Jak odstranit mastnotu z vývaru
Papírovými utěrkami také můžete vyložit cedník nebo sítko, odstátý vývar přes ně opatrně slít a zachycený tuk pak i s utěrkou vyhodit. Další z možností je vhodit do vývaru několik kostek ledu. Tuk okolo nich ztuhne, přilne k nim a vy je pak spolu s ním jen vylovíte a vyhodíte.
Archiv
Co delat kdyz je vývar moc mastny
Pokud je vývar opravdu mastný, můžete jednoduše posbírat přebytečný tuk. Ten pak určitě nevyhazujte, ale dejte si ho do skleničky a skladujte v lednici.
Jak vyčistit zakalenou polévku
Vývar zachrání vaječný bílek
Ze 2 bílků ušlehejte sníh, přidejte do zchladlého vývaru, NEMÍCHEJTE, pomalu přiveďte k varu, přičemž bílky na sebe nachytají vysrážené bílkoviny a klesnou ke dnu. Do cedníku vložte čisté plátno a vývar přes něj přeceďte.
Jak nemít zakalený vývar
Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.
Jak se zbavit mastnoty v omáčce
Je-li omáčka příliš tučná a vy právě držíte dietu, pomůžete si tímto způsobem: Do hotové omáčky vložte suchý krajíček bílého chleba a ten po chvíli opět vyjměte, jakmile do sebe nasaje tuk.
Jak oddělit tuk od výpeku
Pokud spěcháte a nemáte čas čekat, než celý pokrm vychladne, můžete si poradit s kostkami ledu. Nasypejte je do hrnce s jídlem, kde budou plavat na hladině a povrch lokálně zchladí. Tuk se spojí do drobných kapiček, které pak děrovanou lžící vylovte spolu se zbylým ledem.
Jak zchladit vývar
Pokud vám po použití na přípravu dalších pokrmů nějaký vývar zbude, lze ho bez problému skladovat. Doporučujeme ho zprudka zchladit – položte hrnec do studené vody. Vodu můžete několikrát vyměnit.
Proč jíst vývar
Vývar má protizánětlivé a antioxidační účinky, podporuje látkovou výměnu, zlepšuje kvalitu spánku, podporuje zdraví kloubů, zmírňuje projevy artrózy, napomáhá celkovému zdraví kostí, ale i fungování mozku. Vývar obsahuje velmi málo kalorií a přesto dokáže dobře zasytit. Proto umí být skvělým pomocníkem při hubnutí.
Co delat s kalnou Polevkou
Do vroucího vývaru vložíme 1 – 2 rozšlehané bílky a za stálého míchání je necháme srazit. Bílky pohltí částečky kalu a vyplavou na povrch. Nakonec vývar přecedíme.
Proč se zakalí kuřecí vývar
4. Nesbíráte pěnu. Ačkoliv se vaří dlouho, vývar není věc, kterou můžete jen tak postavit na plotnu a nechat ji být. Je totiž potřeba sbírat pěnu, což kuchaři a kuchařky často nedělají a výsledkem je, že vývar je zakalený, ne čirý, jak by měl být.
Jakou vodu přilévat do vývaru
Maso se zatáhne a zezlátne, čímž ovlivní chuť i barvu výsledného vývaru. Poté vložte maso a kosti do velkého hrnce a zalijte studenou vodou. Studená voda je v tomto případě velmi důležitá, protože kdybyste vložili maso do vroucí vody, stáhne se, a neuvolní tím pádem do vývaru svoji šťávu.
Co rozpouští mastnotu
Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.
Co proti mastnotě
Jedlá soda je skvělý pomocník v domácnosti, který vás spolehlivě zbaví mastnoty. Dejte pět lžic jedlé sody ve větším hrnku. Důkladně zamíchejte a roztok naneste s pomocí hadříku na mastné skvrny. Nechte je tam chvíli působit a následně je setřete.
Co se zbylým vývarem
Krémová květáková polévka, klasická zeleninová nebo zdravá pohanková, všechny polévky zpestří vývar. Jen musíte dobře zvolit druh vývaru ke druhu polévky. Ke květákové, houbové, kulajdě nebo pórkové se hodí se hodí spíše vývary z drůbeže, rajskou, frankfurtskou, dršťkovou nebo houbovou naopak lépe dochutí vývar hovězí.
Jak to udělat aby byl vývar Čirý
Je ale možné zvolit jednodušší cestu a scedit vývar až po uvaření buď přes jemné sítko, nebo přes plátýnko. Po scezení necháme vývar v lednici. Tuk s nečistotami vyplave na povrch a ztuhne. Pak je možné jej sesbírat lžící a zůstane jen krásná želatině podobná hmota – náš čirý vývar.
Proč je vývar kyselý
Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou. Mikroorganismy se tedy živí naší polévkou a zplodiny jejich metabolismu pak polévku okyselí.
Jak dlouho se muze jíst vývar
Po zchlazení vydrží vývar v ledničce až pět dní. Můžete ho také zamrazit, zmražený vývar vydrží přibližně tři měsíce.
Kdy dát sůl do vývaru
Půl hodiny před koncem vaření masa přidejte do vývaru očištěnou kořenovou zeleninu a zelené bylinky. Taky byste měli polévku v této fázi finálně nebo téměř finálně dosolit, a to zarovnanou lžičkou soli na jeden plánovaný litr polévky.
Co dělat když se srazí polévka
Je to jednoduché. Do zchladlého vývaru vložíme 2 našlehané bílky a necháme je v polévce za stálého míchání srazit. Vaječné bílky na sebe při tomto procesu naváží kal a vyplavou na povrch. Pozor, nesmí se ale zamíchat.
Jak vyčistit zakalený kuřecí vývar
Do vroucího vývaru vložíme 1 – 2 rozšlehané bílky a za stálého míchání je necháme srazit. Bílky pohltí částečky kalu a vyplavou na povrch. Nakonec vývar přecedíme.
Jaké koření se dává do polévky
pepř, muškátový květ a oříšek, bobkový list, tymián, hřebíček, zázvor, libeček, petržel, mrkev, celer, pastiňák, nové koření.
Jak zachranit Zkysly vývar
Pokud se stane, že je vývar i přesto kalný, přiveďte jej k varu, vlijte do něj 1 až 2 vaječné bílky a nechte provařit.
Jak se zbavit zaschlé mastnoty
Na zažranou mastnotu pak platí jeden fígl, který se možná bude někomu zdát podivný, ale skutečně funguje. Stačí zaneřáděné místo přetřít čistým hadříkem namočeným v oleji. Lze použít minerální, ale i jakýkoli jiný běžný kuchyňský olej. Zaschlé mastné skvrny pod olejem prakticky ihned změknou a půjdou snadno dolů.
Jak odstranit staré mastné skvrny
Dobrým způsobem, jak si ulehčit čistění mastných skvrn, je nejdříve opatrně odstranit všechny pevné části (např. zbytky jídla) a poté skvrnu zasypat savým práškem. Dobře funguje kukuřičný škrob či dětský pudr. Nechte prášek působit asi čtvrt hodiny a pak jej opatrně odstraňte.
Jak odstranit skvrny od mastnoty
Nejprve přebytečnou mastnotu odsajte papírovými ubrousky a pokuste se odsát co nejvíce. Nechte chvíli působit a poté opatrně seškrábněte nebo smeťte. Pokud skvrna stále nepustila, zapracujte do ní malé množství saponátu na nádobí. Poté dejte tkaninu prát klasickým způsobem do automatické pračky.