuk přidáme a za stálého míchání přípravu dokončíme. Jíšku nebo zásmažku potom přišleháme do polévky.

Kdy se dává jíška do polévky

Jíška je už "hotová", není syrová. Není třeba ji dlouho vařit. Do polévky ji dávám ke konci – studená jíška se rozmíchá v horké vodě (do hrníčku dám jíšku a na to horkou vodu, dávám přímo tu polévku, kolik – to podle množství, kdyžtak doředit).

Jak udělat tmavou jíšku

Do kastrůlku dejte rozpustit tuk a přidejte hladkou mouku, pro začátek zhruba v poměru 1:1, a nepřehánějte to s teplotou. Kdyby byla konzistence pořád příliš tekutá, opatrně přisypejte mouku a naopak – jíška by neměla být hrudkovatá. Smažte tak dlouho, až bude mít jíška požadovanou barvu.

Jak dlouho vydrží jíška

Jak uchovat jíšku

Hotovou jíšku necháme zchladnout. Pak ji lze přibližně na týden uschovat v chladničce bez ztráty kvality – uložíme ji ve sklenici nebo kelímku s víčkem. Z chladničky ji můžeme postupně odebírat. Další možností je jíšku zmrazit, v mrazničce vydrží asi půl roku.

Jakou konzistenci má mít jíška

Jíšku připravujeme z hladké mouky a tuku. Vhodný je tuk rostlinný, olej nebo máslo. Použitím hladké mouky docílíme hladké krémovité konzistence zahušťovaného pokrmu. Jíšku připravíme ze dvou dílů hladké mouky a jednoho dílu tuku.

Jak dlouho vařit jíšku v polévce

Na 1 l polévky připravíme záklechtku ze 125 ml tekutiny a zarovnané lžíce mouky (hladká, polohrubá i hrubá). Připravenou záklechtku za stálého míchání lijeme do vařící polévky a polévku ještě nejméně 10-15 minut vaříme.

Jakou vodou se zalévá jíška

Hotovou jíšku pomalu zaléváme studeným vývarem nebo studenou vodou (někdo dává vlažnou, nebo dokonce horkou tekutinu) a za stálého míchání či rozšlehávání provařujeme zhruba 20 minut.

Jak dlouho dělat jíšku

Postup přípravyPoužijeme nepřilnavý hrnec, nejlépe se silnějším dnem. V něm rozpustíme tuk, vsypeme mouku a dobře rozmícháme, dohladka.Trvá to přibližně 20 minut, než hotovou jíšku sundáme z ohně a opět za častého promíchávání necháme téměř vychladnout.Při použití másla je třeba dát pozor na jeho možné přepálení.

Jak zahustit polévku jíškou

Jíšku nejprve zalijeme chladným vývarem nebo vodou, až poté přidáme horkou tekutinu. záklechtkou: Na 1 litr polévky rozmícháme 1 lžíci hladké mouky ve studené vodě a přidáme do polévky, nejlépe přes malé sítko, abychom předešli vytvoření hrudek. Povaříme ještě asi 20 minut.

Jak zahustit jíškou

Jídlo dobře zahustí a ochutí i cibulová jíška (na tuku nejdříve osmahneme cibuli, pak přidáme mouku a smažíme společně. Cibulovou jíškou často zahušťujeme bílé omáčky a dušenou zeleninu, třeba zelí. Pokud zahušťujeme jídlo, ve kterém už je maso nebo zelenina, použijeme cedník, přes který jíšku do pokrmu propasírujeme.

Co místo jíšky

Zahušťovat pokrmy jíškou už není nezbytně nutné, na trhu je řada prověřených alternativ. Zkuzte kuzu, hrašku, pohankovou kaši nebo třeba zátřepku. Zatímco ve středomořských oblastech nemají mnoho důvodů k používání zahušťovadel, česká kuchyně si o jíšku vyloženě říká.

Jak udělat jíšku bez másla

Její příprava je velmi snadná, stačí ve smetaně nebo mléku rozmíchat hladkou mouku a s pomocí metly vmíchat do zahušťovaného pokrmu. Pozor, ráda tvoří hrudky. Stejně jako u jíšky je třeba provářet alespoň dvacet minut, aby se stala stravitelnější a pozbyla chuť mouky.

Jak zahustit polévku bez jíšky

Opečenou mouku ihned vsypte do vařící polévky a zamíchejte. Mouka se rozpustí a polévka získá chuť i barvu jako s jíškou. Ta trocha mouky vám moc kalorií nepřidá a mohou si pochutnat i "žlučníkáři", kterým tuk vadí. Dělám to už řadu let a všichni mí strávníci jsou spokojení.

Jak rychle zahustit polévku

V kuchyni sáhněte po obilovinách, jako jsou ovesné vločky nebo quinoa. Mají skvělou schopnost absorbovat tekutiny a zahustit pokrm. Nejrychleji zahustíte jemnými vločkami a pokud chcete dokonale hladký krém nebo omáčku, doporučujeme je rozmixovat.

Jak zahustit bez jíšky

Brambory, vločky i ovoce

Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň.

Jak udělat jíšku bez hrudek

Na pánvičce si rozpustíme máslo (rozehřejem olej, sádlo…) Až je máslo úplně rozpuštěné, nebo jiný tuk rozehřátý, vsypeme do něj připravenou hladkou mouku. Ihned důkladně rozmícháme vařečkou nebo metličkou. Tak, aby v jíšce nebyly žádné hrudky.

Jak zahustit polévku bez lepku

Nejlepší je zahustit žloutkem. Přidejte do hotové vroucí polévky žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou, míchejte, ale už nevařte, aby se žloutek „nezdrcnul“.

Jak zahustit polévku solamylem

solamylem: Tento způsob je zvlášť vhodný pro studené polévky. Na 1 litr tekutiny potřebujeme 3 dkg solamylu, který rozmícháme v malém množství studené vody. Přidáme ho do vařící polévky, promícháme a hned odstavíme. Nehodí se k opakovanému ohřívání.

Jak dlouho se dělá jíška

V něm rozpustíme tuk, vsypeme mouku a dobře rozmícháme, dohladka. Na mírném plameni pak za stálého (nebo velice častého) míchání smažíme, než jíška změní barvu – ze světlounké mírně ztmavne. Trvá to přibližně 20 minut, než hotovou jíšku sundáme z ohně a opět za častého promíchávání necháme téměř vychladnout.